تاریخ انتشار:۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۲۳:۲۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 186754

سینماسینما، پاریس: فیلم بلند سینمائی «آیه‌های زمینی» ساخته‌ی مشترک علی عسگری و علیرضا خاتمی در بخش رسمی (قسمت مسابقه نوعی‌نگاه) هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن پذیرفته شده است.

این فیلم تنها فیلم بلندی است که از ایران در جشنواره کن امسال پذیرفته شده است. اولین نمایش جهانی این اثر در روز ۲۳ ماه مه با حضورعوامل  آن مثل کارگردانان و چند تن از هنرپیشه ها در سالن دوبوسی آغاز می شود و در روزهای، ۲۴ و ۲۵ می نیز باز پخش خواهد شد.

علی عسگری  در سال ۲۰۱۳ با فیلم کوتاه «بیشتر از دوساعت» به بخش مسابقه جشنواره کن راه یافته بود و بعدا با فیلم «سکوت» نیز در این بخش شرکت داشت. وی با فیلم‌های بلند «ناپدید شدن» در جشنواره ونیز و «تافردا» در جشنواره برلین و چندین جشنواره دیگر حضور داشته است.


علیرضا خاتمی نیز که با فیلم های کوتاه شروع کرده بود با اولین فیلم بلندش  «آیه‌های فراموشی» جایزه فیلم‌نامه جشنواره ونیز را در بخش افق ها، دریافت کرده است. هر دو این کارگردانان نیز قبلا در دوره های شش ماهه رزیدانس سینه فونداسیون کن نیز شرکت کرده بودند.

«آیه‌های زمینی» داستان زندگی روزمره مردمانی از طبقات گوناگون ایران امروز است که در طول روز بدلیل شرایط موجود با محدویت‌های مختلفی که به آنها تحمیل شده دست و پنجه نرم می کنند. این فیلم با دردسرهای یک پدر برای تهیه کردن شناسنامه برای فرزند نوزادش شروع می شود و با مادری که باید برای دختر نوجوانش لباس مناسب برای مدرسه تهیه کند، دنبال می شود. در اپیزودی دیگر به مشکل کارگردانی پرداخته می شود که برای مجوز ساخت فیلمش گرفتار موقعیتی سورئال در اداره مربوطه می شود. آیه های زمینی بشکل تابلو وار یازده موقعیت از افراد گوناگون و تکان‌دهنده را به تصویر می کشد که جامعه امروز را با طنز تلخ و بی نظیری که از واقعیت های جامعه الهام گرفته و روحیه و عزم مردم را در میان ناملایمات در یک جامعه پیچیده  در گرفتارهای گوناگون  بنمایش می گذارد. 

بازیگران فیلم  آیه های زمینی عبارتند از: مجید صالحی، گوهر خیراندیش، فرزین محدث، صدف عسگری، حسین سلیمانی، فائزه راد، بهرام ارک، سروین ضابطیان، ارغوان شعبانی و اردشیر کاظمی. 

دیگر عوامل این فیلم  که مدت زمان آن ۷۷ دقیقه است عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: ادیب سبحانی، تهیه‌کنندگان: علی‌عسگری، میلاد خسروی، تهیه کنندگان مشترک: علیرضا خاتمی، ریحانه راد، تدوین: احسان واثقی.

طراح و ترکیب صدا: علیرضا علویان، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: ایمان توکلی، صدابرداران: عبدالرضا حیدری، ایمان بازیار، طراح صحنه: حامد اصلانی، طراح لباس: مروارید کاشیان، با تشکر از: مریم تجدد. طراح چهره پردازی: مهدی صیاد، با تشکر از: امید گلزاده.

جلوه‌های ویژه کامپیوتری: کامیار شفیع‌پور، تصحیح رنگ: فربد جلالی، عکاس: مهسا زرین‌جویی، مدیر تولید: محمد عسکری، گروه کارگردانی: گلاویژ رادمهر، فاطمه اکبرپور، پویان درزی، پشتیبانی فنی: شرکت شنتیا.

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن از ۱۶ تا ۲۷ می سال ۲۰۲۳ (۲۶ اردیبهشت تا ۶ خرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌شود

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 

آخرین ها