تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۳۰ - ۱۷:۵۷ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 123889

در آخرین نمایش میدان جوانان سابق که روز دوشنبه ۲۹ مهرماه در سینما فرهنگ برگزار شد؛ مینا اکبری کارگردان، صادق روحانی و سیدعبدالجواد موسوی روزنامه‌نگار و الهه خسروی یگانه همسر محمدرضا رستمی درباره او سخن گفتند.
به گزارش سینماسینما، مینا اکبری کارگردان این مستند با اعلام این نکته که بعد ۱۸ هفته نمایش، به درخواست خودش مستند«میدان جوانان سابق»از پرده سینماها کنار گذاشته شده، گفت:«خوشحالم که فیلمم در میان چنین استقبالی و به انتخاب خودم از پرده سینماها کنار گذاشته می‌شود؛ همانطور که خداحافظی و رفتنم از مطبوعات با استعفا و درخواست خودم صورت گرفت». او در ادامه ضمن تقدیم این فیلم به یاد و خاطره محمدرضا رستمی روزنامه‌نگاری که سه سال پیش بر اثر خطای پزشکی درگذشت، گفت: «من هیچ وقت سعادت همکاری با محمدرضا رستمی عزیز را نداشتم و شناختم از او از دو طریق صورت گرفت. اول در زمان فوت عباس کیارستمی که کمپینی برای نقد سیستم درمانی کشور راه‌اندازی کردیم و به خاطر قدرت و نفوذ نظام پزشکی اخبار ما به سختی در رسانه‌ها پوشش داده می‌شد ولی محمدرضا رستمی از معدود روزنامه‌نگارانی بود که از این کمپین حمایت کاملی کرد.»


او ادامه داد:« البته من نمی‌دانستم حمایت رضا رستمی برای پوشش اخبار کمپین خطای پزشکی، برای او چه تبعات و جنگی به همراه داشته همانطور که هرگز فکر نمی‌کردم چند ماه بعد خودش بخاطر خطای پزشکی ما را برای همیشه ترک خواهد کرد.»
مینا اکبری در ادامه گفت: «شناخت شخصی‌تر من از محمدرضا رستمی به خاطراتی‌ برمی‌گردد که الهه خسروی همسر او بارها و بارها برایم بازگو کرده و هر بار حسرت معاشرت با این روزنامه‌نگار دوست‌داشتنی را در دلم گذاشته است».
همچنین الهه خسروی یگانه همسر محمدرضا رستمی و مشاور رسانه‌ای فیلم«میدان جوانان سابق»درباره تاثیر کمپین خطای پزشکی که پس از فوت عباس کیارستمی پا گرفت بر آگاهی شخص او از حقوق شهروندی و اتفاقات پزشکی که منجر به فوت همسرش شد سخن گفت.
صادق روحانی نیز در این برنامه تلاقی اکران پایانی فیلم«میدان جوانان سابق»با سالروز درگذشت محمدرضا رستمی را یک تصادف زیبا خواند و گفت: این فیلم روایتی بود که بهار مطبوعات ایران را به تصویر کشید و از رنج روزنامه‌نگاران و خبرنگاران گفت که شاید یک نمونه بزرگ آن رضا رستمی بود. روزنامه‌نگاری که رنج‌کشید و درد کشید، اما شرافت قلمش را نفروخت. این فیلم تصاویری را جلوی چشم من آورد که پیشتر محمدرضا رستمی آن را برایم شرح داده بود. برای من که به واسطه اقتضای سنم امکان درک آن بهار روزنامه‌نگاری را نداشتم و فقط خزان روزنامه‌نگاری را دیده بودم، رضا محل وصل به آن بهار بود و اینکه بدانم این حال بدی که رسانه و مطبوعات ما را فراگرفته، اصالت ندارد.
سیدعبدالجواد موسوی هم در این برنامه گفت: متاسفانه مطبوعات ظلمی که به نیروهای خلاق و هنرمندش می‌کند، آنجاست که آنها را از جایی که شایسته و بایسته‌شان هست جدا می‌کند. شاید اگر رضا رستمی کمی مجال داشت تا از روزنامه‌نگاری فاصله بگیرد و مرگ‌ امانش می‌داد، چند کتاب شعر وداستان ارزشمند به ادبیات ایران اضافه می‌شد.
موسوی در پایان ضمن تبریک به کارگردان «میدان جوانان سابق» به خاطر ساخت این فیلم مستند گفت: «بسیار خوشحالم که مینا اکبری هوشمندانه و به موقع از مطبوعات ایران خداحافظی کرد تا با ثبت یک روایت دقیق و دوست‌داشتنی به یادمان بیاورد که چه مصایبی بر روزنامه‌نگاران و روزنامه‌نگاری این مملکت گذشته است. امیدوارم خانم اکبری فیلمسازی را ادامه بدهد و آثار بعدی او هم با موفقیت‌ بیشتر و مداوم‌تر همراه باشد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها