تاریخ انتشار:۱۳۹۴/۱۱/۰۳ - ۱۲:۱۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 10194

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای ایجاد تنوع نژادی در نامزدهای جوایز اسکار قوانینی جدید وضع کرد.

به گزارش «سینماسینما»، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، بانی جوایز اسکار با انجام مجموعه‌ای تغییرات عمده در مورد رأی‌گیری و عضوگیری موافقت و در عین حال سه کرسی جدید به هیئت‌رئیسه ۵۱ نفر خود اضافه کرد. تمام این اقدامات بخشی از هدف آکادمی برای دو برابر کردن تعداد اعضای زن و ایجاد تنوع نژادی در اعضای آکادمی تا سال ۲۰۲۰ است.

به گزارش ورایتی، این تغییرات در جلسه اضطراری پنجشنبه‌شب هیئت‌رئیسه آکادمی تصویب شد. آکادمی همچنین پنجشنبه با مقامات شبکه ای‌بی‌سی و نمایندگان کریس راک مجری رنگین‌پوست مراسم هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار دیدار کردند. در این دیدار تأیید شد که راک ۲۸ فوریه (بامداد دوشنبه ۱۰ اسفند به ‌وقت ایران) مجری مراسم اسکار خواهد بود.

چهره‌هایی چون جادا پینکت اسمیت، اسپایک لی و ویل اسمیت گفته‌اند در اعتراض به نبود تنوع نژادی بین نامزدهای اسکار امسال در مراسم شرکت نمی‌کنند. برخی دیگر از راک خواسته بودند از اجرای مراسم صرفه نظر کند. راک هنوز به طور مستقیم به این مسئله اشاره نکرده است، اما منابع نزدیک به راک می‌گویند او اعتقاد دارد اگر بماند بیشتر می‌تواند به حل مشکل کمک کند، چرا که جوایز آکادمی تماشاگران جهانی دارد.

امسال برای دومین بار پیاپی تمام ۲۰ نامزد جوایز اسکار بازیگری سفیدپوست هستند. در دیگر بخش‌های اصلی نیز رنگین‌پوستان نادیده گرفته شده‌اند که این مسئله اعتراض‌های بسیاری را به همراه داشته است. از ۳۰۵ فیلم واجد شرایط تنها چند فیلم ساخته کارگردانان رنگین‌پوست و تنها چند فیلم ساخته کارگردانان زن هستند.

شریل بون آیزاکس رئیس آکادمی روز جمعه در بیانیه‌ای تغییرات جدید را رسانه‌ای کرد. او افزود: آکادمی قصد دارد پیشتاز باشد و منتظر اقدامات صنعت فیلمسازی نمی‌ماند. اقدامات جدید در مورد ترکیب هیئت‌رئیسه و روند رأی‌گیری تأثیر آنی خواهد داشت و آغازگر روند ایجاد تغییرات قابل‌ملاحظه در آرایش اعضای آکادمی خواهد بود.

این اقدامات همچنین بر موقعیت رأی دادن اعضای جدید و قدیمی تأثیر می‌گذارد. از سال ۲۰۱۶ هر عضو جدید آکادمی تا ۱۰ سال اجازه دارد در رأی‌گیری برای انتخاب نامزدها و برندگان جوایز اسکار شرکت کند. اگر یک عضو در مدت ۱۰ سال همچنان در عرصه فیلمسازی فعال باشد، موقعیت رأی دادن او تمدید می‌شود. به اضافه، اعضاء بعد از سه دوره ۱۰ ساله یا در صورتی که نامزد دریافت جایزه آکادمی شوند، مادام‌العمر حق رأی دادن خواهند داشت.

این استانداردها عطف به ماسبق شده و اعضای فعلی آکادمی را نیز شامل می‌شود. به عبارت دیگر، اگر یک عضو فعلی در ۱۰ سال گذشته فعال نبوده است، همچنان می‌تواند با داشتن دیگر معیارها برای رأی دادن واجد شرایط باشد. اگر یک عضو فعلی فعال شناخته نشود به موقعیت «ممتاز» منتقل می‌شود. اعضای «ممتاز» به جز حق رأی دادن از تمام امکانات آکادمی استفاده خواهند کرد. این قانون از دوره بعدی جوایز اسکار اعمال خواهد شد.

آکادمی همچنین برای افزایش فوری تنوع در هیئت‌رئیسه، سه کرسی به هیئت‌رئیسه خود اضافه کرد که به پیشنهاد رئیس آکادمی و با موافقت اعضای هیئت‌رئیسه برای دوره‌های سه ساله نامزد می‌شوند. هیئت‌رئیسه فعلی شامل ۵۱ نفر است.

روز جمعه پس از انتشار بیانیه آکادمی در مورد ایجاد تغییرات جدید در مورد رأی‌گیری و عضوگیری، تعدادی از اهالی هالیوود به این مسئله واکنش نشان دادند. آوا دوورنی کارگردان فیلم «سلما» در توئیتر از این اقدام به عنوان «یک قدم خوب در سفری طولانی و پیچیده برای مردم رنگین‌پوست و هنرمندان زن» یاد کرد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها