تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۹ - ۱۷:۴۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 86936

پرویز جاهددر روزنامه ایران نوشت :

چند روز قبل در واکنش به سرکوب اعتراضات مردم فلسطین در نوار غزه علیه انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس و کشته شدن بیش از ۶۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۴۰۰ نفر از تظاهرکنندگان به دست سربازان بی رحم اسرائیلی، پستی در اینستاگرام گذاشتم که حاوی چند عکس از جنایات سربازان اسرائیلی و سلاخی مردم فلسطین بود همراه با عنوانی که این جنایت های بی رحمانه را محکوم می کرد. اما صبح دیروز در کمال ناباوری دیدم که اینستاگرام پست مرا حذف کرده و پیامی برای من فرستاده به این مضمون که پست شما به دلیل نقض خط مشی اینستاگرام حذف شده است.
این نخستین بار نیست که اینستاگرام و شبکه های اجتماعی مشابه مثل فیس بوک دست به چنین کاری می زنند و پست هایی را که درحمایت از مردم فلسطین و علیه سیاست های دولت غاصب و جنایتکار اسرائیل نوشته می شود حذف می کنند.
کافی است در اینترنت جست و جو کنید، خواهید دید که تاکنون صدها نفر به این رویکرد اینستاگرام اعتراض کرده اند. چندی قبل فیس بوک اکانت چندین روزنامه نگار فلسطینی را که کاربر فیس بوک بودند، مسدود کرد.
به هر حال بعد از این اتفاق، من پست دیگری (این بار به انگلیسی) گذاشتم و در آن رسماً به این سانسور و نقض آشکار آزادی بیان در اینستاگرام اعتراض کردم.
به اعتقاد من این اقدام اینستاگرام، نه تنها محدود کردن آزادی بیان و عقیده در فضای مجازی است بلکه حمایت آشکار از جنایت های سربازان اسرائیلی به شمار می رود.
شک ندارم که پست من به وسیله تعدادی از هموطنان عرب ستیز و اسلام ستیز ما که هوادار اسرائیل اند ریپورت شده اما بعید می دانم که اینستاگرام صرفاً به درخواست این تعداد افراد، ترتیب اثر داده و پست مرا حذف کرده باشد.
من با خط مشی رسانه های غربی کاملاً آشنا هستم و می دانم که «اسرائیل» خط قرمز بزرگ آنهاست و هرگونه انتقاد صریح از دولت اسرائیل و سیاست های نژادپرستانه و سرکوبگرانه آنها علیه فلسطینی ها به بهانه مغایرت با خط مشی و استانداردهای این رسانه ها سانسور می شود. حالا می بینم که اسرائیل خط قرمز اینستاگرام نیز هست و اگر پستی در افشای جنایت های این حکومت در فضای اینستاگرام بنویسی، بدون شک حذف خواهد شد.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها