تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۱۱/۲۳ - ۰۰:۳۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 170418

چهلمین جشنواره فیلم فجر که با ماجراهای زیادی همراه بود، سرانجام در مراسم پایانی با لو رفتن اسامی برگزیدگان به یک پایان شگفت ساز رسید؛ جشنواره ای که روز قبل از اختتامیه سیمرغ مردمی اش حذف شد و بدون هیچ توضیحی دقیق تر در این زمینه ، مراسم پایانی اش را برگزار کرد.

به گزارش سینماسینما، آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر عصر جمعه ۲۲ بهمن ماه با حضور جمع زیادی از مدیران هنری،  هنرمندان، برخی سیاسیون و افرادی خارج از حوزه رسانه و هنر، سینما در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، آن هم در حالی که در یک ساعت اولیه مراسم اسامی برنده ها به طور کامل لو رفت و در یکی از سایت‌های خبری منتشر شد.

 

در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر که مشروح آن در این لینک قابل مشاهده است، فیلم «موقعیت مهدی» با دریافت پنج سیمرغ بلورین و «علف‌زار» و «برف آخر» با چهار سیمرغ توانستند بیشترین جوایز این دوره از جشنواره را از آن خود کنند.

فیلم‌ «ضد» با دو جایزه و فیلم‌های «بدون قرار قبلی»، «بی‌رویا»، «دسته دختران»، و «نگهبان شب» با یک سیمرغ در رتبه بعدی قرار گرفتند.

در ادامه مروری گذرا داریم به حاشیه های این دوره:

+ محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی  آماده صحبت درباره چند نکته بود ولی قبل از آن تاکید کرد که خودم تجربه اختتامیه را داشتم، می دانم که همه دوست دارند سراغ جایزه‌ها بروند. این جمله او با تشویق روبرو شد و خزاعی هم گفت حالا که دست زدید، همه را جمع می‌کنم و در مراسم تجلی اراده ملی می گویم.

+ در این مراسم که انتظار می‌رفت بعد از حاشیه های پیش آمده بر سر سیمرغ مردمی و درخواست انصراف تهیه‌کننده فیلم «ملاقات خصوصی» از داوری؛ دبیر یا رئیس سازمان سینمایی توضیحاتی ارائه کنند اما هیچ سخنی از حذف مهمترین جایزه جشنواره که از سوی تماشاگران اهدا می‌شد به میان نیامد!

+ با وجود تاکید زیادی که در شرایط فعلی کرونا به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تجمعها و مراسم این چنینی می‌شود هیچکدام از هیئت داوران هنگام اهدای جوایز ماسک نداشتند و حتی با برخی برگزیدگان، روبوسی هم می‌کردند.
+ در روزهای گذشته خبرهای مختلفی در فضای مجازی درباره تأثیر شهاب حسینی در داوری شنیده می شد و هنگام حضور در سالن زمانی که در جایگاه نشسته بود چنان اخمی بر پیشانی داشت که مانیتور سالن هم چند بار او را نشان داد و به سرعت در فضای مجازی دستمایه شوخی شد.

+ او هنگام اهدای جوایز از برخی همکاران خود به ویژه امین حیایی و نیز تورج الوند که برای گرفتن جایزه رضا میرکریمی آمد، استقبال گرمی کرد.
+ طولانی شدن زمان مراسم سبب حذف برخی تصاویر و ویدیوهای آماده شده برای این مراسم شد و جوایز بخش سیمرغ بی‌وقفه اهدا شدند تا زمان اهدای جایزه بهترین فیلم که در واقع آخرین جایزه هم بود و قرار شد در این بخش مروری بر اختتامیه های چهل دوره جشنواره شود، اما همین وقفه سبب خالی شدن سالن شد. چون با وجود لو رفتن جایزه ها تقریباً همه می‌دانستند که فیلم “موقعیت مهدی” برنده این جایزه شده و به جز برخی افراد، بخش زیادی از سالن خالی شد.

+ رضا میرکریمی کارگردان فیلم “نگهبان شب” که سیمرغ بهترین کارگردانی را گرفت، در مراسم حاضر نبود و بازیگرش سیمرغ را گرفت اما بلافاصله بعد از اختتامیه پستی با این عنوان در فضای مجازی منتشر  کرد که ” سیمرغ آخر و جشنواره ای که دیگر نیست!”

+ بخش برنامه زنده جشنواره فیلم فجر که از شبکه نمایش انجام می شد ، ۲۰ دقیقه ای به دلیل قطع صدا دچار مشکل شد اما پس از اختتامیه ۲۰ دقیقه ای که پخش نشده بود، به روی آنتن رفت.

+ انتظار می رفت با توجه به حواشی سیمرغ مردمی و لو رفتن آرا، دست اندرکاران جشنواره فیلم فجر توضیحات شفافی در این زمینه بدهند اما گویا از زیر بار مسئولیت این اتفاقات که اتفاقا وظیفه اصلی شان بود شانه خالی کردند و همان طور که در رای گیری مردمی نتوانستند از آرا صیانت کنند و صورت مساله را با ندادن سیمرغ پاک کردند و در اختتامیه هم نتوانستند از لیست برگزیدگان تا زمان برگزاری مراسم صیانت کنند و این اتفاق کم سابقه را برای این رویداد چهل ساله رقم زدند، البته باز هم در روزهای آینده منتظر خواهیم بود تا شاید توضیحات شفافی از سوی دست اندرکاران این رویداد بشنویم.

+ نکته قابل تامل مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر نداشتن بیانیه هیات داوران بود!

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها