تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ۱۸:۴۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 92782

روز گذشته احسان علیخانی به شبکه سوم سیما رفت و در برنامه حالا خورشید درباره اخباری که از ردپای او در پرونده ثامن الحجج حکایت دارد سخن گفت و از خود دفاع کرد.به گزارش سینماسینما  به دنبال این ماجرا، به سراغ این «محمود شهریاری» رفتیم؛ مجری‌ ممنوع از کاری که هیچ‌گاه فرصتی برای دفاع از خود در تلویزیون پیدا نکرد.

** دادن حق دفاع به علیخانی کار درستی بود
شهریاری درباره حضور احسان علیخانی در برنامه «حالا خورشید» به «ایرنا» می‌گوید: به نظرم روش درست، کاری است که اخیراً انجام داده‎اند. اگر در مورد ما این کار را انجام ندادند، آن روش غلط بوده است. امیدواریم این فرصت برای همه پیش بیاید که وقتی صدا و سیما گزارشی علیه او پخش می‌کند و یا او را از کار ممنوع می‌کند، اجازه دهد که حرفش را بزند. از کار دیروز تلویزیون دفاع می‌کنم. وقتی اتهامی به کسی وارد شده است، باید بیاید از خودش دفاع کند. این آقایان هم که می‌گویند بی‌تقصیر هستند پس نباید مشکلی باشد.

**حقی که به مرحوم هاشمی داده نشد
از شهریاری پرسیدیم «صدا و سیما در موارد مختلف این فرصت را برای کسی اختصاص نداده است؛ نه برای افراد سیاسی، نه اجتماعی، نه فرهنگی و نه حتی مجریان خود صدا و سیما. حالا به نظر شما، چه اتفاقی افتاده که متوجه شده است باید از نیروهای خود دفاع کند؟». در پاسخ‌مان می‌گوید: حالا این را به فال نیک بگیرید. آدم تأسف می‌خورد وقتی در انتخابات به شخصی مانند آیت‎الله هاشمی رفسنجانی دروغ و بهتان زده شد، ولی فرصت دفاع حتی به ایشان که از شخصیت‌های بزرگ انقلاب بودند، داده نشد. آدم افسوس می‌خورد. باید این موضوع را به فال نیک گرفت و امیدوار بود این موضوع گسترش پیدا کند.

**از این پول‌ها نگرفته‌ام
مجری برنامه «عطر و گلاب بپاشید» درباره دریافت چنین مبالغی از اسپانسر در زمان تهیه‌کنندگی‌اش می‌گوید: به‌هیچ‌وجه چنین مبالغی نگرفته‌ام. اینکه اسپانسر حضور فعال در صدا و سیما داشته باشد را نمی‌پسندم. زیرا این موضوع درواقع اجاره دادن صدا و سیما به دیگران است. زیرا کسی که پولی می‌دهد توقعی هم دارد. هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد. این قضیه، توقعات برنامه‌ها را از ملی بودن می‌اندازد. موقعی که ما فعالیت می‌کردیم، تمام هم‌وغم این بود که پزشکان حاذقی حضور پیدا کنند و اطلاعات غلط به مردم ندهند؛ اما الآن متأسفانه پزشکان پول می‌دهند و به تلویزیون می‌آیند، اما برای خودشان تبلیغ می‌کنند.
وی ادامه داد: چند وقت پیش از یکی از دوستانم که پزشک متخصص پوستی را به تلویزیون آوردند، پرسیدم چرا این سؤال‌ها را می‌پرسید، گفت که آن‌ها برای ۱۵ دقیقه به صدا و سیما پول داده‌اند و این سؤال‌ها را خودشان مطرح می‌کنند. آن‌ها در تلویزیون حضور پیدا می‌کنند تا تبلیغ خودشان را بکنند و مطب‌شان شلوغ شود. صندوقی پول می‌دهد تا تبلیغ کند و بعد به این شکل کلاه سر مردم بگذارد. این‌ها واقعاً خیلی خیلی بد و غلط است و منافع ملی را از بین بردن است. این‌ها اعتبار صدا و سیما را ساقط می‌کنند.

**صداوسیما برای خودش خرج‌تراشی می‌کند
شهریاری در پاسخ به این سؤال که «آیا صدا و سیما با این حجم از تبلیغات پول ندارد یا خرجش زیاد است؟»، می‌گوید: مخارج صداوسیما فوق‌العاده بالا است. اشتباهی که در سازمان ما صورت گرفت، این بود که شبکه‌های متعددی را بی‌خود و بی‌جهت ایجاد کردند که هیچ‌کدام هم کارایی ندارند. شبکه نمایش ایجاد کردند، آی‌فیلم را تأسیس کردند که کار موازی انجام می‌دهد. اگر شما شبکه ورزش دارید شبکه یک و دو چرا برنامه ورزشی دارند. همه کارها دارد به‌صورت موازی انجام می‌شود. آن شبکه‌ها مدیر، معاون، تهیه‌کننده، کارمند، امور اداری و مجری دارند که مخارج بالایی را به‌وجود می‌آورند. متأسفانه بعضی از شبکه‌های ما تعداد بینندگانش از تعداد کارکنانش کمتر است. روی یک وانت خواندم: «تنهایم، تنهاتر از شبکه چهار».
شهریاری تأکید کرد: شبکه‌های زیادی ایجاد شد، زیرا آقای ضرغامی فکر می‌کرد این هنر است که شبکه‌های مختلف ایجاد شود و با شبکه‌های ماهواره‌ای مقابله کنند اما به هیچ‌کدام از اهداف‌شان نیز نرسیدند.

**نمی‌دانم کی برمی‌گردم
شهریاری که این روزها ممنوع‌ از کار است تصریح می‌کند که «هنوز نامه‌ای مبنی بر ممنوع‌الکاری‌اش دریافت نکرده است» و ادامه می‌دهد: یک تهیه‌کننده در سازمان می‌گوید که فلانی را می‌خواهم به‌عنوان مجری بیاورم و آن‌ها تنها می‌گویند نه، به صلاح نیست. همین. با این وضعیت، ترجیح دادم در مؤسسه خودم کار کنم. مؤسسه فرهنگی و هنری در حوزه برگزاری همایش.

گفت‌وگو از سیدمهدی موسوی‌تبار

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها