چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

ژان لوک گدار، سیدنی پواتیه، اولیویا نیوتن جان، نیکل نیکولز و باب ساجت از جمله چهره‌های برجسته‌ای هستند که صنعت سرگرمی در سال ۲۰۲۲ آنها را از دست داد.

به گزارش سینماسینما، در سال ۲۰۲۲، هالیوود با بسیاری از بازیگران، خوانندگان، مجریان، خالقان، مدیران و نمادهای صنعت گسترده سرگرمی خداحافظی کرد. هر یک از آنها در زندگی خود تأثیر زیادی بر دنیای سرگرمی داشتند.

هالیوود ریپورتر برخی از معروف‌ترین چهره‌های از دست رفته ۲۰۲۲ را به یاد آورده است:

کرستی آلی، بازیگر کمیک برنده جایزه امی که به خاطر بازی در «چیرز» معروف بود، در ماه دسامبر درگذشت. او ۷۱ سال داشت.

لویی اندرسون، استندآپ کمدینی که جایزه امی را برای بازی در نقش کریستین بسکتز در سریال «سبدها» دریافت کرد ۲۱ ژانویه درگذشت. وی ۶۸ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

پیتر بوگدانوویچ، نویسنده و کارگردان نامزد اسکار که جایگاه ویژه‌ای در سینما داشت ۶ ژانویه درگذشت. او ۸۲ ساله بود.

دیوید برنر، تدوینگر فیلم برنده جایزه اسکار «متولد چهارم جولای» برای الیور استون در ۱۷ فوریه درگذشت. او ۵۹ سال داشت.

کولیو، خواننده رپ کامپتون برنده جایزه گرمی ۲۸ سپتامبر درگذشت. او ۵۹ سال داشت.

ایرنه کارا، هنرپیشه و خواننده پاپ که برنده جایزه اسکار و گرمی برای فیلم موفق «فلش دنس» برده بود در ماه نوامبر درگذشت. او ۶۳ سال داشت.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

جیمز کان، ستاره‌ی برجسته‌ای که نقش سانی کورلئونه در «پدرخوانده» و یک ورزشکار خشن را در «رولربال» بازی کرد، در ۶ جولای درگذشت. او ۸۲ سال داشت.

چارلبی دین، هنرپیشه‌ای از آفریقای جنوبی که در فیلم «مثلث غم» برنده نخل طلا بازی کرده بود در ۲۹ آگوست درگذشت. او ۳۲ ساله بود.

امیلیو دلگادو، بازیگری که بیش از ۴۰ سال در خیابان سسامی ظاهر شد، در ۱۰ مارس درگذشت. او ۸۱ سال داشت.

تونی داو بازیگری که در نقش «برادر بزرگ عالی» بازی کرده بود ۲۷ جولای درگذشت. او ۷۷ سال داشت.

برت فیلدز وکیل حقوقی مشهور چهره‌هایی چون جفری کاتزنبرگ، تام کروز، وارن بیتی، بیتلز و تعدادی دیگر از افراد برجسته، ۷ آگوست درگذشت. او ۹۳ ساله بود.

نیکی فینکه، روزنامه‌نگار سرگرمی که وب‌سایت «ددلاین» را تأسیس کرد و بی‌امان بر هالیوود متمرکز بود و با نقدهایش از آن قدرت بسیار بالایی داشت، ۹ اکتبر درگذشت. او ۶۸ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

ژان لوک گدار، فیلمساز درخشان و بحث‌برانگیز فرانسوی-سوئیسی که آثارش انقلابی در سینما ایجاد کرد، ۱۳ سپتامبر درگذشت. او ۹۱ سال داشت.

گیلبرت گاتفرید، کمدین بلندپایه با صدایی به یادماندنی ۱۲ آوریل درگذشت. او ۶۷ سال داشت.

مارشا هانت، ستاره فیلم‌هایی چون «گیلمور گرلز» ۷ سپتامبر درگذشت. او ۱۰۴ ساله بود.

کریس هووان از مدیران هنری که مارگو رابی، مارگارت کوالی و چادویک بوزمن فقید کشف کرد، در ۴۷ سالگی درگذشت.

سالی کلرمن، هنرپیشه‌ای با صدای بم که برای ایفای نقش نامزد اسکارش در نقش سرگرد ارتش آمریکا در فیلم «مش» رابرت آلتمن شناخته می‌شد، ۲۴ فوریه درگذشت. او ۸۴ ساله بود.

تیلور هاوکینز، درامر قدیمی گروه فو فایترز، در ماه مارس درگذشت. او ۵۰ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

آن هیش، که در فیلم‌هایی مانند «دانی براسکو»، «آتشفشان» و «سگ را بجنبان» بازی کرده بود، ۱۴ آگوست از دنیا رفت. او ۵۳ سال داشت.

هوارد هسمن کمدین سریال‌های تلویزیونی ۲۹ ژانویه درگذشت. او ۸۱ سال داشت.

ویلیام هرت، برنده اسکار و از بازیگران فیلم‌های کلاسیک دهه ۱۹۸۰ در ۱۳ مارس درگذشت. او ۷۱ ساله بود.

لزلی جردن، هنرپیشه کمدی که بیشتر برای برندن جایزه امی در نقش بورلی لزلی در سریال «ویل و گریس» شناخته می‌شد، ۲۴ اکتبر درگذشت. او ۶۷ ساله بود.

آنجلا لنزبری، نامزد سه اسکار و برنده پنج جایزه تونی که در نقش جسیکا فلچر رمان‌نویس در ۱۲ فصل سریال «قاتل، او نوشت» بازی کرد ۱۱ اکتبر درگذشت. او ۹۶ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

ری لیوتا، بازیگر سرسخت نیوجرسی که بیشتر به خاطر بازی در نقش هنری هیل در فیلم «رفقای خوب» مارتین اسکورسیزی شناخته می‌شد، ماه می درگذشت. او ۶۷ سال داشت.

میت لوف، خواننده راک برنده گرمی که با صدایش در صحنه‌های تئاتر و سینما هم درخشید و در فیلم‌هایی چون «نمایش تصویر وحشت راکی»، «سگ سیاه» و «باشگاه منشت‌زنی» بازی کرده بود ۲۰ ژانویه درگذشت. او ۷۴ ساله بود.

لورتا لین، خواننده و ترانه سرای تحسین شده که با بیرون آمدن از یک جامعه کوچک معدن زغال سنگ کنتاکی و بدل شدنش به ستاره موسیقی ملی کانتری اسطوره هالیوود شده بود ۴ اکتبر درگذشت. او ۹۰ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

اولیویا نیوتن جان، خواننده و بازیگراسترالیایی که با آهنگ‌های برتری چون «فیزیکال»، «هیچ‌وقت دلپذیر نبوده‌ای» و «تو آن کسی هستی که می‌خواهم» طرفداران زیادی داشت و بازیگر فیلم‌هایی چون «گریس» بود ۸ آگوست درگذشت. او ۷۳ سال داشت.

نیکل نیکولز که تاریخ ساز شد و تحسین مارتین لوتر کینگ جونیور را به خاطر بازی در نقش افسر ارتباطات ستوان اوهورا در «پیشتازان فضا» برانگیخت، ۳۰ جولای درگذشت. او ۸۹ ساله بود.

باب مک گراث، تنور «همراه با میچ بخوان» که نقش معلم موسیقی را برای بیش از چهار دهه به عنوان بازیگر اصلی «خیابان سسامی» به تصویر کشید، ۴ دسامبر درگذشت. او ۹۰ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

پله، گنجینه ملی برزیل که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۷۰ فوتبال را مردمی کرد ۲۹ دسامبر درگذشت. او ۸۲ ساله بود.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

سیدنی پواتیه، مرد برجسته نجیب که بازیگر فیلم‌هایی مانند «راهی نیست»، «نیلوفرهای میدان» و «در گرمای شب» بود و راه را برای بازیگران و هنرپیشه‌های سیاهپوست هموار کرد، ۶ ژانویه درگذشت. او ۹۴ سال داشت.

ایوان ریتمن، فیلمساز و تهیه کننده تاثیرگذار فیلم های کمدی محبوبی چون «انیمال هاوس» تا «گوست باسترز» ۱۲ فوریه درگذشت. او ۷۵ ساله بود.

آندره لئون تالی، روزنامه‌نگار بسیار با نفوذ مد و سردبیر پیشین ووگ آمریکا در ۷۳ سالگی درگذشت.

چهره‌هایی که سال ۲۰۲۲ جهان هنر را ترک کردند

باب سگت که نقش کمدی و دوست داشتنی‌اش در کمدی «فول هاوس» او را به یکی از محبوب ترین پدران تلویزیون تبدیل کرده بود، ۹ ژانویه درگذشت. او ۶۵ سال داشت.

پل سوروینو، بازیگر شخصیت تنومندی که با بازی در نقش تیپ‌های زورگو، به‌ویژه یکی از اوباش خونسرد در فیلم «رفقای خوب» مارتین اسکورسیزی درخشید، ۲۵ جولای درگذشت. او ۸۳ سال داشت.

جولیا رایچرت که ۵۰ سال سابقه کار به عنوان مستندساز داشت و سال ۲۰۲۰ برنده اسکار برای «آمریکن فکتوری» شده بود یکم دسامبر درگذشت. او ۷۶ ساله بود.

باربارا والترز روزنامه‌نگار سرشناسی که مصاحبه‌های تلویزیونی‌اش با افراد مشهور و چهره‌های جهانی، سیاست، سینما و روزنامه‌نگاری را درآمیخت، ۳۰ دسامبر درگذشت. او ۹۳ ساله بود.

ویوین وست وود طراح قانون‌شکن صنعت مد که با لباس‌هایش بر فیلم‌های سینمایی هم تاثیر گذاشت ۲۹ دسامبر درگذشت. او ۸۱ ساله بود.