تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۹/۱۱ - ۱۴:۰۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 73789

کارگردان و تهیه‌کننده مستند ـ پرتره‌ «مثل یک زن» که به زندگی خانوادگی و سیاسی فائزه هاشمی می‌پردازد، از حذف اثرش از جشنواره حقیقت انتقاد کرد.

به گزارش سینماسینما، مژگان اینانلو با اشاره به اینکه فیلم مستند بلند «مثل یک زن» را که یازدهمین فیلم‌اش است به جشنواره مستند حقیقت ارائه کرده و توسط هیأت انتخاب پذیرفته شده بود، بیان کرد: برای ساخت این فیلم که درباره زندگی خانوادگی و سیاسی فائزه هاشمی است دو سال همراه ایشان بودم و صحنه‌های متعددی را از زندگی‌شان که شامل خانواده آقای هاشمی رفسنجانی هم می‌شود، فیلمبرداری کردم. اما متأسفانه با وجود اینکه هیأت انتخاب این فیلم را از بین آثار ارائه شده به عنوان یکی از آثار منتخب برگزید، «مثل یک زن» از نمایش در جشنواره حقیقت منع شده است.

این عضو انجمن مستندسازان خانه سینما ادامه داد: با پیگیری‌هایی که درباره حذف فیلم انجام دادم، متوجه شدم آقای حیدریان ـ رئیس سازمان سینمایی ـ خواسته‌اند آثار مستندی که مصداق یک فرد زنده سیاسی در آن‌ها وجود داشته، از جشنواره حذف شوند و بر این اساس فیلم من هم یکی از این موارد است.

اینانلو گفت: برای این اتفاق پیگیری زیادی انجام دادم و حتی با آقای صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم صحبت کردم و در نهایت برای اینکه به دور از حاشیه و جنجال باشیم، گفتند ترجیح می‌دهند فیلمی از افراد زنده سیاسی در جشنواره نباشد و از آنجا که برای پیگیری‌هایم تقاضای کتبی ارائه کرده بودم، با استعلام وزیر، زیر برگه من نوشته شده است فیلم‌های مربوط به افراد زنده سیاسی در جشنواره نمایش داده نخواهد شد.

وی با انتقاد از آنچه پیش آمده، با اشاره به اینکه هیچ اسپانسر و دستگاهی در ساخت این فیلم مشارکت نداشته و «مثل یک زن» را به طور کاملا مستقل تولید کرده است، و نیز با تاکید بر اینکه سازمان سینمایی در صورت مشارکت می‌تواند اعمال سلیقه کند، گفت: تأکید من به مدیران مربوط این بود که اگر صحنه‌ای از فیلم مشکل دارد، آن را حذف کنند، اما گفتند هیچ صحنه‌ای مشکل ندارد، به همین دلیل الان سوال من این است که وقتی بدون رانت فیلمی ساخته‌ام، چرا با این نظرات و قوانین سلیقه‌ای مانع از اکران اثری می‌شوید که در نهایت قرار است در دو سالن پردیس چهارسو و برای عده محدود به نمایش درآید؟ آیا فیلمی که درباره آقای منتظری ساخته شده و هنوز به نمایش درنیامده کلی حاشیه داشته است، ایجاد مشکل نمی‌کند؟ مگر شما درباره افراد مُرده چه قرائتی می‌خواهید ارائه دهید که خودشان نمی‌توانند این حرف را درباره خودشان بزنند؟

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها