تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۱۰/۲۲ - ۱۱:۲۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 167515

غلط‌نویسی هکسره که البته این روزها به اشتباهی رایج تبدیل شده، این‌بار با خودنمایی در برنامه «زوجینو» موجب انتقاد از این برنامه تلویزیونی شده است.

به گزارش سینماسینا به نفل از ایسنا، این برنامه تلویزیونی که با اجرای باربد بابایی پخش می‌شود، در یکی از قسمت‌ها با رعایت نکردن هکسره، عبارت «موقع شام» را به شکل اشتباه «موقعه شام» درج کرده است.

صفحه مجازی «درست‌نویسی» نیز در پی این ماجرا به انتقاد از غلط‌نویسی در این برنامه پرداخته و آورده است: «ظاهراً ⁧‫صداوسیما‬⁩ مانند سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها فقط به رعایت شئونات اسلامی و ارزش‌های خودساخته‌اش پایبند است و برایش سایر اصول و ارزش‌ها محلی از اعراب و جایگاهی ندارد.

چنانچه می‌بینید، عوامل برنامه درجه‌یک و به‌دور از جنسیت‌زدگی ⁧‫زوجینو‬⁩ علاوه بر استفاده از اشعار فاخری که سبب روشن‌شدن چراغی نو در شاخه طنز شده است، بسیار هم به ⁧‫درست‌نویسی‬⁩ اهمیت می‌دهند و همانطور که شاهدید شاعر با استفاده از ⁧‫علم کلام‬⁩ و ⁧‫دستورزبان‬⁩، ما نادانان را با مفهوم هکسره‬⁩ به زیبایی آشنا می‌کند.

در گذشته، ما به اشتباه می‌اندیشیدیم که «موقعِ شام» درست است اما اکنون از آنجایی که صداوسیما به تنهایی جامعه را اداره می‌کند¹ و هرگز مرتکب اشتباهی نمی‌شود، دریافتیم که «موقعه شام» باید درست باشد ولو اینکه بزرگان زبان و ادب فارسی نظر دیگری ‏داشته باشند.

‏شاعر دل‌سوخته ما چنین می‌گوید:

‏ای بزرگان خالصانه التماس
‏هوشمندان عاجزانه التماس

‏جام جم را مات و دلخون دیده‌ام
‏از سواد این رسانه در هراس

۱- اشاره به جمله ⁧‫علی علی‌عسگری‬،⁩ رئیس سابق صداوسیما دارد که به ⁧‫حسن روحانی‬⁩ گفته بود این صداوسیماست که دارد جامعه را اداره می‌کند.»

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها