تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۱۱/۱۵ - ۱۰:۳۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 169211

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نگاه دولت به بخش آموزش و تامین زیرساختهای حوزه فرهنگ و هنر را در تمام کشور یکسان خواند.

به گزارش سینماسینما، «محمدمهدی اسماعیلی» در افتتاحیه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که به میزبانی یزد و در کاروانسرای زین الدین مهریز برگزار شد، گفت: یزد هم سبقه‌ی تاریخی روشنی دارد و هم امروز جریان ساز در حوزه فرهنگ و هنر است.

وی افزود: یزد همچنین اندیشمندان و هنرمندان بزرگی در بخش‌های مختلف پرورانده و هم استعدادهای زیادی را در خود جای داده است لذا تصمیم گرفته شد تا این جشنواره را در یزد برگزار کنیم. هرچند خیلی علاقمند بودیم که این دوره از جشنواره را به صورت گسترده‌تری برگزار کنیم ولی متاسفانه در روزهای منتهی به جشنواره با شیوع سویه جدید کرونا مواجه شدیم.

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: دولت همه تلاش خود را برای تقویت فرهنگ و هنر در دستور کار دارد و حوزه تئاتر به عنوان یک هنر اصیل قطعاً مورد توجه است.

وی از اهتمام دولت به تکمیل تاسیسات و مجموعه‌های فرهنگی براساس اولویت در سراسر کشور خبر داد و گفت: در همین راستا تاکنون اعتبارات خوبی برای ۱۴ استان کشور منظور شده و سایر استان‌های کشور نیز در این حوزه مورد توجه هستند.

اسماعیلی گفت: امروز کشور را در بخش آموزش و تامین زیرساختهای حوزه فرهنگ و هنر به چشم مساوی نگاه می‌کنیم و معتقدیم باید زمینه اموزش همه استعدادهای ایران عزیزمان در حوزه فرهنگ و هنر فراهم شود.

وزیر ارشاد در پایان ابراز امیدواری کرد که طی چهار سال آینده ارتقای کمی و کیفی تئاتر کشورمان را شاهد باشیم.

در این مراسم که برای اولین بار خارج از پایتخت و در کاروانسرای زین الدین مهریز یزد به عنوان تنها کارونسرای مدور ایران برگزار شد، برگزیدگان بخش جنبی جشنواره شامل مسابقه عکس، مسابقه پوستر و مسابقه نمایشنامه نویسی معرفی شدند.

هیات داوران بخش مسابقه پوستر چهلمین جشنواره تئاتر فجر هیچ اثری را شایسته مقام اول و دریافت تندیس جشنواره ندانست ولی «محمد افشار» برای طراحی پوستر نمایش سه تیز حائز رتبه دوم شد و عنوان سومی مشترک به «میثم نامدار» برای طراحی پوستر نمایش ضیافت و «رسول حق جو» برای طراحی پوستر نمایش سی و سومین جشنواره تئاتر خوزستان رسید. همچنین «مهدی دوانی» برای طراحی پوستر نمایش مانستر تجلیل شد.

در بخش مسابقه عکس چهلمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز رتبه اول به «اردلان آشناگر» رسید، رتبه دوم این مسابقه به «مریم رحمانی» برای عکس نمایش سرایدار و رتبه سوم به «محمد تقوی» برای عکس نمایش آخرین سامورایی تعلق گرفت.

در این بخش از «شهریار دبیری» برای عکس نمایش سهیل، «سلاله دشتی» برای عکس نمایش آنگاه که باران استخوانهایت باریدن بگیرد و «شیوا سراج» برای عکس نمایش او زیباست نیز تجلیل شد.

در بخش مسابقه نمایشنامه نویسی چهلمین جشنواره تئاتر فجر، هیات داوران پس از بررسی و داوری ۳۲۰ نمایشنامه در مجموع شش اثر را بدون اولویت بندی و رتبه بندی انتخاب و به عنوان برگزیده معرفی کردند.

«کیوان فهیمی»، «مهرداد بقایی»، «بهنام سرلک»، «سعید رضا خوش شانس»، «پیام لاریان» و «سهیل ملکی» به عنوان برگزیدگان این بخش تجلیل شدند.

در این مراسم با اهدای تندیس چهلمین چشنواره و لوح تقدیر از «محمدرضا شجریان» از استان یزد، «علی اصغر انصاف جو» از استان سیستان و بلوچستان، «محمدعلی(بهمن) صادق حسنی» از استان گیلان، «محمد علی لطفی مقدم» از استان خراسان و «کاظم هژیر آزاد» ازاستان تهران به عنوان  پیشکسوتان عرصه تئاتر کشورمان تجلیل شد.

همچنین از «مهران فاطمی» استاندار یزد و «صادق کوچک زاده» رئیس حوزه هنری یزد و دبیر ستاد سیاستگذاری برگزاری افتتاحیه چهلمین جشنواره تئاتر فجر با اعطای لوح تقدیر و تندیس جشنواره، تجلیل شد.

«حسین مسافر آستانه» دبیر جشنواره طی سخنانی در قالب یک ویدئو، اظهار کرد: جشنواره در شش بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار و آثار در این بخش‌ها روی صحنه می‌روند.

وی افزود: علاوه بر این بخش‌ها، چهار بخش جنبی شامل مسابقه عکس، مسابقه پوستر، مسابقه  نمایشنامه نویسی و بخش پژوهش نیز داریم.

به گفته مسافر آستانه، ۱۰۹ اثر نمایشی در این جشنواره اجرای خود را تقدیم علاقمندان می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان در این دوره برای ثبت نام در جشنواره نیاز به کار فیزیکی نداشتند و آثارشان را در تلویزیون تئاتر ایران بارگذاری کردند تا مورد بررسی و انتخاب قرار گیرد.

وی گفت: سعی کردیم برای هر وضعیتی برنامه ریزی داشته باشیم و امیدواریم با فروکش کردن کرونا شاهد اجرای صددرصدی جشنواره باشیم ولی شیوع مجدد کرونا باعث شد تا جشنواره را با ظرفیت ۳۰ درصدی شروع کنیم.

دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر در پایان بیان کرد: امسال بخشی از آثار جشنواره در بخش صحنه‌ای و خیابانی در استان‌های یزد و گیلان به نمایش درمی‌آید ولی امیدواریم در جشنواره‌های بعدی استان‌های بیشتری را مشارکت دهیم.

«مهران فاطمی» استاندار یزد نیز در این مراسم ضمن تبریک چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تئاتر فجر را نماد زیبایی‌ها و نماد زیباترین نمایش‌‌‌‌های صحنه‌ای خواند و گفت: سیاست استان حمایت از برگزاری چنین رویدادهای ارزشمند، باسابقه و روشن است.

وی با تاکید بر این که هنر پاک بستر رشد فرزندان ما را فراهم می‌آورد، از هنر نمایش به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای این امر یاد کرد.

استاندار یزد ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره، برگزاری این رویداد را فرصتی مغتنم برای ارتباط ظرفیت‌های غنی در این حوزه با هنرمندان شهرستانی در حهت شکوفایی هر چه بیشتر این هنر فاخر عنوان کرد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها