تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۷/۲۰ - ۰۹:۲۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 29457

امیرشهاب رضویانامیر شهاب رضویان که این روزها نمایشگاهش را در گالری تورنتو به یاد کیارستمی افتتاح کرده است خبر داد به زودی مشروح گفتگوهایش را درباره پرونده پزشکی کیارستمی که در طول سفرش به آمریکا و کانادا با متخصصان ایرانی و غیرایرانی داشته است را در اختیار رسانه قرار خواهد داد.

به گزارش سینماسینما، امیرشهاب رضویان که در سفری زمینی و طولانی در امریکا و کانادا، به برگزاری نمایشگاه‌هایی متنوع،از نقاشی هایش پرداخته است، روزیکشنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۵ (نهم اکتبر ۲۰۱۶) مجموعه ای از نقاشی هایش را با عنوان” خاطره، رویا، جنگ” در کوئین گالری تورنتو به نمایش گذاشت.
وی در ابتدا، نمایشگاه خود را به فیلمساز فقید عباس کیارستمی تقدیم کرد و گفت: در طول سفرم به امریکا و کانادا در هر مجموعه هنری و فرهنگی ایرانی، امریکایی و کانادایی که حضور پیدا کردم، موضوع مرگ نابهنگام و غم انگیز آقای کیارستمی موضوع مورد بحث بود، شیوه برخورد نظام پزشکی و دادگاه مربوطه با این پدیده، برای همه عجیب و سوال برانگیز بود، پس تصمیم گرفتم با متخصصان ایرانی و غیر ایرانی، در این مورد گفتگو کنم، نتیجه را خلاصه عرض می‌کنم که در امریکا، در صورت اثبات خطای پزشکی از نوعی که منجر به فوت آقای کیارستمی شد، پزشک خاطی با صندلی الکتریکی اعدام نمی‌شود! اما حداقل رقمی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دلار، توسط شرکت بیمه کننده پزشک مقصر، به بازماندگان متوفی پرداخت می‌شود. از آن پس پزشک مذکور حتی اگر پروانه پزشکی‌اش باطل نشود و به عنوان پزشک غیرقابل اعتماد در بین مردم معروف نشود، به دلیل ضرری که به شرکت بیمه وارد کرده، باید از آن پس حق بیمه سالانه بسیار بالایی بپردازد که عملا باعث کناره‌گیری‌اش از شغل پزشکی می‌شود، چون پزشکی که بیمه مسئولیت نداشته باشد، عملا نمی‌تواند طبابت کند، حکم سه ماه محرومیت از طبابت را که در اینجا مطرح کردم، پزشکان اینجایی فکر کردند دارم جک می‌گویم!

بهانه‌های مطرح شده توسط جراح محترم، مثل سری بودن اسناد پزشکی بیمار و بی اطلاع نگه داشتن خانواده و خود بیمار از روند درمان، برایشان از حکم صادره هم عجیب‌تر بود.
مشروح این گفتگوها را به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهم داد.

رضویان سپس قصه‌ی هر کدام از نقاشی‌هایش را که پر از جزئیات است، با روشی شبیه پرده‌خوان‌های قدیمی، برای حاضران روایت کرد، کوئین گالری، یکی از مراکز فرهنگی فعال در شهر تورنتو است که طی هفت سال گذشته کارهای هنری بیش از ٢٨٠ هنرمند از سراسر دنیا در این گالری به نمایش در آمده است.

وی که با یکی از همکلاسی های دبیرستانیش، با یک خودرو سواری سفری ۱۰ کیلومتری را در امریکا و کانادا به پایان رسانده، مجموعه نقاشی‌ها را در مکان‌های مختلف به نمایش گذاشته، برگزاری نمایشگاه وی با عنوان صلح و دوستی در مقابل کاخ سفید در واشنگتن، با واکنش‌های مثبت فراوانی روبرو شده است و در رسانه‌ها به عنوان حرکتی خودجوش از یک هنرمند ایرانی در جهت صلح و دوستی از آن یاد شده است. این مجموعه نقاشی همچنین در مقابل موزه هنر فیلادلفیا ، موزه هنرهای مدرن نیویورک، خیابان پنجم منهتن، منطقه چلسی نیویورک، منطقه جنگلی نیوجرسی، منطقه جنگلی ویرجینیا، به نمایش درآمد و روز اول مهرماه با همکاری انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا، این نمایشگاه در گالری پترسون دانشگاه پنسیلوانیا افتتاح شد و مورد استقبال دانشجویان و علاقه‌مندان ایرانی و غیر ایرانی شهر استیت کالج قرار گرفت.

امیرشهاب رضویان زاده ۱۳۴۴ در همدان، کارگردان سینماست. حاصل کارش در سینما ساخت بیش از ۴۰ فیلم کوتاه، مستند، پویانمایی و کارگردانی ۷ فیلم سینمایی به نامهای سفرمردان خاکستری (۱۳۷۹)، تهران ساعت هفت صبح (۱۳۸۱)، مینای شهر خاموش (۱۳۸۵)، تابستان عزیز(۱۳۸۸)، روزی که مینا گم شد (۱۳۹۰)، سفرزمان (۱۳۹۲) و یک دزدی عاشقانه (۱۳۹۴) است. رضویان در کنار کارگردانی ، می نویسد، عکاسی می کند و گاه نقاشی می کند. اولین بار در سپتامبر سال ۱۹۹۶ دو اثر نقاشی از وی در نمایشگاه جمعی هنرمندان در گالری اشتول ورک در شهر کلن به نمایش در آمد و در سال ۱۹۹۷ یکی از نقاشی‌های او به عنوان پوستر روز جهانی مبارزه با نژاد پرستی در ماه مارس ۱۹۹۷ در هلند چاپ شد، چاپ ۴ کارت پستال از نقاشی های او در سال ۱۳۷۶، چاپ مجموعه ای از داستان‌ها و نقاشی‌هایش در کتاب داستان مسافر در سال ۱۳۹۲ و شرکت دادن دو نقاشی در نمایشگاه جمعی نگارخانه های جهان در ایران در نگارخانه زندان قصر در مردادماه ۱۳۹۳ و طراحی و اجرای پوستر بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلمهای نوجوانان همدان در مهرماه ۱۳۹۴ از دیگر فعالیتهای او در زمینه نقاشی است.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها