تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۴ - ۰۱:۴۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 90296

زهیر موسوی در اعتماد نوشت : «از جامعه ای که اسیر نود و کی روش و کفاشیان و فوتبال است، مقاومت در نمی آید.» این جملات مرد پرحاشیه جریان اصولگرایی یعنی حسن عباسی که خود را کسینجر اسلام می داند پس از نمایش غرورآفرین تیم ملی فوتبال در رقابت های جام جهانی در فضای مجازی دست به دست می شود. نام حسن عباسی برای فعالین سیاسی نامی ناآشنا نیست. او در طول ١۵ سال فعالیت سیاسی و اجتماعی خود بار ها تلاش داشته تا با اظهارنظر های خارج از عرف و تهمت زدن به شخصیت های برجسته کشوردر صدر اخبار قرار گیرد.

من یک کسینجر جوانم
او در ٢۵ آبان ٨٩ در سخنانی که بیشتر به طنز شبیه بود خود را کسینجر اسلام نامید و گفت: «آقای هنری کسینجر ٨۴ سالش است و ارشدترین استراتژیست غرب است و من الان ٣٩ سالم است. این را می گویم که از طریق شما به گوش آن دوستان در سپاه برسد. نیویورک تایمز «هر هفته»، هر وقت راجع به من مطلب می زند، داخل پرانتز می نویسد: «THE KISSINGER OF ISLAM» من هنوز نصف سن آقای کسینجر را هم ندارم. چقدر من باید در دانشگاه ها در این باره توضیح بدهم. یکی کسی بلند نشد بگوید، فلان نظر شما را نقد کرده اند. شما گفته اید جامعه هجری، جامعه مهدوی در مقابل جامعه مدنی. شما گفتی تعالی شناسی در مقابل توسعه. کدام نظرات من را نقد کرده اند؟ وقتی می نویسد این آدم با این عنوان «THE BIG BRAIN STRATEGIC»، ارشدترین مغز استراتژیک جمهوری اسلامی، نکند بابت این هم که یک بیگانه این حرف ها را می زند، باید برویم دادگاه؟ شما که باشید اینها را در بوق و کرنا می کنید.»
عباسی نخستین بار هنگام حمله امریکا به عراق در ١٣٨٢ با حضور در برنامه های تلویزیونی به عنوان کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و استراتژیک مطرح شد و از آن پس در محافل خصوصی اصولگرایان به ویژه تندرو ها حضور پررنگی پیدا کرد. عباسی خود را در تمام زمینه ها صاحب سبک دانسته و تصور می کند که می تواند درباره همه موضوعات اظهارنظر کند. شاید باورتان نشود اما کسینجر اصولگرایان از گفت وگوی تمدن ها تا جام جهانی ٢٠١٨ روسیه اظهارنظر کرده است. با رسیدن محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴، عباسی توانست خود را بیشتر به عنوان تئوریسین و استراتژیست جریان اصولگرایی مطرح کند ولی او هیچگاه از طرف همفکران خود نیز خیلی جدی گرفته نشد. عباسی به دلیل مواضع تندی که داشت به مدتی طولانی از حضور در صدا و سیما منع شد اما در نهایت و با وساطت وحید یامین پور، مجری نزدیک به جبهه پایداری به صدا و سیما بازگشت و از مهمانان ثابت برنامه «دیروز امروز فردا» بود.

برای دکتر بودن مدرک لازم نیست
تئوریسین اصولگرایان در سال ۱۳۸۳ در مقطع کارشناسی رشته فلسفه مشغول تحصیل بوده و تا بهمن ماه آن سال، مدرکی بیش از لیسانس نداشته است. در مدرک دکترای عباسی از سوی افراد مختلف تردید شده است. کسینجر اصولگرایان در باب دکتر بودن نیز صاحب نظر بوده و معتقد است دکتر بودن به مدرک دکترا نیست بلکه در دادن نظریه و ارایه دکترین است از همین رو خود را به دلیل ارایه دکترین های مختلف دکتر می داند. او گفته صدها پایان نامه دکتری زیرنظر او انجام شده و استاد راهنمای شماری از چهره های مطرح سیاسی و نظامی بوده است. وی همچنین معتقد است کسی که رانندگی می کند راننده یا کسی که بیماران را معالجه می کند پزشک است و نیازی به داشتن مدرک (گواهینامه رانندگی یا پروانه پزشکی) نیست.

فوتبال مثل قمار است
آخرین اظهارنظر عباسی که شاید با توجه به شناخت او در سال های اخیر دیگر عجیب نباشد پس از بازی غرور آفرین تیم ملی فوتبال ایران برابر اسپانیا بود. عباسی گفته است: «از جامعه ای که اسیر نود و کی روش و کفاشیان و فوتبال است مقاومت در نمی آید. انسان های بزرگ در سوریه می جنگند تا این افراد با خیال راحت فوتبال بازی کنند. فوتبالیست قهرمان پوشالی است. فوتبال ورزش استعماری است. فوتبالیست آرمان ندارد و به یک اجنبی پول داده اند.» عباسی در حالی این سخنان را به زبان آورده است که عملکرد درخشان تیم ملی فوتبال مورد تمجید رهبر معظم انقلاب هم گرفت و ایشان با صدور پیامی از بازی جانانه تیم ملی فوتبال تجلیل کردند.
بسیاری از تحلیلگران اجتماعی این روزها معترفند که به واسطه فوتبال دختر و پسر، پیر و جوان در کنار یکدیگر قرار گرفته و با پرچم جمهوری اسلامی ایران شادی می کنند. فوتبال کاری کرده است که هر ایرانی فارغ از اختلافات سیاسی سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران را بر زبان جاری کرده و برای سربازان این مرز و بوم در آوردگاه جهانی فوتبال آروزی موفقیت می کنند تا پرچم ایران افراشته تر از گذشته شود اما حسن عباسی برای سربلندی ایران چه گام هایی برداشته است؟ او همواره با لحنی طلبکار در سخنرانی های خود همواره بر اختلافات داخلی دامن زده و سیاست هرکه با ما نیست بر ما است را اجرا می کند. اما این تنها اظهارنظر کسینجر اصولگرایان درباره فوتبال نیست. او در مرداد ٩۵ گفته بود: برخلاف تصور کسانی که فکر می کنند فوتبال یک ورزش است، فوتبال ابزار سیاست است. در واقع، پشت فوتبال سپ بلاتر نیست بلکه دکتر هنری کسینجر است.» او همچنین فوتبال را قمار دانسته و تماشای آن را معادل تماشای نبرد گلادیاتورها اعلام کرده است.

یک سخنرانی آتشین درباره ارتش
او در سخنرانی های آتشین خود که هدفش تهییج مهمانان مراسم است به نیرو های نظامی و خدوم کشور نیز رحم نکرده است و در اظهارنظری به ارتش جمهوری اسلامی ایران که یکی از مهم ترین ارکان نظامی کشور است، حمله کرده بود. او در سال ٨٩ درباره ارتش گفت: «اگر کشور را آب ببرد ارتش اصلا صدایش در نمی آید و هیچ موضعی اتخاذ نمی کنند.» این اظهارات که در جمع دانشجویان دانشگاه تهران در ٣ خرداد ٨٩ مطرح شده بود با وقفه ای ٧ ساله و در مرداد ٩۵ منتشر شد. اظهارات حسن عباسی درباره ارتش در حالی مطرح شد که امام خمینی(ره) گفته بودند: «ارتش از ماست و ما از ارتش.» این اظهارات حسن عباسی با واکنش سپاه پاسداران دیگر قوای نظامی کشور همراه بود. سردار رمضان شریف، مسوول روابط عمومی کل سپاه پاسداران گفت: «طرح این گونه مسائل هرگز مورد تایید سپاه نبوده و هر حرکتی که موجب تضعیف نهادها و ساختارهای نظام مقدس جمهوری اسلامی شود محکوم است.» محسن رضایی نیز در توییتر خود نوشت: «اهانت به ارتش و سپاه، خواست اسراییل و امریکاست» حسن عباسی پس از این اظهارات با شکایت ارتش برای دومین بار بازداشت شد و پس از آزادی با انتشار نامه ای از فرماندهان، سربازان و پرسنل ارتش عذر خواهی کرد. او پیش از این در ١۶ خرداد ماه سال ٨٨ بعد از سخنرانی روز سوم خرداد خود با عنوان «جمهوری دهم» که در جمع حامیان احمدی نژاد در دانشکده فنی دانشگاه تهران ایراد کرده بود با شکایت حسن روحانی بازداشت شد. عباسی در آن سخنرانی مدعی شده بود سال ٧٠ رییس شورای عالی امنیت ملی وقت [حسن روحانی] به دستگاه های مختلف از جمله به دانشگاه ها دستور ممنوع التدریس کردن و به رسانه ها از جمله صدا و سیما دستور ممنوع التصویر کردن او را داده است. با این حال عباسی با وثیقه ۵٠ میلیونی آزاد و بعد از آن هم در دادگاه تبرئه شد. عباسی یک بار دیگر همزمان با نزدیک شدن مذاکرات هسته ای به مراحل پایانی در اردیبهشت ماه سال ٩۴ اتهاماتی را علیه حسن روحانی، رییس جمهور مطرح کرد. تئوریسین اصولگرایان تندرو مدعی دیدار روحانی با یک مقام اسراییلی و بیان سخنانی علیه امام شده بود. او در سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر گفته بود که روحانی در جلسه ای محرمانه در سال ١٣۶۵ با مقام های اسراییلی دیدار داشته و در این جلسه از انعطاف بیش از حد غرب در مقابل امام خمینی شکایت کرده است.
او در ادامه مدعی شده بود که این دیدار در دو سال منتهی به جنگ هشت ساله ایران و عراق در هتل پاریزین پاریس صورت گرفته و در آن مشاور ضدتروریسم نخست وزیر وقت اسراییل نیز حضور داشته است. به دنبال این ادعای عجیب هم دولت یازدهم از عباسی شکایت کرد. شکایتی که چندی بعد عباسی مدعی شد با ارایه ۴٠٠ صفحه سند به زبان های عبری، عربی، انگلیسی و فارسی از اتهامات وارد شده تبرئه شده است. اتهامات عباسی به روحانی محدود به همین جا نیست بلکه او در ۵ آذر ٩۵ در مراسم گرامیداشت هفته بسیج مدعی شد روحانی جزو کسانی است که به دنبال ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی بود. او گفت: «در دوره هشت ماهه آخر ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی، دو نفر به دست و پا افتادند که ریاست جمهوری او را مادام العمر کنند: نخستین نفر، عطاءالله مهاجرانی بود، کسی که در دوره خاتمی وزیر و بعد به کشور انگلیس پناهنده شد و اکنون نیز در شبکه های غربی به نظام فحاشی می کند. نفر دومی که تلاش می کرد تا ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی مادام العمر شود، شخص دکتر حسن روحانی، رییس جمهور فعلی کشور بود: روحانی مساله پیدا کرده بود که اگر هاشمی رفسنجانی کنار برود، چکار کنند و به دست و پا افتاده بودند و در نشریات ٢٠ سال پیش مطرح کرده بودند که هاشمی رفسنجانی فراتر از قانون اساسی است.» روحانی تنها رییس جمهوری نیست که مورد اتهام عباسی قرار گرفته است. او درباره دولت سید محمد خاتمی در ۵ اسفند ٩۴ و بازهم در جمع دانشجویان دانشگاه تهران گفت: «عده ای می گویند هشت سال دولت قبل مفسدفی الارض بوده و دولت اصلاحات قبل آن پاک پاک بوده است. این عده کجایند که بگویند ٣٠٠ تن از آن دولت قبل از هشت سال احمدی نژاد که الان جاسوس BCC و VOA شدند کجایند؟ آیا شما فساد امنیتی نداشتید؟» عباسی در همین مراسم نتوانست علاقه خود به محمود احمدی نژاد و اصولگرایان را پنهان کند و گفت: «اگر کسی در دولت قبل خطایی هم کرده باشد الان در زندان است. شما (اصلاح طلبان) که اسناد این مملکت را فروختید الان کجایید؟» عباسی به گفت وگوی تمدن های خاتمی هم رحم نکرده است و از آنجا که خود را در همه امور صاحب نظر می داند در این باره نیز اظهارنظر داشته و گفته است: «زمانی که جمهوری اسلامی دنیا را به گفت وگوی تمدن ها دعوت کرد، نمایندگان ١۵٠ کشور دنیا در سازمان ملل به این طرح رای مثبت دادند اما در نتیجه چندی نگذشت که ایران محور شرارت نام گرفت و وارد لیست شرارت قرار داده شد و پس از آن دو کشور همسایه ما اشغال شد.»

نظریه ای در مورد صحرای طبس
شاید باورش برای شما سخت باشد او در صدا و سیما نقادی فیلم هم کرده است. عباسی در سال ١٣٩٢ در برنامه زنده تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» که با موضوع نقد فیلم آرگو برگزار شده بود، گفت: «علت اصلی شکست نیروهای امریکایی در صحرای طبس، فرسودگی هلی کوپترها بوده است و نه توفان شن». این سخنان او با واکنش های زیادی روبه رو شد.
یکی دیگر از حاشیه های «عباسی» به برنامه «دیروز، امروز، فردا» در سال ١٣٨٩ بازمی گردد که میهمان آن «علی شمخانی» بود. آن طور که برخی سایت های مانند «فردا» و «پارسینه» منتشر کرده اند، «در لحظات پایانی برنامه، «حسن عباسی» در اعتراض به صحبت های شمخانی، تماس گرفت و به شمخانی گفت: «اگر علت پذیرش اتمام جنگ، به خاطر استفاده عراق از سلاح شیمیایی بود، خب الان هم احتمال استفاده از سلاح هسته ای در مقابل ایران وجود دارد: پس ما باید تسلیم شویم؟! این کنایه آقای عباسی، البته برمی گشت به تحلیل های سابق وی درباره گزارش های محسن رضایی و هاشمی رفسنجانی به امام برای پایان جنگ. شمخانی هم جواب داد اگر حسن عباسی و عباسی های دیگر به جبهه می آمدند و ما کمبود نیرو نداشتیم، مساله فرق می کرد.» طعنه علی شمخانی به عدم حضور عباسی در جبهه های جنگ سبب برافروخته شدن خبرگزاری فارس شد. این خبرگزاری با انتشار عکس هایی از کسینجر اصولگرا با لباس خاکی مدعی شد که او در جنگ حضوری فعال داشته است اما تعدادی از فرماندهان جنگ در غرب کشور در گفت وگو با «اعتماد» از حضور او در جبهه های جنگ اظهار بی اطلاعی کرده اند.
استاد عباسی به آمار و ارغام و کارهای پژوهشی نیز علاقه مند است و طی تحقیقاتی موفق شده بود که آمار حرامزادگان در کشورهای اروپایی و برزیل را به دست آورد. حسن عباسی در ٣ مهر ٩۵ در جمع دانشجویان دانشگاه های استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: «بر اساس آمارهای رسمی، ۶۶ درصد جمعیت برزیل حرامزاده است. در اروپا فرانسه با ۵۶ درصد حرام زاده اند در سوئد۵۵ درصد. امریکا و انگلیس با ۴۱ و ۴۹ رتبه های بعدی هستند. عربستان و ترکیه رتبه های نخست منطقه را دارند و ایران جزو کشورهای سفید در این قضیه است. این نماد پیشرفتگی و توسعه یافتگی است ولی در تئوری های جامعه شناسی و توسعه تدریس نمی شود. ما چیزهایی داریم که می خواهیم بگذاریم زمین تا او به ما چهار تا تکنولوژی بدهد.» این اظهارات عباسی واکنش های بسیاری را به همراه داشت اما در پاسخ به واکنش ها گفت: «به تمام خبرگزاری ها و رسانه های اصلاح طلب هشدار می دهم اگر قضیه زنازادگی غربی ها را یک بار دیگر مسخره کنید، به مردم می گوییم کسانی که تمسخر می کنند و آمار نهادهای بین المللی، بروند در اصل خود شک کنند.» عباسی با تهدید به اصلاح طلبان گفت در اصل خود شک کنند و این در حالی است که امام صادق می فرماید: «تهمت زدن از کوه های عظیم نیز سنگین تر است .»
در قرآن کریم و روایات نیز دوری از تهمت تاکید شده است اما بسیاری از انسان ها بدون دلیل خاصی تهمتی می زنند بدون آنکه قادر به اثبات آن باشند.
عباسی از سال ١٣٧٩ رییس موسسه ای با نام «اندیشکده یقین» است: البته این موسسه نام دیگری هم دارد: «مرکز بررسی های دکترینال». در قسمت «درباره ما» که در سایت این موسسه آمده، این مرکز، رقیب «مراکز تحقیقات استراتژیک کشور» معرفی شده: همچنین حوزه نخست فعالیت اندیشکده یقین، «بومی سازی دانش دکترینولوژی» بیان شده است.
هواداران عباسی به او لقب «استاد» داده اند: استادی که درباره تمامی موضوعات مانند برجام، سینما، گلشیفته فراهانی، نیرو های نظامی، پژوهش در درصد حرام زادگی غربی ها و حتی جام جهانی فوتبال صاحب نظر بوده و جلسه تشکیل می دهد.
اما سوال اصلی این است چنین فردی با چنین نظریات شاذی به حمایت چه گروهی تکیه کرده است که دستش در اتهام زنی و مخالف خوانی با همه مسوولان چنین باز است؟

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها