تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۴/۱۹ - ۱۴:۳۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 20122

نکوداشت کیارستمی در اتریش۱روز جمعه هجدهم تیر ماه و همزمان با بازگشت پیکر کیارستمی به وطن ‌‌ مراسم باشکوهی  با حضور  جمعی از هنرمندان ، اساتید دانشگاه و ناقدان سینمایی و دبیران کانون های سینمایی و هنری اتریش در تالار بوعلی خانه فرهنگ ایران برگزار شد .

به گزارش سینماسینما، این‌ مراسم همراه بود با نمایش قطعه هایی از سخنان عباس کیارستمی با زیر نویس انگلیسی که برای حاضرین بسیار جذاب بود.
سخنرانان این مراسم  دکتر محمد رضا وصفی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش و استاد دانشگاه تهران و دکتر هوشنگ الهیاری کارگردان سینما و فیلمساز ایرانی مقیم اتریش و روانشناس بود.
دکتر وصفی به جایگاه مهم کیارستمی در سیر تاریخ هنر و ادبیات ایران پرداخت و گفت، بیش از هزار سال زبان ادبیات و شعر ایرانی در خدمت صور خیال بوده و ادیب ایرانی سخن گفته و شعر سروده تا از طریق آن  تصویر بسازد . به عبارتی لفظ در خدمت تصویر بوده است و نمونه بارز آن شاهنامه است ‌‌‌. اما کیارستمی نخستین کسی است که این رابطه را معکوس می کند یعنی تصویر  می سازد تا از ان سخن ، شعر ، تعقل و حکمت برآید و به عبارتی تصویر در خدمت لفظ و سخن‌ می ایستد. سخنی که وظیفه اش تامل و تعقل است.
این بدان معنا است که یک وارونگی فوق العاده جذاب و بدیع در سیر تاریخ هنر و ادبیات ایران با کیارستمی روی داده است.
به دنبال آن دکتر الهیاری سخن گفت و نقش بلند کیارستمی را در سینمای جهانی بر شمرد و اینکه چگونه او توانسته است به چهره ای ماندگار و بزرگ برای قرن خود تبدیل شود.
وی گفت اتریش باید مفتخر باشد که در سالهای گذشته میزبان و تکریم کننده این بزرگ مرد تاریخ سینما و ایران بوده است.
در این مراسم دو تن از دانش آموختگان سطوح عالی موسیقی در اتریش به نام های محمدرضا آذین و ایمان خمر قطعاتی را با تکنوازی نی ، تار و سنتور به کیارستمی  تقدیم  کردند.
در  مراسم یاد شده، پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز وزیر فرهنگ اتریش به مناسبت درگذشت عباس کیارستمی قرائت و به زبانهایی آلمانی و انگلیسی ترجمه و توزیع شد.‌

دفتر یادبود این مراسم که پر است از بیان احساس های بلند جامعه هنری و سینمایی اتریش به کیارستمی . این دفتر به زودی ، پس از رویت خانواده ایشان، به موزه سینمای ایران  تقدیم خواهد شد.

 

نکوداشت کیارستمی در اتریش

نکوداشت کیارستمی در اتریش.jpg2

نکوداشت کیارستمی در اتریش.jpg3

نکوداشت کیارستمی در اتریش.jpg4

نکوداشت کیارستمی در اتریش.jpg5

نکوداشت کیارستمی در اتریش.jpg6

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها