تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۳/۲۰ - ۰۱:۵۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 137100

سینماسینما، محسن جعفری راد


به نظر می رسد که فیلم جدید اصغر فرهادی بیشتر برای اکران داخلی و به قصد فروش بالا ساخته می شود، هر چند که او با اغلب فیلمهایش به فروش بالا در گیشه دست یافته اما این بار، انتخاب بازیگرانش به طور مستقیم این رویکرد را نشان می دهد. دو بازیگر اصلی اش با اینکه سیمرغ جشنواره فجر و جوایز متنوع دیگر را کسب کرده اند، بیشتر نزد مخاطبان عام شناخته شده اند تا تحسین منتقدان. به عنوان مثال محسن تنابنده محبوب ترین بازیگر سریال پایتخت است و امیر جدیدی با بازی در ژانرهای متنوع مثل اژدها وارد می شود، من، قاتل اهلی، رخ دیوانه، تنگه ابوقریب و … سعی کرده کار در عرصه های مختلف را تجربه کند. در این میان عنوان فیلم و مکان فیلمبرداری فیلم (شیراز) این پیش فرض را می سازد که با فیلمی سرگرم کننده رو به رو هستیم تا اینکه در حد و اندازه فیلم هایی مثل درباره الی… و یا جدایی نادر از سیمین، یعنی بهترین فیلم های فرهادی، باشد. محسن تنابنده در چند سال اخیر کمتر کار موفقی در سینما داشته، موفق به لحاظ فروش گیشه؛ از فیلم قسم که به کارگردانی خودش بود تا فیلم فراری، یا حتی در جشنواره فجر سال گذشته با فیلم هایی مثل سه کام حبس و عنکبوت، توجهی را برنیانگیخت یا امیر جدیدی با فیلم هایی مثل قاتل اهلی و … اما فرهادی همیشه نشان داده غیر از تسلطش بر فیلمنامه و اجرا، هوشمندی کم نظیری در انطباق حال و هوای فیلم با اتمسفر جامعه دارد که قبلا اوجش را در جدایی نادر از سیمین دیده ایم.
فیلم تازه او با نام قهرمان، نقطه عطفی بعد از درباره الی … می تواند در کارنامه فرهادی باشد. همان طور که درباره الی… دروازه جشنواره الف جهانی را به سمت فرهادی گشود، فیلم قهرمان هم می تواند مسیر تازه ای را برای او بسازد، چرا که بعد از تجربه ساخته فیلم همه می دانند در اسپانیا و همکاری با دو بازیگر مشهور جهانی و برنده اسکار، یعنی پنه لوپه کروز و خاویر باردم و فروش موفق فیلم در جهان، حالا به ایران بازگشته و بعد از سه سال، می خواهد نهمین فیلمش را بسازد.
کنجکاوی ها درباره فیلم خیلی زیاد است. ابتدا گفته شد نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار به عنوان بازیگر معرفی شدند، اما تکذیب شد، بعد امیر جدیدی و رعنا آزادی ور و در نهایت قرعه به نام تنابنده و جدیدی افتاد.
سوالهای فراوانی به ذهن می رسد. آیا قرار است فیلمی کلاسیک مشاهده کنیم از تقابل قهرمان با ضد قهرمان یا نه صرفا عنوان فیلم، عنوان کنایه آمیز و رمز آلودی است. یا شاید باز هم قرار است ابعاد پنهان و پیدای طبقه متزلزل متوسط ترسیم شود، هر چه هست، خیلی از کارشناسان اعتقاد دارند که فرهادی بر عکس فیلم هایی مثل گذشته و همه می دانند که در خارج از ایران ساخته، با فیلم هایی که در ایران ساخته بیشتر موفق بوده و شاید فیلم قهرمان، بازگشت فرهادی به سینمایی باشد که مخاطب ایرانی با پوست و خون و استخوانش می تواند آن را لمس کند.
باید منتظر ماند و دید فیلمی که قرار است در مرداد ماه کلید بخورد به جشنواره فجر می رسد یا نه؟ فرهادی که کلکسیون جوایز داخلی و خارجی را دارد، فیلم را مستقیم به جشنواره های الف دنیا می فرستد؟ شاید هم به طور مستقیم اکران شود که اصلا با ادامه موج های کرونا سرنوشت این فرضیه هم مشخص نیست!
به هر حال از همین حالا باید عنوان کرد که فیلم قهرمان در میان تولیدات انبوه امسال، کنجکاو برانگیزترین فیلم سال است، از پرافتخارترین فیلمساز تاریخ سینمای ایران.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها