تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ۰۸:۵۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 81843

سینمای ایران تاکنون توانسته با اکران بیش از ۳۰ فیلم در فصل زمستان به درآمد بیش از ۴۶ میلیارد تومان دست پیدا کند.

به گزارش سینماسینما، سینمای کشور درحالی به روزهای پایانی فصل زمستان نزدیک می‌شود که با فروش بیش از ۴۶ میلیارد تومان، این فصل را پشت سرگذاشتند و در مجموع ۳۴ فیلم در فصل زمستان به نمایش درآمد که از این تعداد، ۱۸ فیلم از ابتدای دی‌ماه روی پرده رفتند و ۱۶ فیلم هم نمایش خود را از فصل گذشته آغاز کردند و تا اواسط زمستان ادامه دادند.

مرتضی شایسته مدیر دفتر پخش‌ هدایت فیلم درباره ارزیابی گیشه زمستانی سینما بیان کرد: فروش گیشه در فصل زمستان وضعیت خوبی را پشت سر گذاشت و فیلم‌هایی که اکران شدند با استقبال نسبتا خوبی مواجه شد. البته باید برای اکران سال آینده دقت بیشتری داشته باشیم و اکران‌های آزاد را کمتر کنیم.

او ادامه داد: با کم‌ کردن تعداد فیلم‌های اکران شده در گروه آزاد می‌توانیم شرایط بهتری را برای سینماها و فروش فیلم‌ها ایجاد کنیم. مثلا اگر امسال چهار فیلم به صورت آزاد اکران شده است، در سال آینده به دو فیلم کاهش دهیم و ضوابطی بگذاریم که امکان قرار گرفتن در سرگروه‌ها وجود داشته باشد؛ به این صورت اکران‌ها و دفاتر پخش بر روی نمایش فیلم‌ها مسلط‌تر خواهند بود.

شایسته درباره تنوع موضوعی فیلم‌های اکران شده در سه ماهه آخر سال نیز بیان کرد: ژانرهای گوناگونی در این سه ماه روی پرده سینما رفتند و نکته قابل توجه حضور چند انیمیشن و فیلم کودک در کنار دیگر آثار اجتماعی و کمدی بود. ولی اینها باید وارد گروه شوند و یا باید یک گروه سینمایی جداگانه برای انیمیشن و کودکان داشته باشیم، البته کسانی که در جریان سینمای کودک هستند چند سالی است که این نکته را مطرح می‌کنند اما هنوز به جایی نرسیده است

این تهیه کننده ادامه داد: باید سینماهای مختلف را شناسایی و حداقل ۱۰ سینما برای انیمیشن و کودک به عنوان پایه قرار دهند که بعد هم در سینمای آزاد بتوانند فیلمشان را اکران کنند. همچنین مسئولین آموزش پرورش هم حتما از این گونه فیلم‌ها باید حمایت کنند.

مدیر پخش «هدایت فیلم» علت صدرنشینی همیشگی فیلم‌های کمدی در گیشه سینما را انتخاب و سلیقه مردم دانست و اضافه کرد: گاهی ممکن است مردم از فیلم‌های ملودرام، اکشن یا حتی حادثه‌ای استقبال کنند و این نیست که کسی به سلیقه آن‌ها جهت دهد. با این حال باید تنوع اکران فیلم‌ها در سینما لحاظ شود. اگر فیلمی با کیفیت مناسب و سناریویی قوی ساخته شده باشد قطعا مردم از آن استقبال خواهند کرد.

شایسته در ادامه صحبت‌هایش به فیلم «آن سوی ابرها» مجید مجیدی هم اشاره کرد و گفت که این فیلم کاملا امروزی است و قطعا به رونق سینماها کمک می‌کند.

او با اعتقاد بر اینکه “سی‌وششمین جشنواره فجر که بهمن ماه امسال برگزار شد، نسبت به سالهای گذشته اثر کمتری بر اکران‌ها گذاشت” گفت: امسال تاثیر جشنواره فجر بر روی گیشه سینما و فیلم‌های اکران شده کمتر بود. علت این اتفاق این بود که تعداد فیلم‌های برگزیده در جشنواره نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده و سالن ها و سینماهای کمتری هم درگیر این جشنواره شدند. البته به نظرم باید باز هم کمتر شود و این کم شدن تعداد سینماهای مخصوص جشنواره، باعث شد صدمه کمتری به اکران فیلم‌های روی پرده بخورد.

این تهیه کننده همچنین تاکید کرد که باید جشنواره فجر را در کنار جریان اکران سینما داشته باشیم زیرا که نباید برگزاری این جشنواره به گیشه سینما صدمه بزند.

این در حالی است که رضا سعیدی پور مدیر پردیس سینمایی «آزادی» با بیان اینکه “وجود جشنواره فجر در فصل زمستان تا حدودی باعث افت فروش گیشه سینماها می‌شود” به ایسنا بیان کرد: همه ساله نزدیک جشنواره فجر که می‌شویم، فیلم‌های جدیدی اکران نمی‌شوند و فیلمها روزها و هفته‌های پایانی نمایش خود را پشت سر می‌گذارند، به همین دلیل اکثر مردم یا این فیلم‌ها را دیده‌اند و رغبتی به سینما رفتن ندارند و یا خودشان را برای جشنواره فیلم فجر آماده می‌کنند. به همین خاطر ما همیشه قبل از جشنواره فجر با افت نسبی فروش فیلم‌ها مواجه بوده‌ایم.

او اضافه کرد: این بار هم که در زمستان با بارش برف و سرما و یخبندان و همچنین در مقابل آن آلودگی هوا مواجه شدیم ریزش مخاطبان بیشتر و محسوس‌تر بود و این مسئله نه فقط برای تهران بلکه در همه شهرستان‌ها هم این طور بوده است.

بنا بر این گزارش،نکته قابل اشاره دیگر درباره فیلم‌های به نمایش در آمده در گیشه زمستانی سینما این است که با توجه به قانون شورای صنفی نمایش فیلم‌ها می‌توانند تا تعداد هفته مشخصی اگر کف فروش را رعایت کنند روی پرده سینماها بمانند، بنابر این فیلم‌هایی که از هفته‌های آخر آبان ماه اکرانشان آغاز شده در صورتی که فروش خوبی داشتند، توانستند تا نیمه‌های زمستان روی پرده بمانند، بنابر این می‌توان این پیش‌بینی را هم داشت که برخی فیلم‌هایی که از اواسط بهمن ماه به نمایش درآمدند، احتمال دارد تا فروردین و ایام نوروز هم روی پرده سینما بمانند.

با نگاهی به آمار فروش، در گیشه زمستانی سینمای سال ۹۶ فیلم سینمایی کمدی_اجتماعی «آینه بغل» به کارگردانی منوچهر هادی و با بازی بازیگرانی چون محمدرضا گلزار، جواد عزتی، یکتا ناصر، نازنین بیاتی، سیامک صفری، مه لقا باقری، رضا نیکخواه و بهاره رهنما که از نیمه آذرماه اکران خود را آغاز کرده، تاکنون ۱۲ هفته است که بر پرده سینماها است. این فیلم با فروش بیش از ۱۹ میلیارد تومان در تهران و شهرستان‌ها سومین فیلم پرفروش سال ۱۳۹۶ بوده است.

با وجود آنکه تعداد فیلم‌های کمدی اکران شده در این فصل نسبت به زمان‌های دیگر کمتر بود اما مانند دوره‌های گذشته از فروش خوبی برخوردار بودند و فیلم‌هایی چون «عشقولانس» با گذشت ۷ هفته از شروع اکران، حدود یک میلیارد و ۵۰۰، «آینه بغل» با ۱۲ هفته نمایش بیش از ۱۹ میلیارد تومان، «دخترعمو پسرعمو» بعد از ۹ هفته اکران بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ و فیلم «ما خیلی باحالیم» با گذشت ۳ هفته از شروع اکران بیش از ۹۰۰ میلیون تومان فروش داشته است.

اما در میان فیلم‌هایی که در فصل زمستان بر روی پرده سینما رفتند، فیلم سینمایی «بدون تاریخ بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند با گذشت ۲ هفته از شروع نمایش توانسته نزدیک به ۳ میلیارد تومان فروش داشته باشد و به این ترتیب بیشترین آمار فروش را در این فصل به خود اختصاص داده است. این فیلم سینمایی در کنار موفقیت‌هایی که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دست آورد جایزه بهترین کارگردانی و بازیگری مرد را از بخش «افق‌های نو» هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز دریافت کند.

نکته قابل توجه دیگر در اکران‌های این فصل روی پرده رفتن سه انیمیشن‌ «راز سیاوش» به کارگردانی محمد ربانی، «فهرست مقدس» ساخته محمد امین همدانی و همچنین «کلیله و دمنه» به کارگردانی علیرضا توکلی بینا است که البته فروش هر یک به نیم میلیارد هم نرسید با این حال آن‌طور که آمارها می‌گویند،انیمیشن «فهرست مقدس» با استقبال نسبتا بهتری نسبت به دو انیمیشن دیگر مواجه شد.

در کنار این سه انیمیشن، ۳ فیلم کودک و نوجوان «شکلاتی» ساخته سهیل موفق، فیلم سینمایی «پینوکیو، عاموسردار و رییسعلی» به کارگردانی سیدرضا صافی و «افسانه گل آباد» به کارگردانی محمدرضا عباس نژاد که فیلمی کمدی موزیکال است نیز اکران شدند. که البته دو فیلم «شکلاتی» و «پینوکیو، عاموسردار و رییسعلی» از آذر ماه روی پرده رفتند و اکرانشان در فصل زمستان ادامه پیدا کرد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها