تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۱:۲۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 175022

هفتاد و پنجمین دوره از جشنواره فیلم کن روز گذشته به طور رسمی همراه با پیامی از ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین آغاز شد.

به گزارش سینماسینما، جشنواره فیلم کن روز سه‌شنبه همراه با برگزاری فرش قرمز،‌ برپایی مراسمی با حضور ستارگان سینما و پیام ویدئویی از ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین آغاز شد.

زلنسکی که در این مراسم از جهان سینما خواست در برابر جنگ سکوت نکند،‌ در بخشی از یک پیام ویدئویی با اشاره به طنز چارلی چاپلین درباره آدولف هیتلر در ابتدای جنگ جهانی دوم، بیان کرد: «ما به یک چارلی چاپلین جدید نیاز داریم که ثابت کند سینمای امروز سکوت نکرده است.»

رئیس جمهور اوکراین در ادامه این پیام ویدئویی زنده از کی‌یف بیان کرد: «ما باید پیروز شویم. ما به سینما نیاز داریم تا بتواند ضامن این پایان باشد، سینمایی که هر بار در طرف آزادی باشد.»

جشنواره فیلم کن با اکران فیلم «کات آخر» ساخته «میشل آزاناویسوس» کارگردان فرانسوی آغاز شد که بیشتر برای ساخت فیلم برنده اسکار «هنرمند» شناخته می‌شود.  فیلم سینمایی «کات آخر» نسخه فرانسوی زبان و بازسازی فیلم ژاپنی One Cut Of The Dead ساخته شینیچیرو اوئدا در سال ۲۰۱۷ است، که در آن بازیگرانی چون برنیس بژو، فینیگان اولدفیلد، ژان پاسکال زادی، لیز سالم و لوانا باجرامی ایفای نقش کرده‌اند.

فارست ویتاکر نیز به عنوان مهمان ویژه مراسم افتتاحیه، جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن را از  پیر لسکور رئیس جشنواره کن دریافت کرد.

لسکور با اهدای این جایزه بیان کرد: «یک نخل افتخاری برای یک هنرمند،‌ فیلمساز، سفیر یونسکو و به عبارتی بهتر یک شهروند جهانی.»

بزرگترین جشنواره فیلم جهان از ۱۷ تا ۲۸ مه فعالیت خواهد داشت.

منبع: ایسنا به نقل از رویترز

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها