تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۱:۵۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 45403

لالا لندفیلم دامین شازل جوایز هفتادمین دوره جوایز بفتا را درو کرد.

به گزارش سینماسینما، فیلم موزیکال «لا لا لند» (La La Land) به کارگردانی دامین شازل با دریافت پنج جایزه بفتا به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کرد و یک قدم دیگر به جوایز اسکار نزدیک شد.

این فیلم در جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) که یکشنبه شب در رویال آلبرت هال در لندن برگزار شد، جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر زن (اما استون)، بهترین فیلمبرداری (لینوس ساندگرن) و بهترین موسیقی (جاستین هورویتس) را دریافت کرد. “لا لا لند” با نامزدی در ۱۱ بخش پیشتاز نامزدهای این دوره جوایز بفتا بود.

این فیلم یک ادای احترام به عصر طلایی موزیکال‌های آمریکایی است. رایان گاسلینگ نقش یک پیانیست جاز و استون نقش یک بازیگر زن جویای نام را بازی می‌کنند. آن‌ها در لس آنجلس به هم دل می‌بازند، اما هر چه موفق‌تر می‌شوند، با دردسرهای بیشتر روبرو می‌شوند.

«لا لا لند» اولین بار در دنیا سپتامبر پیش در افتتاحیه جشنواره ونیز روی پرده رفت. این فیلم در هفتاد و چهارمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب برنده هفت جایزه شد و در ۱۴ بخش نامزد جوایز اسکار هم هست.

در دیگر بخش‌ها، کیسی افلک برای بازی در «منچستر بای د سی» (Manchester by the Sea) به کارگردانی کنت لونرگان، جایزه بهترین بازیگر مرد را برد. او در این فیلم نقش مردی غمگین را بازی می‌کند که پس از مرگ برادر بزرگش مجبور می‌شود از پسر نوجوان او مراقبت کند. “منچستر بای د سی” جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را نیز برای لونرگان به همراه داشت. این فیلم در شش بخش شانس دریافت جوایز بفتا را داشت.

فیلم «شیر» (Lion) نیز که در پنج بخش نامزد بود، در دو بخش بهترین بازیگر مرد مکمل (دو پاتل) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (لوک دیویس) جایزه گرفت. پاتل در حالی جایزه گرفت که خیلی‌ها در این بخش انتظار پیروزی ماهرشالا علی برای فیلم “مهتاب” را داشتند.

«شیر» که با اقتباس از کتاب داستانی «راه طولانی خانه» ساخته شده، اولین فیلم گارث دیویس است. داستان درباره جوانی هندی‌تبار به نام سارو است که وقتی پنج ساله بود خانواده‌اش را از دست داد و خانواده‌ای استرالیایی سرپرستی او را به عهده گرفتند. سارو با استفاده از گوگل ارث به دنبال خانواده‌اش است. رونی مارا، دیوید ونام و نیکول کیدمن دیگر بازیگران “شیر” هستند که اولین بار در دنیا سپتامبر پیش در جشنواره تورنتو نمایش داده شد.

جایزه بهترین بازیگر زن مکمل به وایولا دیویس برای «حصارها» به کارگردانی دنزل واشنگتن اعطاء شد. فیلم تنها در همین بخش نامزد شده بود.

تریلر علمی تخیلی «رسیدن» (Arrival) به کارگردانی دنی ویلنو که در ۹ بخش نامزد بود، تنها در بخش بهترین صدا جایزه گرفت. «حیوانات شبگرد» (Nocturnal Animals) به کارگردانی تام فورد، هم که در ۹ بخش شانس دریافت جایزه را داشت، مراسم را دست خالی ترک کرد.

جایزه بهترین فیلم بریتانیایی به «من، دانیل بلیک» به کارگردانی کن لوچ رسید. تازه‌ترین ساخته کارگردان کهنه‌کار بریتانیایی ماه مه پیش برنده جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد. فیلم درباره دانیل بلیک، ۵۹ ساله، نجار ساختمان است که بخش زیادی از عمر خود را در نیوکاسل گذرانده است. او بعد از یک حمله قلبی برای اولین بار در زندگی‌اش به دولت نیازمند می‌شود. راه دانیل با مادری مجرد به نام کتی و دو فرزند کوچک او، دیزی و دیلن یکی می‌شود و…

جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان به «پسر شائول» ساخته لاشلو لمس از مجارستان اعطاء شد. این فیلم سال گذشته برنده اسکار شد، اما امسال در بریتانیا روی پرده رفت.

از سوی دیگر، «زیر سایه» (Under the Shadow) ساخته بابک انوری کارگردان ایرانی ساکن بریتانیا جایزه بفتا بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی را به خود اختصاص داد. این فیلم نماینده بریتانیا در بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان بود، اما نتوانست به فهرست نامزدها راه پیدا کند.

یکی دیگر از شگفتی‌های جوایز بفتا اعطای جایزه بهترین فیلم انیمیشن به «کوبو و دو سیم» از شرکت لایکا اینترتینمنت بود. «زوتوپیا»، «موانا» و «پیدا کردن دوری» از شرکت دیزنی دیگر رقبای این بخش بودند.

آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا با اعطای جایزه دوستی بفتا از مل بروکس کارگردان، بازیگر و کمدین آمریکایی تقدیر کرد. بروکس جایزه خود را از شاهزاده ویلیام، دوک کمبریج گرفت که همراه همسرش کاترین میدلتن در مراسم اختتامیه حضور داشت.

استفن فرای بار دیگر مجری مراسم جوایز بفتا بود.

فهرست برندگان جوایز بفتا ۲۰۱۷ به شرح زیر است:

بهترین فیلم: لا لا لند

دیگر نامزدها: رسیدن / من، دانیل بلیک / منچستر بای د سی / مهتاب

بهترین کارگردان: دامین شازل، لا لا لند

دیگر نامزدها: دنی ویلنو، رسیدن / کن لوچ، من، دانیل بلیک / کنت لونرگان، منچستر بای د سی / تام فورد، حیوانات شبگرد

بهترین بازیگر مرد: کیسی افلک، منچستر بای د سی

دیگر نامزدها: اندرو گارفیلد، هکساو ریج/ جیک جیلنهال، حیوانات شبگرد / رایان گاسلینگ، لا لا لند / ویگو مورتنسن،کاپیتان فنتستیک

بهترین بازیگر زن: اما استون، لا لا لند

دیگر نامزدها: ایمی آدامز، رسیدن / امیلی بلانت، دختری در قطار / مریل استریپ، فلورنس فاستر جنکینز/ ناتالی پورتمن، جکی

بهترین بازیگر مرد مکمل: دو پاتل، شیر

دیگر نامزدها: آرون تیلور-جانسن، حیوانات شبگرد / هیو گرانت، فلورنس فاستر جنکینز / جف بریجز، اگر از آسمان سنگ هم ببارد/ ماهرشالا علی، مهتاب

بهترین بازیگر زن مکمل: وایولا دیویس، حصارها

دیگر نامزدها: هیلی اسکوایرز، من، دانیل بلیک / میشل ویلیامز، منچستر بای د سی/ نائومی هریس، مهتاب/ نیکول کیدمن، شیر

بهترین فیلم بریتانیایی: من، دانیل بلیک

دیگر نامزدها: عزیز آمریکایی / انکار / جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها/ یادداشت‌های درباره نابینایی / زیر سایه

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: زیر سایه: بابک انوری (نویسنده، کارگردان)، امیلی لئو، الیور راسکیل، لوکان تو (تهیه‌کنندگان)

دیگر نامزدها: دختری با تمام استعدادها: مایک گری (نویسنده)، کامیل گاتین (تهیه‌کننده) / توقف سخت: جرج آمپونسا (نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده)، دیون واکر (نویسنده، تهیه‌کننده) / یادداشت‌های درباره نابینایی: یادداشت‌های درباره نابینایی: پیتر میدلتن (نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده)، جیمز اسپینی (نویسنده، کارگردان)، جو-جو الیسن (تهیه‌کننده) / The Pass: جان دانلی (نویسنده)، بن ای. ویلیامز (کارگردان)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: پسر شائول، لاشلو لمس

دیگر نامزدها: دیپان، ژاک اودیار / خولی‌یتا، پدرو آلمودوار / موستانگ، دنیز غمزه ارگوون / تونی اردمان، مارن آده

بهترین مستند: سیزدهمین، آوا دوورنی

دیگر نامزدها: بیتلز: هشت روز هفته – سال‌های تور، ران هوارد / شکارچی عقاب، اوتو بل / یادداشت‌های درباره نابینایی، پیتر میدلتن / واینر، الیزه اشتاینبرگ و جاش کریگمان

بهترین فیلم انیمیشن: کوبو و دو سیم، تراویس نایت

دیگر نامزدها: پیدا کردن دوری، اندرو استنتن / موانا، ران کلمان، جان ماسکر / زوتوپیا، بایرون هوارد و ریچ مور

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: منچستر بای د سی، کنت لونرگان

دیگر نامزدها: اگر از آسمان سنگ هم ببارد، تیلور شریدان / من، دانیل بلیک، پل لاورتی / لا لا لند، دامین شازل / مهتاب، بری جنکینز

بهترین فیلمنامه اقتباسی: شیر، لوک دیویس

دیگر نامزدها: رسیدن، اریک هیسرر / هکساو ریج، رابرت شنکان، اندرو نایت / اعداد و ارقام پنهان، آلیسن شرودر و تئودور ملفی / حیوانات شبگرد، تام فورد

بهترین فیلمبرداری: لا لا لند، لینوس ساندگرن

دیگر نامزدها:رسیدن، برادفورد یانگ / اگر از آسمان سنگ هم ببارد، ژیل نوتگنس / شیر، گریگ فریزر / حیوانات شبگرد، شیمس مگاروی

بهترین موسیقی: لا لا لند، جاستین هورویتس

دیگر نامزدها: رسیدن، یوهان یوهانسون / جکی، میکا لوی / شیر، داستین اوهالوران و هاوشکا / حیوانات شبگرد، آبل کورزنیوفسکی

بهترین تدوین: هکساو ریج، جان گیلبرت

دیگر نامزدها: رسیدن، جو واکر / لا لا لند، تام کراس /منچستر بای د سی، جنیفر لیم / حیوانات شبگرد، جون سوبل

بهترین طراحی صحنه: “جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها”، استوارت کریگ، آنا پیناک

دیگر نامزدها: دکتر استرنج، جان بوش، چارلز وود / درود بر سزار!، جس گونکور، نانسی ‌های / لا لا لند، سندی رینولدز-واسکو، دیوید واسکو / حیوانات شبگرد، شین والنتینو، مگ اوریست

بهترین طراحی لباس: جکی، مادلین فونتن

دیگر نامزدها: متحد، جوانا جانستن / جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها، کالین آتوود / فلورنس فاستر جنکینز، کونسولاتا بویل / لا لا لند، مری زافرس

بهترین چهره‌پردازی و مو: “فلورنس فاستر جنکینز”، جی. روی هلاند، دانیل فیلیپ

دیگر نامزدها: دکتر استرنج، جرمی وودهد / هکساو ریج، شین تامس / حیوانات شبگرد، دانلد مووات، یولاندا توسینگ / سرکش: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: کتاب جنگل، رابرت لگاتو، دان لمون، اندرو آر. جونز، آدام والدز

دیگر نامزدها: رسیدن، لویی مورن / دکتر استرنج، ریچارد بلاف، استفانی سرتی، پل کوربولد، جاناتان فاوکنر، جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها، تیم برک، پابلو گریلو، کریستین منتز، دیوید واتکینز / سرکش: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای، نیل کوربولد، هال هیکل، موهن لئو، جان نول، نایجل سامنر

بهترین صدا: رسیدن، کلود لا هی، برنارد گاریپی اشتروبل، سیلون بلمار

دیگر نامزدها: دیپ‌واتر هورایزن، مایک پرستوود اسمیت، درور موهر، ویلی استیتمن، دیوید وایمن / جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها، نیو ادیری، گلن فریمنتل، سیمون هه، اندی نلسن، ایان تاپ / هکساو ریج، پیتر گریس، رابرت مکنزی، کوین اوکانل، اندی رایت /لا لا لند، میلدرد ایاترو مورگان، آی-لینگ لی، استیو ای. مورو، اندی نلسن

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: Home Shpat Deda، آفولابی کوتی، دانیل مالوی، اسکات اودانل

دیگر نامزدها: مصرف‌شده، دهانه جهنم / مهمانی/ حاضر و آماده

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: یک داستان عاشقانه، خالد جاد، آنوشکا کیشانی نانایاکارا، النا روسکومبه-کینگ

دیگر نامزدها: The Alan Dimension / سخت

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): تام هالند

دیگر نامزدها: روث نگا، لایا کوستا، لوکاس هجز، آنیا تیلور-جوی

منبع: هنرآنلاین

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها