تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۵/۲۳ - ۱۴:۰۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 179500

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم از حل شدن مشکلات فیلم‌های «روشن»، «سه کام حبس»، «زنبورکارگر» و «رگ های آبی» در آینده نزدیک خبر داد و گفت: طی یک ماه آینده تکلیف تعداد دیگری از فیلم ها که به دلایل مختلف اجازه اکران نداشته اند، مشخص خواهد شد.

به گزارش سینماسینما به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، روح الله سهرابی مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم، با ارائه گزارشی درباره اقدامات انجام شده در حوزه نظارت برعرضه و نمایش فیلم گفت: طی چهارماه اخیر در اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی اقداماتی انجام گرفته که در پاسخ به تقاضاها و توقعات سینماگران بسیار قابل تامل است. دستاوردهای مدیریت جدید در شرایطی حاصل شده است که سینما یکی از بحرانی‌ترین دوره های خود اعم از مسئله خروج از دوران کرونا و بازگشت به زیست طبیعی سینما و حاشیه های پر رنگ تر از متن همچون حواشی برخی فیلم‌ها، موانع مختلف در تعامل دو سویه بین سازمان سینمایی و برخی صنوف، بیانیه نویسی و ایجاد اختلاف و شکاف را تجربه کرده است.

سهرابی تصریح کرد: این اداره کل بی‌توجه به امور حاشیه‌ای و در اقدامی حرفه‌ای و عملیاتی، در همه زمینه‌های تحت اختیار اعم از صدور پروانه نمایش آثار سینمایی و غیرسینمایی، پروانه مالکیت‌ها، مدیریت فضای اکران، نحوه ایجاد تعامل بین سازمان و سینماگران و نظارت بر اقلام تبلیغی دوره شلوغ و پرترافیکی را طی کرده است.

وی درباره تعداد پروانه نمایش‌های صادر شده افزود: با وجود حساسیت‌های موجود مجوز نمایش بیش از ۳۸ فیلم سینمایی صادر شده که در میان آن‌ها فیلم‌های حساسیت برانگیز و یا متوقف مانده‌ای چون «علفزار»، «مجبوریم»، «ملاقات خصوصی»، «جنگ جهانی سوم»، «بانک زده‌ها»، «انفرادی»، «تفریق»، «بی رویا» و غیره به چشم می‌خورد.

سهرابی در ادامه خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش کارشناسان این اداره کل، مشکل فیلم‌های بلاتکلیفی چون «روشن»، «سه کام حبس»، «زنبورکارگر»، «رگ های آبی» و غیره نیز در حال حل شدن است و به نظر می‌رسد طی یک ماه آینده تکلیف تعداد دیگری از فیلم‌ها که به دلایل مختلف اجازه اکران نداشته اند، مشخص شود.

وی درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه عنوان کرد: طی چهار ماه اخیر در بخش آثار غیرسینمایی ۱۲۸ عنوان فیلم پروانه نمایش گرفته‌اند این درحالی است که بیش از ۲۰ عنوان از این ۱۲۸ اثر، از سال‌ها قبل درگیر مشکلات مختلف بوده و به دلایل مختلف اعم از مضمون و محتوا یا عدم همکاری عوامل اصلی جهت انجام اصلاحات، از پروانه نمایش محروم بوده‌اند.

سهرابی یادآور شد: صدور پروانه مالکیت فیلم‌ها از دیگر فعالیت‌های اداره کل عرضه و نمایش است که در طول چهار ماه اخیر در بخش سینمایی ۵۵ عنوان فیلم و غیر سینمایی ۳۵ عنوان فیلم مجموعا بیش از ۹۰  پرونده اثر مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گرفته و پس از حسابرسی‌ها و مشخص شدن درصد سهام مالکین حقیقی و حقوقی، پروانه مالکیت آن‌ها صادر شده است.

وی در ادامه به اعلام رئیس سازمان سینمایی مبنی بر بخشش آن گروه از فیلمسازان که به دلایل موجه، بدون اخذ پروانه ساخت اقدام به ساخت فیلم کرده‌اند اشاره کرد و گفت: در این رابطه ۲۹ اثر درخواست بازبینی و ارزیابی ارائه کردند که تا زمان آماده سازی این گزارش ۲۱ فیلم از آثار مذکور مورد بازبینی و ارزیابی قرار گرفته و  آثار تایید شده جهت تصمیم گیری نهایی به شورای پروانه نمایش ویدیویی و سینمایی ارجاع داده شده‌اند.

سهرابی در خصوص تشکیل شورای صنفی نمایش و شروع فعالیت این شورا افزود: چینش صحیح اکران و ساماندهی پخش فیلم های سینمایی که پس از جلسات متعدد و رایزنی‌های مداوم اتفاق افتاد از جمله فعالیت‌های جدید اداره کل عرضه و‌ نمایش است که در مقطعی که تعداد آثار در انتظار اکران، از هر زمانی بیشتر است، مهم و موثر خواهد بود.

وی همچنین جلسات متعدد و مداوم با صاحبان آثار اعم از تهیه‌کنندگان و کارگردانان در جهت رفع موانع صدور پروانه نمایش، ایجاد تعامل و همکاری نزدیک و دو سویه مابین اداره کل عرضه و نمایش و صاحبان آثار که عموما منجر به خروج از بن بست درباره فیلم‌ها شده است را  جزو اقدامات چهار ماهه اخیر این اداره کل می‌توان برشمرد. نظارت بیشتر بر مدیریت سالن‌های سینمایی، نظارت دقیق‌تر بر قانون حضور فیلم‌ها در جشنواره‌های خارجی، نظارت جدی‌تر بر اقلام تبلیغی فیلم‌های در حال اکران و سامان‌دهی به آیین‌امه‌های اکران آثار سینمایی و نمایش ویدیویی از جمله فعالیت‌های چهار ماهه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم بوده است.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها