تاریخ انتشار:۱۴۰۲/۰۳/۲۳ - ۱۶:۰۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 187584

ویم وندرس کارگردان آلمانی در جشنواره لومیر ۲۰۲۳ تجلیل می‌شود.

به گزارش سینماسینما، ویم وندرس در پانزدهمین دوره جشنواره لومیر که با محوریت فیلم کلاسیک در لیون برگزار می‌شود، جایزه معتبر لومیر فرانسه را دریافت خواهد کرد.

او به این ترتیب جا پای کاترین دونو، پدرو آلمادوار، جین فوندا، مارتین اسکورسیزی، جین کمپیون، برادران داردن و همچنین کلینت ایستوود که اولین دریافت‌کننده این جایزه بود می‌گذارد. تیم برتون به عنوان برنده جایزه ۲۰۲۲ انتخاب شده بود.

جشنواره فیلم لومیر و جایزه لومیر در سال ۲۰۰۹ توسط تی‌یری فرمو مدیر جشنواره فیلم کن که مدیر موسسه لومیر در لیون هم است، راه‌اندازی شد.

انستیتو لومیر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ویم وندرس که شخصیتی نمادین از احیای سینمای اروپا در آغاز دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ است، کارگردان فیلم‌هایی چون «پاریس، تگزاس» و «بال‌های اشتیاق»؛ مردی است که مسیر خود را به عنوان یک هنرمند دنبال کرده و به تازگی با ۲ فیلم اخیرش «آنسلم» و «روزهای عالی» به یک پیروزی مضاعف دست یافته است. این یک انتخاب بدیهی بود که در لیون، زادگاه لومیر خالق سینما، از این کارگردان مسافر، هنرشناس چندوجهی و بینا، تصویرگر ماهر که هرگز دست از اختراع مجدد خود برنداشته و هزاران زندگی را تجربه کرده است، تجلیل کنیم.

این موسسه خاطرنشان کرد که وندرس جزو اولین فیلمسازانی بود که توسط موسسه لومیر در سال ۱۹۹۱ دعوت شد.

انستیتو لومیر که در محل خانه و محل کار سابق پیشگامان سینما آگوست و لویی لومیر واقع شده است، سال ۱۹۸۲ برای حفظ خاطرات و میراث سینمایی آنها ایجاد شد.

دیروز اعلام شد وندرس به عنوان رئیس هیات داوران جشنواره فیلم توکیوی امسال انتخاب شده است.

پانزدهمین دوره جشنواره لومیر از ۱۴ تا ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳(۲۲ تا ۳۰ مهر) برگزار می‌شود.

منبع: مهر به نقل از ددلاین

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 

آخرین ها