تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۹ - ۱۵:۳۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 123758

کارگردان «آخرین داستان» ضمن تشریح شرایط تأمین‌شده برای حضور این انیمیشن ایرانی در فهرست اولیه بهترین انیمیشن‌های سال از سوی آکادمی اسکار، از رایزنی برای اکران آن در سینماهای کشور خبر داد.

به گزارش سینماسینما، اشکان رهگذر کارگردان انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» که بنابر اعلام آکادمی اسکار توانسته به فهرست اولیه انیمیشن‌های برتر سال ۲۰۱۹ راه پیدا کرده و فرصت رقابت با ۳۱ انیمیشن برتر جهان در این رویداد را به دست آورده است، درباره چگونگی پذیرش این انیمیشن از سوی آکادمی گفت: مراسم سالانه اسکار دارای بخشی برای حضور فیلم‌های غیرانگلیسی زبان است که تا امروز اصغر فرهادی در آن ۲ بار موفق به دریافت جایزه اصلی در این بخش شده است. این بخش در واقع مربوط به تولیدات سینمایی کشورهایی است که زبانشان انگلیسی نیست و تنها از هر کشور هم یک فیلم به نمایندگی پذیرفته می‌شود.

وی ادامه داد: معرفی فیلم‌های برای حضور در این بخش از طریق نهادهایی صورت می‌گیرد که آکادمی در هر کشور آن‌ها را به رسمیت می شناسد، اما روند انتخاب بهترین انیمیشن متفاوت است چراکه انیمیشن ذاتاً دارای شخصیت‌های واقعی نیست که زبان خاص داشته باشد. آکادمی اسکار می‌گوید انیمیشن شخصیت‌ها را شبیه‌سازی می‌کند، در نتیجه می‌تواند به زبان‌های مختلف دوبله شود و در بخش غیرانگلیسی زبان قرار نمی‌گیرد.

این کارگردان انیمیشن تاکید کرد: یک فیلم سینمایی انیمیشن انگلیسی زبان، اگر پیشینه فستیوالی خوب داشته باشد، در چند جشنواره که اسکار آن را تایید می‌کند حضور داشته و جایزه گرفته باشد و یا کارگردانش عضو «آسیفا هالیوود» باشد و فیلمش در آمریکا نمایش داشته باشد، از نگاه آکادمی واجد شرایط حضور در رقابت اسکار خواهد بود.

وی بیان کرد: «آخرین داستان» واجد همه این شرایط بود و بعد از بررسی از سوی آکادمی اسکار، اجازه حضور در رقابت را پیدا کرد. خوشبختانه اکران این فیلم از روز جمعه در آمریکا آغاز شده است، همچنین افتتاحیه پخش جهانی ما رونمایی در جشنواره «انسی» به‌عنوانی یکی از مهمترین جشنواره‌های انیمیشن جهان بود و بعد از آن موفقیت‌های بین المللی خوبی هم بدست آورده است.

رهگذر درباره ارزیابی خود از رقیبانی که برای رسیدن به جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال پیش روی خود دارد، گفت: «آخرین داستان» قرار است در کنار انیمیشن‌های دیگری از کمپانی‌های بزرگ دنیا رقابت کند؛ می توان گفت بخشی از این آثار جزو آثاری است که «آخرین داستان» به راحتی می‌تواند در کنار آن‌ها رقابت کند. همچنین این فیلم جزو آثار مستقل به شمار می‌رود که معمولا در بین ۵ نامزد نهایی‌ای که از سوی آکادمی معرفی می‌شود، یک یا ۲ اثر مستقل حضور دارند و این امیدواری ما را بیشتر می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه برنامه اکران این فیلم در سینماهای داخل کشور چگونه خواهد بود هم تاکید کرد: در تلاش هستیم تا اکران مناسبی برای این فیلم داشته باشیم و در حال رایزنی با شورای عالی اکران هستیم و قرارداد پخش این فیلم هم با شرکت «فیلمیران» بسته شده است.

رهگذر در پایان گفت: گروه سنی که برای این انیمیشن از سوی وزارت ارشاد اعلام شده، مثبت ۱۵ سال است، اما ما با وزارت آموزش و پرورش صحبت کرده‌ایم و مجوز اکران دانش‌آموزی با گروه سنی مثبت ۱۲ را هم گرفته‌ایم، به همین منظور با وزارت ارشاد در حال گفتگو هستیم تا گروه سنی اعلام شده برای اکران عمومی نیز اصلاح شود.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها