تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۱/۲۷ - ۱۱:۴۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 173324

اکبر یادگاری، هنرمند تئاتر، نقاش، نویسنده و شاعر در آلمان درگذشت.

به گزارش سینماسینما، مرتضی درویش، کارگردان جوان تئاتر که قرار بود امسال نمایشی را با همکاری این هنرمند قدیمی اجرا کند، با اعلام خبر درگذشت او به ایسنا گفت: آقای یادگاری هفته گذشته در آلمان فوت کرد و دیروز، جمعه ۲۶ فروردین در شهر کلن به خاک سپرده شد.

او درگذشت این هنرمند را بسیار شوکه‌کننده دانست و ادامه داد: آقای یادگاری بسیار پرانرژی و پر انگیزه بود و درگذشت او برای خانواده و دوستان‌شان بسیار تکان‌دهنده بود. گویا او به دلیل ایجاد لخته خون فوت کرده‌ ولی هنوز مشخص نیست این لخته به چه دلیل در بدن‌‌اش ایجاد شده است.

این کارگردان تئاتر اضافه کرد: آقای یادگاری پیش از عید ایران بود و اجرای افتتاحیه نمایش من «پیک نیک در میدان جنگ» با حضور او بود. قرار بود امسال نمایش «مکبث» را با بچه‌های تهران و سمنان کار کنیم. او که ساکن آلمان بود، قبل از عید به آلمان رفت و من منتظر بازگشت‌اش بودم تا پروژه «مکبث» را آغاز کنیم که ناگهان با خبر درگذشت او مواجه شدم.

او از یادگاری به عنوان یک آدم حسابی هنری یاد کرد و افزود: وی هم دوره‌ای آقایان رضا بابک، امین تارخ و … بود، قبل از عید هم با این دوستان جلساتی داشت و بسیار علاقه‌مند بود با دوستان قدیمی خود همکاری تازه‌ای داشته باشد.

اکبر یادگاری، متولد سال ۱۳۳۰ است که اواخر دهه ۴۰ با ورود به دانشکده هنرهای زیبا در رشته تئاتر مشغول به تحصیل شد. دوستان و هم دوره‌ای‌های او در تئاتر چهره‌هایی همچون سعید پورصمیمی، هرمز هدایت، خسرو شکیبایی، جعفر والی، ایرج راد، رضا بابک، فردوس کاویانی، قاسم قلی پور، جمشید حیدری، اصغر همت، حمید مظفری، سهراب سلیمی، محمد ساربان و بسیاری دیگر بودند که روابط دوستانه آنان ادامه داشت.

یادگاری که بعد از تحصیل در دانشکده به استخدام اداره تئاتر درآمده بود، از جمله بازیگرانی است که در اجرای افتتاحیه مجموعه تئاتر شهر در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی آربی اونسیان بازی کرده بود.

او  همزمان با فعالیت در تئاتر در سینما و تلویزیون نیز فعال بود و علاوه بر آن به نگارش شعر و رمان و نیز نقاشی می‌پرداخت.

آثار گوناگونی از او در کشورهای مختلف به انتشار رسیده‌اند و نمایشگاه‌های نقاشی متعددی در داخل و خارج از کشور برپا کرده بود.

این هنرمند که در زمینه فلسفه هنر نیز صاحب‌نظر بود، آثار تئوری مختلفی هم در حوزه هنر و بازیگری دارد.

او دهه شصت برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت کرد و برغم ماندن در این کشور، به ایران نیز رفت و آمد داشت و روابط دوستانه‌اش را با دوستان قدیمی‌اش حفظ کرده بود. از جمله فعالیت‌های او در ایران برپایی نمایشگاه نقاشی «تروما» در گالری «آتبین» بود. او گرچه در بسیاری از کشورها فعالیت هنری انجام داده بود ولی همواره خود را یک هنرمند ایرانی می‌دانست و علاقه‌مند بود در کشور خودش هم کار کند.

یادگاری کتاب «بازیگری نو » را نوشته بود و به گفته درویش، قصد داشت جلد دوم همین کتاب را منتشر کند که درگذشتش، این فرصت را گرفت.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها