تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۱۵:۰۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 144661

ریچارد کویپرس منتقد سایت ورایتی بعد از تماشای «آن شب» این فیلم را فیلمی ترسناک و خوش ساخت با جنبه های روانشناختی دانست.

به گزارش سینماسینما در بخش‌هایی از نوشته او درباره «آن شب» آمده است: در فیلم «آن شب» پلیدی های ذهن در هتلی غار مانند در لس آنجلس به واقعیت تبدیل می شوند. فیلمی ترسناک و خوش ساخت با جنبه های روانشناختی، ساخته کارگردان ایرانی-آمریکایی کوروش آهاری. با بازی درخشان شهاب حسینی (جدایی نادر از سیمین، فروشنده) و نیوشا جعفریان که در نقش زوجی به همراه دختر کوچک شان ظاهر می شوند که رابطه شکننده ای دارند؛ این فیلم که عمدتا به زبان فارسی است تماشاچی را به وحشت می اندازد و پایانی جذاب را به نمایش می گذارد. نخستین فیلم بلند تحسین برانگیز آهاری مطمئنا رضایت طرفداران این ژانر را جلب کرده و بار احساسی و مؤلفه های جذاب تولید را برای جلب نظر مخاطبان عمومی نیز دارد.

مقایسه این اثر یا هر فیلم دیگری با موضوع گرفتار شدن یک خانواده در ساختمان هتلی قدیمی و تسخیر شده با فیلم «درخشش» ساخته استنلی کوبریک اجتناب ناپذیر است. آهاری و نویسنده مشترک فیلم میلاد جرموز با اشاره هایی جزئی به ساخته کلاسیک کوبریک بخوبی از تشابه این دو اثر اجتناب کرده بطوریکه داستان آنها در این اقامتگاه شیطانی شخصیت متمایز و مستقل خود را دارد.
آهاری و عوامل فنی مستعد فیلمش این صحنه ها را از رابطه آشفته بین یک زوج که به زیبایی با وحشت و دلهره همراه شده به نمایش در می آورند و به طرزی چشم نواز به سمت فضایی سورئال می برند. تصویربرداری باشکوه و آرایش دقیق نور و سایه مدیر فیلم برداری این اثر مازیار مکانی، فضایی عمیقا مضطرب کننده ایجاد می کند. جلوه های بصری این فیلم با طراحی صدای عالی و موسیقی متن ساخته نیما فخرآرا تکمیل شده که پر از اصوات «لو-فای» و «درون» و افکت های صوتی «رامبل» و«فیدبک» است. موسیقی فخرآرا وقتی چنان با فرکانس پایین میکس شده که تقریبا قابل شنیدن نیست، حتی ترسناک تر نیز می شود. از اجرای مشهور آهنگ “I Want to Be Loved By You” توسط هلن کین نیز برای القای ترس استفاده شده.
درحالیکه «آن شب» بطور کلی رویکردی روانی به اتفاقات ماوراء طبیعی اتخاذ می‌کند، اما هوشمندانه از ابزار قدیمی ایجاد ترس مانند گربه سیاه، مرد بی خانمان (الستر لاتام) که با بیانی نامفهوم هشدار می دهد، و یک افسر پلیس مشکوک (مایکل گراهام) استفاده شده تا جنبه های رازآلود و وحشت آور فیلم را تقویت کند. تماشاگران صحنه خیره کننده پایانی فیلم را به زودی فراموش نخواهند کرد.

مترجم: سعید ابراهیم

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها