تاریخ انتشار:۱۳۹۴/۰۶/۱۸ - ۱۷:۰۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 1463
برتران تاورنیه

برتران تاورنیه

برتران تاورنیه کارگردان و منتقد فیلم فرانسوی در هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز جایزه شیر طلای یک عمر دستاورد را دریافت کرد.

به گزارش سینماسینما، مراسم تقدیر از برتران تاورنیه روز سه‌شنبه با حضور مدیران جشنواره ونیز از جمله آلبرتو باربرا مدیر هنری جشنواره در پلاتزو دل سینما برگزار شد.

در این مراسم سابین آزما بازیگر فرانسوی روی صحنه به تاورنیه ملحق شد.

تاورنیه به خاطر فیلم‌های انسانی چون «یکشنبه در بیرون شهر»، «Round Midnight» و «در مه الکتریکی» شهرت دارد.

سینماگر ۷۴ ساله همچنین رئیس افتخاری بخش کلاسیک‌های ونیز این دوره جشنواره ونیز است که به نمایش مجموعه‌ای از فیلم‌های نادر، فراموش‌شده یا دست‌کم‌گرفته‌شده اختصاص دارد. تاورنیه که کار خود را به عنوان یک منتقد فیلم شروع کرد، فیلم‌های این بخش را معرفی کرد.

تاورنیه برای «ساعت‌ساز سن پل» (۱۹۷۴) اولین فیلم بلند داستانی خود که از روی رمانی نوشته ژرژ سیمنون نویسنده نوآر فرانسوی ساخته شد، جایزه خرس نقره‌ای ویژه داوران جشنواره برلین را دریافت کرد و در ۱۹۹۵ برای فیلم کارآگاهی «طعمه تازه» برنده جایزه خرس طلای این جشنواره شد. تاورنیه در ۱۹۸۴ نیز برای درام خانوادگی «یکشنبه در بیرون شهر» جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن را برد.

«قاضی و قاتل»، «زندگی و دیگر هیچ» و «پرنسس مونپانسیه» از دیگر ساخته‌های اوست.

او تاکنون دو فیلم در بخش مسابقه جشنواره ونیز داشته است: «Round Midnight» در ۱۹۸۶ (که برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی و نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد برای دکستر گوردون شد) و فیلم کارآگاهی «ال. ۶۲۷» در ۱۹۹۲٫

هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۱ تا ۲۱ شهریور) برگزار می‌شود.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها