تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۱۸ - ۱۴:۵۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 86141

اولمی برنده جوایز نخل طلایی جشنواره کن و شیر طلایی جشنواره ونیز بود و فیلم «بلیت‌ها» را به همراه عباس کیارستمی و کن لوچ کارگردانی کرد

به گزارش سینماسینما، ارمانو اولمی کارگردان و فیلمنامه‌نویس کهنه‌کار ایتالیایی از دنیا رفت. او ۸۷ ساله بود. اولمی برای فیلم‌های انسان‌گرایانه که در آن معنویت و مضامین اجتماعی را مورد کندوکاو قرار می‌داد، شهرت داشت.

اولمی در بیمارستانی در آسیاگو در شمال ایتالیا درگذشت، جایی نه چندان دور از باسانو دل گراپا که از دهه ۱۹۸۰ در آنجا یک مدرسه فیلمسازی خلاق را اداره می‌کرد. علت دقیق مرگ او هنوز معلوم نیست، اما اولمی مدتی بود با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد.

اولمی کار در دنیای سینما را با ساخت مستندهای کوتاه شروع کرد و اغلب با بازیگران غیرحرفه‌ای کار می‌کرد. او در ۱۹۷۸ با فیلم «درختی با کنده‌های چوبی» جایزه نخل طلایی بهترین فیلم جشنواره کن را دریافت کرد.

او همچنین در ۱۹۸۸ برای فیلم «افسانه الکلی مقدس» برنده جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز شد. اولمی این فیلم را از روی کتابی نوشته یوزف روت نویسنده اتریشی ساخت. داستان درباره مردی بی‌خانمان با بازی روتگر هائر است که زیر پل‌های پاریس زندگی می‌کند.

برگزارکنندگان جشنواره ونیز در ۲۰۰۸ نیز جایزه شیر طلایی یک عمر دستاورد را به او اعطاء کردند. اولمی آن سال در ونیز خود را تحت تأثیر نئورئالیسم ایتالیاییِ روبرتو روسلینی و ویتوریو دسیکا دانست و گفت: آن زمان تماشاگران نمی‌دانستند در برابر دو شاهکار پس از جنگ روسلینی، «رم شهر بی‌دفاع» و «آلمان سال صفر»، چطور واکنش نشان بدهند. سینمای روسلینی، دسیکا و… سینمای مردان شریف نئورئالیسم است که به شما اجازه می‌دهد خودتان را روی پرده تشخیص بدهید.

او در عین حال با نام بردن از فیلم‌هایی مانند «ستاره» پائولو سورنتینو درباره جولیو آندروتی سیاستمدار معروف ایتالیایی، گفت: در سال‌های اخیر نشانه‌های رنسانس در صنعت فیلمسازی ایتالیا دیده می‌شود. سینما بار دیگر به نقش خود به‌عنوان ابزاری از تمدن پی برده است.

برگزارکنندگان جشنواره ونیز در سال ۲۰۱۱، اولمی را در کنار مارکو بلوکیو و برناردو برتولوچی، یکی از سه فیلمساز شاخص و در قید حیات سینمای ایتالیا توصیف کردند.

اولمی در ۲۰۰۵ فیلم «بلیت‌ها» را به همراه عباس کیارستمی و کن لوچ کارگردانی کرد. در سال ۲۰۰۱ فیلم «The Profession of Arms» به کارگردانی او در بخش مسابقه جشنواره کن روی پرده رفت.

ارمانو اولمی متولد ۲۴ ژوئیه ۱۹۳۱ در برگامو در لومباردی بود. او در ۱۹۶۱ برای فیلم «شغل» با بازی همسرش لوردانا دتو برنده جایزه دیوید دی دوناتلو بهترین کارگردانی شد و برای «افسانه الکلی مقدس» و «The Profession of Arms» دو بار دیگر این جایزه را گرفت. اولمی در ۲۰۰۴ نیز جایزه یوزپلنگ افتخاری جشنواره فیلم لوکارنو را دریافت کرد.

منبع: هنرآنلاین

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها