تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۰۵ - ۱۲:۴۰ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 119952

فیلم های سینمایی «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی و «پرواز در شب» به کارگردانی رسول ملاقلی پور با شروع ماه محرم در سینما آزادی روی پرده می‌روند.

به گزارش سینماسینما، به نقل از روابط عمومی پردیس سینما آزادی، فیلم های سینمایی «روز واقعه» به کارگردانی شهرام اسدی و تهیه‌کنندگی مرتضی شایسته و «پرواز در شب» به کارگردانی و تهیه کنندگی رسول ملاقلی پور همزمان با شروع ماه محرم در پردیس سینما آزادی اکران ویژه می‌شوند.
با برنامه ریزی های انجام شده قرار است این دو فیلم به مدت دو هفته از ۱۰ شهریور در سینما آزادی روی پرده بروند و یک سانس در هر روز به اکران این آثار اختصاص دارد.
فیلم سینمایی «روز واقعه» در سال ۱۳۷۳ بر اساس فیلمنامه «روز واقعه» که بهرام بیضایی آن را در سال ۱۳۶۱ نوشته بود، ساخته شد.
با گذشت ۲۵ سال از ساخت این فیلم به نظر می آید هنوز فیلمی تا این اندازه مهم و اثرگذار درباره عاشورا ساخته نشده است.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: عبدالله جوانی مسیحی است که تازه به اسلام روی آورده و دل در گرو عشق راحله دختر زید دارد. وی در جریان عروسی با راحله ندایی می‌شنود که او را به یاری فرا می‌خواند، عبدالله بیابان به بیابان، واحه به واحه به سمت کربلا می‌تازد و هنگام عصر عاشورا به آنجا می‌رسد و در آن زمان «حقیقت» را بر سر نیزه می‌بیند.
بازیگرانی چون علیرضا شجاع نوری، عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، مهدی فتحی، محمدعلی کشاورز، سعید نیکپور، عنایت الله بخشی، حسین پناهی، ژاله علو، حمیده خیرآبادی و لادن مستوفی، کارمان فیوضات، سیامک اطلسی، حسین محب اهری در «روز واقعه» نقش افرینی کرده اند.
فیلم سینمایی «پرواز در شب» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی رسول ملاقلی پور در سال ۱۳۶۵ ساخته شده است.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: یک گردان نیروهای ایران در محاصره قرار می‌گیرد و ارتباط آن با قرارگاه مرکزی قطع می‌شود. چهار نفر از رزمندگان گردان انتخاب می‌شوند تا برای درخواست کمک خود را به قرارگاه برسانند. از آن میان سه تن کشته می‌شوند و یکی خود را به قرارگاه می‌رساند. فرمانده گردان نیز برای تهیه آب آشامیدنی سربازان زخمی، محاصره دشمن را می‌شکند، اما کشته می‌شود. قوای کمکی سر می‌رسد و پس از مقابله با دشمن بقیه افراد گردان را نجات می‌دهد….

زنده‌یاد فرج الله سلحشور، علی یعقوب زاده، تاجبخش فناییان، جعفر دهقان، مصطفی لاجوردی، کامران نوروز، اکبر نیکرو و سید جواد هاشمی از جمله بازیگران «پرواز در شب» هستند.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها