تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۱/۰۸ - ۱۲:۵۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 78606

امسال در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر جمعی هفت نفره با اکثریت غالب سینماگران مسئولیت داوری آثار راه یافته به بخش سودای سیمرغ را برعهده خواهند داشت؛ چهار نفر از آنان برای نخستین بار داور فجر می‌شوند و سه نفر در این زمینه سابقه دارند.

به گزارش سینماسینما، امسال بهرام بدخشانی، کمال تبریزی، حسن خجسته، خسرو دهقان، رسول صدرعاملی، فرشته طائرپور و محمدرضا فروتن به عنوان اعضای داوری بخش سودای سیمرغ سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر معرفی شده‌اند.

آنچه در نگاه نخست در این ترکیب جلب توجه می‌کند همچون اغلب هیات داوری جشنواره فجر در چند سال اخیر نبود مدیران سینمایی و حضور پررنگ اهالی فعال در سینمای ایران است، این نکته حتی در مقایسه ترکیب داوران و هیات انتخاب همین دوره از جشنواره فجر هم قابل توجه است.

البته در میان این هفت داور فقط سه نفر آنان پیش از این روی صندلی داوری جشنواره فیلم فجر نشسته بودند: رسول صدرعاملی، کمال تبریزی و فرشته طائرپور.

چهار داور دیگر یعنی بدخشانی، خجسته، دهقان و فروتن برای اولین بار است که داور جشنواره فیلم فجر می‌شوند و اغلب غیر از جشن خانه سینما سابقه چندانی در زمینه داوری در جشن‌ها و جشنواره‌های سینمایی ندارند.

اما با این وجود همین‌که تمرکز برگزارکنندگان جشنواره امسال در انتخاب داوران بر گزینش از میان سینماگران فعال بوده و بازیگری چون محمدرضا فروتن که کار بازیگری را از دهه ۷۰ شروع کرده در جمع داوران جای گرفته نشان از آن دارد که می‌توان به وجود رنگ و بویی تازه در داوری‌های امسال امیدوار بود.

در میان داوران باسابقه حاضر در این دور رسول صدرعاملی را می‌توان یافت که امسال برای ششمین بار داور فجر می‌شود او از فیلم‌های اول در فجر داوری کرده تا بخش مسابقه سینمای ایران. صدرعاملی نخستین بار سال ۸۱ یعنی یک سال بعد از آنکه «من ترانه ۱۵ سال دارم» مخاطبان و داوران جشنواره فیلم فجر را تحت تاثیر قرار داده بود داوری فجر را برعهده گرفت.

کمال تبریزی هم برای چهارمین بار است که در مقام داور در مهمترین رویداد سینمایی کشور حضور می‌یابد. او نخستین بار زمانی «مارمولک» را در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فیلم فجر داشت یعنی سال ۱۳۸۲ به عنوان داور بخش فیلم های اول و دوم در جشنواره حضور یافت. داوری در بخش بین‌الملل و داوری در بخش فیلم های اول از دیگر تجربیات این سینماگر در فجر است.

فرشته طائرپور که در این سال‌ها علاوه بر تهیه‌کنندگی سینما حضوری پررنگ در شوراهای مدیریتی و همچنین شورای پروانه نمایش داشته دیگر داور فجر است. طائرپور هم اولین بار سال ۱۳۷۶ و در شانزدهمین دوره در جشنواره فجر داوری کرده بود.

در ادامه نگاهی به جدول داوران سی و ششمین دوره فیلم فجر و پیشینه آنان در زمینه داوری در فجر و سایر جشن‌ها و جشنواره‌های سینمایی صورت می گیرد.

اسامی داوراندوره داوری در جشنواره فجرداوری در جشنواره فجرسایر داوری‌ها
بهرام بدخشانیاولین دورهداوری در جشن خانه سینما
کمال تبریزیچهارمین دورهبخش فیلم‌های اول در دوره بیست و پنجم/ مسابقه بین‌الملل دوره بیست و چهارم/ فیلم‌های اول و دوم در بیست و دومین دورهدبیر جشن خانه سینما در دوره هجدهم/ داور جشنواره جهانی فیلم فجر دوره سی و پنجم/ جشنواره کودکان قاهره/ جشنواره فیلم بوگوتا/ جشنواره دفاع مقدس/ جشنواره آبادان/ جشنواره فیلم نفت
حسن خجستهاولین دوره
خسرو دهقاناولین دورهچندین دوره داوری در جشن خانه سینما/ جشنواره فیلم دفاع مقدس
رسول صدرعاملیششمین دورهمسابقه سینمای ایران جشنواره سی و یکم/ مسابقه فیلم‌های اول دوره سی‌ام/ مسابقه سینمای ایران دوره بیست و هفتم/ مسابقه سینمای ایران دوره بیست و چهارم/ مسابقه سینمای ایران دوره بیست و یکمجشنواره جهانی فیلم فجر دوره سی و پنجم/ جشنواره فیلم کودک و نوجوان/ جشنواره فیلم رشد/ جشنواره فیلم‌های عاشورایی
فرشته طائرپوردومین دورهمسابقه سینمای ایران شانزدهمین دوره جشنوارهداور سی و سومین دوره جشنواره جهانی/ داوری در جشنواره فیلم‌های کودک هند/ جشنواره فیلم کودکان قاهره/ جشنواره فیلم کودکان فرانکفورت
محمدرضا فروتناولین دوره

 

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها