تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۲۱:۳۷ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 77476

بهرام عظیمی گفت: انیمیشن «فیلشاه» اگر در جشنواره مورد توجه خاصی قرار نگیرد بدون شک مورد استقبال مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و فیلمی است که می‌تواند جریان‌ساز باشد. اما ما باید بتوانیم انیمیشن را به خوبی در کنار دیگر فیلم‌های سینمایی بپذیریم و آن را به درستی مورد داوری قرار دهیم که به نظرم بر اساس سلیقه و نگاه دبیر جشنواره، این اتفاق رخ خواهد داد.

به گزارش سینماسینما،بهرام عظیمی کارگردان انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» درباره حضور انیمیشن در بخش سودای سیمرغ و داوری آن در رقابت با سایر فیلم‌ها، به ستاد خبری جشنواره فیلم فجر می‌گوید: سال گذشته انیمیشن «رهایی از بهشت» علی نوری‌اسکویی در بخش رقابتی بود و این که امسال انیمیشن «فیلشاه» کنار فیلم‌های بلند قرار گرفته، اتفاق خوبی است.

او در ادامه با اشاره به سطح بالای انیمیشن‌های راه یافته به جشنواره ادامه می‌دهد: سال پیش با توجه به اینکه تعداد انیمیشن‌های خوب در جشنواره کم بود، نتوانستند بخش جایزه انیمیشن را جدا کنند، اما دو دوره قبل که ۸ فیلم انیمیشن در جشنواره حضور داشت، داوری‌ها جداگانه بود. پارسال و امسال به دلیل تعداد کم انیمیشن‌ها، این آثار به سودای سیمرغ اضافه شدند.

عظیمی با اشاره به انیمیشن «فیلشاه» بیان می‌کند: با توجه به اینکه بخش‌هایی از انیمیشن «فیلشاه» را دیدم و اثر قبلی این گروه «شاهزاده روم» بود، صددرصد معتقدم که کیفیت این انیمیشن بسیار بالا است. البته باید بگویم این افتخار برای انیمیشن ایران نیست که یک انیمیشن به سودای سیمرغ راه پیدا کرده بلکه این افتخار برای سینمای انیمیشن است که انیمیشن «فیلشاه» در جشنواره کنار دیگر فیلم‌های فجر قرار گرفته است.

او با اشاره به برخی تحلیل‌ها درباره این که حضور انیمیشن سینمایی در بخش مسابقه، در داوری آثار خلل وارد می‌کند، گفت: ببینید اینکه انیمیشن در کنار دیگر فیلم‌های داستانی قرار ‌بگیرد، اتفاق خوبی است. معمولا ما از این مسئله ضربه هم می‌خوریم، زیرا نوع داوری‌ها باید در تمام بخش‌های انیمیشن درنظر گرفته شود چرا که فیلم انیمیشن، نورپردازی، طراحی صحنه و لباس دارد و اگر داوران هوشمندانه عمل کنند ما در انیمیشن بازیگری هم داریم.

او ادامه می‌دهد: ببینید در سینمای زنده بازیگر نقش و دیالوگ را ارائه می‌دهد، در سینمای انیمیشن هم این اتفاق می‌افتد، منتها گروهی هستند که دست، پا و لب‌های کاراکتر را حرکت می‌دهند و میمیک می‌گذارند. بازیگری در سینمای انیمیشن بسیار پیچیده‌تر از سینمای زنده است پس انیمیشن «فیلشاه» در شاخه‌های کارگردانی، نورپردازی، فیلمنامه، فیلمبرداری، صدابرداری، طراحی صحنه و لباس، بازیگری و موسیقی می‌تواند کاندیدا شود و تیم داوری باید به تمام این بخش‌ها توجه نشان دهند.

کارگردان «تهران ۱۵۰۰» می‌گوید: با توجه به اینکه آقای داروغه‌زاده دبیر جشنواره فیلم فجر است و با شناختی که من از او دارم، می‌دانم که علاقه عجیبی به انیمیشن دارد و هر زمان که به عنوان مدیر فعالیت داشته، انیمیشن زیادی سفارش داده است و بسیاری از انیمیشن‌های تاثیرگذار که در تلویزیون و رسانه‌ها پخش شده به سفارش آقای داروغه‌زاده بوده است. امیدوارم در جشنواره به انیمیشن «فیلشاه» هم توجه ویژه‌ای شود و به نظرم باید در تمام بخش‌هایی که قابلیت‌اش را دارد، داوری شود.

عظیمی معتقد است، در سینمای جهان بارها شده، که وقتی در رقابت انیمیشن با دیگر فیلم‌های سینمایی، بازی کاراکتر خوب بوده، جایزه به کل عوامل که به شخصیت‌ها جان‌ بخشیده‌اند، تعلق گرفته است. پس در جشنواره ما هم این اتفاق‌ها می‌تواند بیفتد.

او با اشاره به این موضوع که حضور انیمیشن در بخش مسابقه سینمای ایران به نوعی در ادامه برای سینمای انیمیشن جریان‌ساز خواهد بود، می‌گوید: آغازگر رویدادی برای یک فیلم سینمایی انیمیشن که توسط مخاطبان، منتقدان و سینماگران دیده شود با انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» رخ داد. بعد تعدادی انیمیشن هم اکران شد که تا حدود مورد استقبال قرار گرفت اما بعد از اینکه «شاهزاده روم» با کیفیت خیلی خوب اکران شد، فروش بسیار بالای آن باعث شد تهیه‌کنندگان به انیمیشن‌سازی سوق پیدا کنند. یعنی بعد از «تهران ۱۵۰۰» اتفاقات خوبی برای انیمیشن افتاد. فیلم در جشنواره هم اکران موفقی داشت و همین اتفاقات برای «شاهزاده روم» هم رخ داد که این دو انیمیشن باعث اتفاق خیلی بزرگی در انیمیشن‌سازی سینمای ایران شدند.

به گفته عظیمی، انیمیشن «فیلشاه» اگر در جشنواره مورد توجه خاصی قرار نگیرد بدون شک مورد استقبال مخاطبان خود قرار خواهد گرفت و فیلمی است که می‌تواند جریان ساز باشد. اما این موضوع به نفع جشنواره است که به انیمیشن توجه نشان دهد، این توجه هم توجه عجیب و غریب و خیلی ویژه هم نیست. یعنی ما باید بتوانیم انیمیشن را به خوبی در کنار دیگر فیلم‌های سینمایی بپذیریم و آن را به درستی مورد داوری قرار دهیم که به نظرم بر اساس سلیقه و نگاه دبیر جشنواره، این اتفاق رخ خواهد داد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها