تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۱/۰۵ - ۱۶:۱۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 41897

اسکاردر حالی که آکادمی اسکار تا ساعاتی دیگر اسامی نامزدهای هشتادو نهمین دوره خود را اعلام می‌کند، برخی از نکات قابل توجه در این مراسم می‌تواند جالب باشد.

به گزارش سینماسینما، در حال که ایرانی‌ها امسال چشم به راه اعلام اسامی نامزدهای اسکار هستند تا بدانند که «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی به عنوان نماینده ایران به مرحله نهایی راه پیدا می‌کند یا خیر، اسکات فاینبرگ منتقد هالیوودریپورتر مواردی را به عنوان نکات قابل تامل مطرح کرده است:

۱. آیا «لالالند» رکورد بیشترین نامزدی برای یک فیلم را به جای خواهد گذاشت؟

انتظار می‌رود فیلم موزیکال دمین شازل امسال در راس فهرست فیلم‌ها از نظر کسب تعداد نامزدی برای جوایز اسکار جای بگیرد. در حالی که این فیلم می‌تواند در ۱۴ بخش شامل بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد، زن و فیلمنامه اوریجیتال، فیلمبرداری، طراحی لباس ، تدوین فیلم، موسیقی و ترانه، تولید و تدوین و میکس صدا نامزد شود، باید دید چند نامزدی کسب می‌کند. «همه چیز درباره ایو» در سال ۱۹۵۰ و«تایتانیک» در سال ۱۹۹۷ تاکنون بیشترین نامزدی را کسب کرده‌اند.

این منتقد معتقد است این فیلم می‌تواند این جایگاه را کسب کند.

۲. آیا هشتگ اسکار خیلی سفید است متعلق به گذشته می‌شود؟

در حالی که سال پیش اعتراض زیادی به بی‌توجهی آکادمی نسبت به انتخاب فیلم‌هایی با موضوع سیاه‌پوستان و بازی آنها شده بود، با وجود چهره‌هایی چون دنزل واشنگتن، وایولا دیویس برای فیلم «حصارها» و ماهرشالا علی و نائومی هریس برای فیلم «مهتاب»، دیو پاتل برای فیلم «شیر» و تاراجی پی هنسون، اوکتاویا اسپنسر و جانل مونایه برای «چهره‌های پنهان» و روت نگا برای «دوست داشتن»؛ شاید نحوه اعلام اسامی و توجه به این بازیگران و فیلم‌های باارزش بتواند خاطره سال پیش را از دل مخالفان درآورد.

۳. از فیلم «او.جی: ساخت آمریکا» استقبال می شود؟

یکی از نکات قابل توجه در میان فیلم‌های سال ۲۰۱۶ ساخت فیلم مستند هفت ساعت و نیمی است که به عنوان بهترین مستند سال در موارد متعددی مطرح شد. نحوه توجه اسکار به این فیلم می تواند قابل توجه باشد.

۴. آیا «ددپول» در میان نامزدها جا می‌گیرد؟

شاید این سوال خنده‌دار به نظر برسد اما نگاهی به آمار فروش این فیلم که برابر ۷۸۳ میلیون دلار در سراسر جهان است نشان می دهد که یکی از موفق ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۶ بود. این فیلم کمدی در عین حال از منتقدان روتن تومیتوز امتیاز ۸۴ درصد را کسب کرده و نامزد گلدن گلوب وجوایز مختلف انجمن های فیلم بوده است.

۵. آیا مریل استریپ رکوردش از نظر تعداد نامزدی‌هایش را باز هم بیشتر می‌کند؟

استریپ که در مراسم دریافت جایزه سیسییل ب دومیل در مراسم گلدن گلوب حسابی خبرساز شد تا کنون ۱۹ باز نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. او بیشترین نامزدی اسکار را در میان بازیگران زن کسب کرده است. وی برای فیلم «فلورانس فاستر جنکینز» می‌تواند یکی از نامزدهای بهترین بازیگر زن اسکار باشد و در این صورت تعداد نامزدی اش به ۲۰ مورد افزایش پیدا می‌کند. کاترین هپبورن فقید در مکان دوم با ۱۲ نامزدی پس از استریپ قرار دارد. بیشترین نامزدی بازیگر مرد زنده هم متعلق به جک نیکلسون با ۱۲ نامزدی است.

۶. آیا آمازون، نتفلیکس را پشت سر می گذارد؟

نتفلیکس تاکنون در چند سال اخیر در اسکار مطرح بوده و سال پیش برای دو فیلم مستند نامزد شد. باید دید امسال آمازون چطور می‌تواند در رقابت با این شبکه آنلاین وارد رقابت شود.

۷. مل گیبسون به کلوپ برمی گردد؟

کارگردانی که ۲۱ سال پیش برای «شجاع دل» اسکار گرفت در ۱۰ سال اخیر از نظرها دور ماند اما امسال با ساخت فیلم «ستیغ اره‌ای» یا «هکساو ریج» دوباره مطرح است. باید دید آیا اسکار هم این امر را به رسمیت می‌شناسد؟ انتظار می‌رود این فیلم در دو بخش بهترین کارگردان و بهترین فیلم نامزد شود.

۸. هاروی وایسنتاین چه جایگاهی کسب می‌کند؟

هاروی واینستاین یکی از مشهورترین مدیران هالیوودی که مدیر عامل پیشین میراماکس بود و اکنون کمپانی خودش را دارد تاکنون به عنوان تهیه کننده چندین فیلم، اسکار دریافت کرده است که آخرین آن «آرتیست» در سال ۲۰۱۱ بود. «شیر» فیلم امسال اوست.

۹. آیا شمار زیادی از بزرگان نادیده گرفته می‌شوند؟

اسکورسیزی با «سکوت»، کلینت ایستوود با «سالی»، «قوانین صدق نمی‌کنند» ساخته وارن بیتی، «اسنودن» ساخته اولیور استون، «در شب زندگی کن» ساخته بن افلک، «متحد» ساخته رابرت زمکیس و «پیاده روی طولانی بیلی لینچ» ساخته آنگ لی از جمله فیلم هایی از چهره‌های بزرگ هستند که باید دید اسکار نسبت به آنها چگونه واکنش نشان می دهد.

۱۰. تکلیف «تولد یک ملت» چه می‌شود:

در حالی که فیلم تحسین شده «تولد یک ملت» ‌ساخته نیت پارکر به دلیل پرونده‌ای که او سال‌ها پیش در آن تبرئه شده بود با جنجال روبه روشد باید دید اسکار چه واکشنی نسبت به آن از خود نشان می‌دهد.

منبع: مهر

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها