تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۰۴/۰۵ - ۱۰:۲۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 157889

معاون برون مرزی سازمان صداوسیما ضمن ارائه توضیحاتی در قبال اقدام آمریکا نسبت به توقیف دامنه فراگیر وب سایت شبکه خبری انگلیسی زبان پرس تی وی درباره ی اینکه آیا می توان به رویای رسیدن به ماهواره مستقل دست پیدا کرد، اظهار کرد: ماهواره مستقل یک ضرورت جدی است و حداقل یک ماهواره برای ایجاد نقطه مداری، کار لازمی است.

به گزارش سینماسینما ،پیمان جبلی در عین حال یادآور شد: ما اگر محتوای خوب و حرفه ای تولید می کنیم، قدم بعدی، خوب انتقال دادن آن به مخاطب است. ما در این مرحله اگر نتوانیم صدایمان را به گوش مخاطبان دنیا برسانیم، هر چقدر هم محتوای استاندارد و حرفه ای تولید کرده باشیم، فایده ای ندارد.

معاون برون مرزی سازمان صداوسیما در گفت و گویی با ایسنا، درباره ی اقدام اخیر آمریکا نسبت به توقیف دامنه فراگیر وب سایت شبکه خبری انگلیسی زبان پرس، اظهار کرد: این جریان متاسفانه بار اول نیست که اتفاق می افتد. این اقدام خطرناک ترین و وحشیانه ترین مسدودسازی است که صورت گرفته که در آن دامنه مسدود شده است. فرض کنید یک وبسایت در یک منطقه مشخصی که حوزه مخاطبان است ممکن است فیلتر شود، فیلتر شدن به معنای محدود شدن است اما مخاطبان می توانند در یک منطقه دیگر با همان آدرس آن سایت را دنبال کنند. اما وقتی آدرس کامل توقیف و مصادره می شود، یعنی اساسا مرحله ای بسیار بالاتر از محدودسازی و فیلترینگ.

این مسدودسازی یک مسدودسازی دائمی است

او با بیان اینکه تاکنون چنین رفتاری در هیچکدام از شبکه های برون مرزی سابقه نداشته است، گفت: البته پس از اتفاقات اخیری که در فلسطین افتاد و شبکه های برون مرزی ما نقش بسیار برجسته ای در انعکاس مقاومت مردم فلسطین داشتند و شکست اسرائیل در جنگ با غزه که تحمیل کرده بود، انتظار داشتیم اتفاقات این چنینی در قبال رسانه های ما صورت بگیرد. بنابراین خودمان را برای این شرایط آماده کرده بودیم. این اقدام تصرف و مصادره بی سابقه ای است که اتفاق افتاده و استدلال خزانه داری و نهادهای آمریکایی بر این بوده که این شبکه ها در فعالیت های تروریستی مشارکت دارند و با سازمان های تروریستی همکار هستند. این اتهام و این استدلال به این معنی است که این مسدودسازی یک مسدودسازی دائمی است و ما دیگر امکان دسترسی به دامنه «COM.» را برای شبکه هایمان دیگر نداریم. به همین دلیل دامنه های جایگزین را از مدت ها قبل خریداری و تهیه کردیم تا به محض اینکه اتفاق اینچنینی افتاد ما به آدرس های دیگری منتقل شویم. اما حذف دامنه و مصادره دامنه، یک اقدام بسیار سخت و وحشیانه رسانه ای بوده که این بار علیه شبکه های ما اتفاق افتاده است.

رسانه های ما در یک رقابت نابرابر فعالیت می کنند

جبلی درباره ی راه اندازی دامنه های جدید شبکه ها در پاسخ به اینکه این دامنه ها تا چه میزان برای رساندن پیام جمهوری اسلامی به مخاطبان دنیا کافی هستند؟ توضیح داد: ما در یک رقابت سنگینی هستیم. رسانه های بزرگ جهان که همسو با آمریکا و قدرت های غربی هستند، هم امکانات، هم تجهیزات و هم تجربه قدرت بسیار بالایی دارند. رسانه های ما در مقایسه با این رسانه ها، در یک رقابت نابرابر فعالیت می کنند. حالا در همین عرصه نابرابر این امکان انتشار مطلب از روی وبسایت گرفته می شود و ما مجبور می شویم دوباره از صفر شروع کنیم. کار ما در این عرصه رقابتی بسیار سخت است. اما اعتقاد دوستان ما در شبکه های برون مرزی این است که صدای حق و حقیقت و منطق فقط توسط رسانه منتقل نمی شود. یعنی حق و حقیقت بالاخره خودش را به دنیا می رساند. در همین ماجرای غزه در قلب آمریکا، در شیکاگو یا در شهر لندن یا در پایتخت های اروپایی چگونه تظاهرات های مردمی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین شکل گرفت. اگر دولت آمریکا تصورش این است که با مسدود کردن شبکه های ایران یعنی شبکه های همسو با مقاومت جلوی رسیدن این صدا را می گیرد، واقعا اینگونه نیست. حتی رسانه های مستقل غربی هم خودشان در مواقع اینچنینی از حق مردم مظلوم فلسطینی دفاع می کنند و اینگونه نیست که فقط به شبکه هایی منحصر شود که در معرض فشار قرار گرفتند.

رویای رسیدن به ماهواره مستقل

معاون برون مرزی سازمان صداوسیما در ادامه در پاسخ به اینکه آیا می توان به رویای رسیدن به ماهواره مستقل دست پیدا کرد، اقدامی که هنوز محقق نشده است؟ اظهار کرد: در سال های اخیر ما تمام سناریوهای محدودسازی را بررسی و پیش بینی کردیم و تدابیر لازم را برای این محدودسازی ها تا جایی که امکان بوده فراهم کرده ایم؛ به عنوان مثال برای سناریوی قطع شبکه هایمان از ماهواره تدابیری اندیشیدیم و برخی از آنها را اجرایی کردیم و در مورد محدودسازی و مسدودسازی فعالیت های شبکه هایمان در فضای مجازی مثل همین اتفاق و یا در شبکه های اجتماعی که حساب رسانه هایمان را مسدود کرده اند و اتفاقات دیگر، تدابیری اندیشیدیم. در واقع سناریوهایی که در نظر گرفتیم در دو بخش است؛ سناریوهای پخش ماهواره ای که آنتن شبکه های ما بر عهده شان است و سناریوهای محدودسازی در فضای مجازی. آن چیزی که ما در حال حاضر با آن مواجه شدیم سناریوی مسدودسازی در فضای مجازی است. اما برای فضای محدودسازی و محدودسازی جلوگیری از پخش شبکه هایمان در ماهواره ها هم تدابیری را در نظر گرفته ایم؛ از جمله فرمت هایی را برای پخش زنده روی اینترنت استفاده کردیم که چند سالی است که این فرمت ها در حال کار است و به اطمینان رسیدیم که در صورت قطع احتمالی شبکه های ما از ماهواره، تا حدودی می توانند جایگزین پخش ماهواره ای باشند. اما درباره اقدام مصادره دامنه شبکه ها ما از حدود یک سال پیش خودمان را برای این سناریو آماده کرده بودیم لذا به سمت دامنه های دیگر رفتیم و در اختیار داریم. سازمان پیگیری های جدی درخصوص خرید ماهواره انجام داده و پیشرفت های خوبی هم داشته و امیدواریم در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد. آنچه که در حوزه برون مرزی ما می توانیم انجام دهیم تامین جایگزین های پخش ماهواره ای است که ما روی سایت های پخش زنده مثل سایت «یور مدیوم» که در حال حاضر به مدت دو سال است که فعالیت می کند، به این شکل سعی کردیم اگر شبکه های ما را از روی ماهواره بردارند، جبران کنیم.

وی تاکید کرد: ماهواره مستقل یک ضرورت جدی است. حداقل یک ماهواره برای ایجاد نقطه مداری کار لازمی است و تا جایی که اطلاع داریم پیگیری های بسیار خوبی هم در سازمان انجام شده است که ان شاءالله در آینده نزدیک به نتیجه های خوبی برسد.

شبکه های برون مرزی ما به استانداردهای روز دنیا نزدیک هستند؟

جبلی در پاسخ به این پرسش ایسنا که تا چه میزان شبکه های خبری انگلیسی، عربی و اسپانیایی زبان ما به لحاظ محتوا و ساختار به استانداردهای روز دنیا نزدیک هستند؟ توضیح داد: ما در دو حوزه محتوا و قالب و ساختار باید کارمان را به سمت حرفه ای شدن پیش ببریم. در حوزه محتوا سیاست های ما مشخص است. رسانه های ما در فرهنگ رسانه بین المللی به نام رسانه های جایگزین شناخته می شوند. یعنی رسانه های آلترناتیو در برابر جریان رسانه ای غرب؛ یعنی اینکه ما رسانه مستقل از غرب هستیم و به عنوان رسانه جمهوری اسلامی سیاست های جمهوری اسلامی و سیاست های هم پیمان و محور مقاومت را ترویج می دهیم. این سیاست مشخص است. اما برای اجرای آن و تولید محتوای حرفه ای آن باید به ساختار و قالب هم توجه داشته باشیم اینجاست که به شدت نیازمند تامین نیازهای اولیه هستیم برای اینکه قالب های مناسب را داشته باشیم.

هر چقدر محتوای استاندارد تولید کرده باشیم فایده ای ندارد، اگر…

معاون برون مرزی صدا و سیما در ادامه با اعتقاد بر اینکه اگر محتوای خوب و حرفه ای تولید می شود، قدم بعدی خوب انتقال دادن آن به مخاطب است، گفت: ما در این مرحله اگر نتوانیم صدایمان را به گوش مخاطبان دنیا برسانیم هر چقدر هم محتوای استاندارد و حرفه ای تولید کرده باشیم فایده ای ندارد. علت اینکه سال گذشته در حوزه منبع ارزی مان دچار کمبود شده بودیم، به همین دلیل بود. ما هزینه می کنیم، محتوای متناسب با سیاست های ترسیم شده را تولید می کنیم منتهی به دلیل کمبود منابع بودجه ای با مشکلاتی از جمله قطعی رله مواجه می شویم یا فرستنده مان که صدای ما را به گوش مخاطب می رساند، قطع می شود، یا شبکه هایمان به علت بدهی ما را از ماهواره قطع می کنند. همه ی اینها اتفاقاتی است که وظیفه ما را مخدوش می کند و نتیجه آن این می شود که اگر هزینه ای در تولید محتوا می شود، آن هزینه به هدر می رود؛ چرا که تولید انجام شده اصلا به سمع و نظر مخاطب نرسیده است. باید به این نکته توجه کرد که ما در رقابت سنگین ناعادلانه ای که با رسانه های دنیا و غرب داریم، دولت، مجلس و همه دستگاه ها باید حمایت کنند؛ چرا که شبکه های برون مرزی تریبون کل نظام هستند و باید از آنها حمایت شود تا سیاست های نظام موفق باشند.

ایسنا

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

آخرین ها