تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۳/۱۰ - ۱۹:۱۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 56743

جسیکا چستین جسیکا چستین بازیگر امریکایی نامزد اسکار که امسال به عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش مسابقه در هفتادمین جشنواره فیلم کن حضور داشت، از شیوه به تصویر کشیدن زنان در سینما گلایه کرد.

به گزارش سینماسینما، این بازیگر ۴۰ ساله تماشای چنین تصویری از شخصیت‌های زن را تجربه‌ای «آزاردهنده» خواند و گفت: «این اولین‌بار است که در مدت ۱۰ روز به تماشای ۲۰ فیلم نشسته‌ام. و مهم‌ترین چیزی که از خلال چنین تجربه‌ای دستگیرم شد این بود که با تماشای شخصیت‌های زن به نمایش درآمده در فیلم‌ها متوجه شدم دنیا چگونه به زن‌ها نگاه می‌کند.»

به گزارش «گاردین»، چستین در ادامه صحبت‌های خود که در نشست اختتامیه جشنواره کن مطرح شد، یادآور شد: «صادقانه بگویم تماشای این موضوع برایم بسیار آزاردهنده بود – هر چند، موارد استثنایی هم وجود داشت.» بازیگر فیلم‌های «مریخی» و «بین ستاره‌ای» همچنین اضافه کرد: «امیدوارم وقتی روایتی را از منظری زنانه به تصویر می‌کشیم، شخصیت‌شان به زنانی که من در زندگی روزمره‌ام می‌بینیم شباهت بیش‌تری داشته باشد. زنانی که من با آنها سر و کار دارم، افرادی تاثیرگذار و صاحب‌نظر هستند و شخصیت‌شان در واکنش نشان دادن به مردان دور و برشان خلاصه نمی‌شود.»

سال‌هاست که جشنواره کن به دلیل رویکردش در قبال فیلمسازان زن با انتقادهای فراوانی روبه‌رو بوده است. در مدت ۷۰ سالی که از آغاز برگزاری این رویداد سینمایی می‌گذرد، تنها یک کارگردان زن – جین کمپیون با فیلم «پیانو» (۱۹۹۳) – موفق به دریافت جایزه نخل طلای کن شده است؛ آماری که خود کمپیون در یکی از گفت‌وگوهای اخیرش آن را «احمقانه» توصیف کرده است.

این در حالی است که در هفتادمین سالگرد جشنواره کن، دو فیلمساز زن شامل لین رمزی برای نگارش فیلمنامه «تو هیچ‌وقت واقعا اینجا نبودی» و سوفیا کاپولا برای کارگردانی نسخه جدید «فریب‌خورده» تقدیر شدند. تا امروز، کاپولا دومین فیلمساز زنی است که موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن شده است. در گذشته، یولیا سولنتسوا در سال ۱۹۶۱ موفق به دریافت این جایزه شده بود.

این اولین‌بار نیست که چستین درباره نابرابری جنسیتی در صنعت سینما اظهار نظر می‌کند. پارسال، او در گفت‌وگوی خود با «گاردین» در رابطه با کمبود منتقدان زن در حوزه سینما انتقادهایی را مطرح کرده بود. بازیگر ۴۰ ساله هالیوود گفته بود: «منتقدان کسانی هستند که به مخاطب می‌گویند کدام قصه‌ها ارزشمند و مهم هستند. وقتی ۹۰ درصد منتقدان فیلم را مردان تشکیل می‌دهند و احتمالا قادر نیستند بی‌طرفانه و بدون تعصبات جنسیتی فیلم‌ها را نقد کنند، پس ضرورت دارد درک کنیم به منتقدان زن بیش‌تری نیاز داریم.»

علاوه بر چستین، ویل اسمیت یکی دیگر از اعضای هیات داوران نیز نسبت به غیاب رنگین‌پوستان در فیلم‌های بخش رقابتی کن انتقاد کرده بود: «به کسی بر نمی‌خورد اگر سال دیگر، به سیاهپوستان هم کمی بیش‌تر توجه شود.»

هفتادمین جشنواره فیلم کن یکشنبه گذشته (۲۸ مه) با اهدای جایزه نخل طلای دوره هفتادم به فیلم «مربع» ساخته روبن اوستلوند فیلمساز سوئدی به کار خود پایان داد.

منبع: آی سینما

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها