تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۲/۰۱ - ۱۰:۱۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 134497

سینماسینما، زهرا مشتاق

ویدئوی تحسین برانگیز خانم مهتاب نصیرپور در حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و تقاضای آزادی آنان در این شرایط خاص، نشانه کنش مندی یک چهره شناخته شده و محترم در جامعه هنرمندان ایرانی است. ادامه چنین تلاش هایی از سوی چهره های شناخته شده در حوزه هایی چون فرهنگ، سیاست، ورزش، اندیشه، اقتصاد و نیز دیگر فعالان اجتماعی می تواند موجب باور به روحیه مطالبه گری شده؛ و حتی در روندی نه چندان کوتاه، نتایج موثری که برای تمام آحاد جامعه می تواند مفید باشد؛ حاصل کند.
اساسا در تمام دنیا، افراد عام جامعه نسبت به سلبریتی ها احساس تمایل و تعلق داشته، به شکلی ناخودآگاه و حتی خودآگاه از آنان تبعیت می کنند. این قدرت شگفت انگیز به چهره های مشهور آزادی عمل فوق العاده ای بخشیده، می تواند از آنان چهره های تاثیرگذار و مطالبه گر بسازد. حضور این چهره ها در فعالیت های اجتماعی مثل مشارکت در امور نیکوکارانه، گلریزان های مختلف و دیگر محافل، مفید و الگودهنده است. اما از سوی دیگر این گونه چهره ها، کمتر به عرصه های جدی سیاسی و اجتماعی نزدیک می شوند. محدودیت هایی که در این حوزه به طور جدی وجود دارد، از جمله این دلایل است. کنشمندی در عرصه اجتماعی به خصوص نیازمند بستری برآمده از اندیشه، نگاه و دغدغه مندی است که نمی تواند، تمام جامعه سلبریتی ها را شامل شود. اما در این میان کسانی هستند که گاه با بروز واکنش در بزنگاه های اجتماعی و تاریخی به وظیفه شهروندی خود و نیز جایگاهی که در جامعه برای آنان تعریف و اختصاص داده شده، به درست ترین و تاثیرگذارترین شکل ممکن عمل می کنند.
انتشار این ویدئو از همین دست تاثیرگذاری و عمل به یک وظیفه اجتماعی است. یک عمل گرایی که چه بسا متقاضی کنشمند را با محدودیت و مشکلاتی واضح و مبرهن، رو به رو کند. اما ضبط و انتشار این خواسته به شکل عمومی و قدر مسلم اشراف فرد مطلع و آگاهی چون مهتاب نصیرپور، نشانه خوبی از بروز روحیه مطالبه گری است. تقویت روحیه مطالبه گری اگرچه نه در زمانی کوتاه، در بلندمدت می تواند به تغییر الگوهای زندگی و ارتقا این سطح و تعمیق و تبیین جریان های اندیشه ساز کمک کند.
در این جا نمی توان از رخشان بنی اعتماد نامی ذکر نکرد. فیلمساز بزرگی که تمام فیلم هایش نه تنها آئینه تمام نمای جامعه ایران در پنهان ترین لایه هایش است، بلکه فریادی است بلند برای تشویق آحاد افراد جامعه اش به مطالبه گری.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها