تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۳۰ - ۱۳:۰۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 117192

نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» نوشته زنده یاد علی حاتمی، به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امید اسدی و بازی رضا رویگری از ۵ مرداد در تماشاخانه ایران تماشا روی صحنه می‌رود.

به گزارش سینماسینما، امید اسدی کارگردان نمایش حسن کچل درباره انتخاب این قصه برای اجرا روی صحنه نمایش گفت: در آثار فولکلور با دو نوع از ادبیات روبه‌رو هستیم. یکی ادبیات مکتوب و دیگر ادبیات سینه به سینه که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. قصه حسن کچل هم از همین نوع ادبیات است که به صورت سینه به سینه در نسل‌های مختلف نقل شده و علی حاتمی در سال ۱۳۴۸ این قصه را به نظم در می‌آورد و با درهم آمیزی موسیقی، رقص و درام فیلمی را تولید می‌کند که در زمان خودش یکی از پرفروش‌ترین آثار سینمایی بوده است.

او در همین زمینه افزود: به عقیده من این متن به دلایل مختلف از جمله درامی که در آن شکل می‌گیرد بیشتر نمایشی است تا سینمایی. بعد از دیدن فیلم «حسن کچل» جرقه‌ای در ذهنم زده شد که فیلمنامه او را تبدیل به نمایشنامه کنم. ابتدا جستجوهایی در ارتباط با این اثر صورت دادم و متوجه شدم علی حاتمی پیش از آنکه فیلمنامه حسن کچل را بنویسد نمایشنامه‌ای را بر اساس این قصه نوشته و در اختیار زنده یاد داود رشیدی می‌گذارد که با کارگردانی او و نقش‌آفرینی پرویز فنی‌زاده روی صحنه می‌رود. تلاش زیادی برای پیدا کردن آن نمایشنامه کردم که متاسفانه به نتیجه نرسید.

کارگردان نمایش «پری باد» در خصوص نحوه شکل‌گیری این اثر نیز بیان کرد: این نمایشنامه کاملاً به آنچه علی حاتمی در فیلمش ارائه کرده وفادار است و سعی کرده‌ایم تا هیچ دخل و تصرفی در ارتباط با متن اصلی صورت نگیرد. نمایشنامه‌ای که من از این قصه تهیه کردم از روی فیلم علی حاتمی نوشته شد و ایده پردازی‌هایم را بر همین اساس انجام دادم. به طور معمول عنصر اصلی آثار نمایشی بر درام و موقعیت‌های نمایشی استوار است، اما واقعیت این است که در نمایش «حسن کچل» رکن اصلی موسیقی است و از آنجا که در موسیقی تخصص ندارم از یک موسیقی‌دان دعوت کردم تا در تولید این اثر به عنوان دراماتورژ در کنارم باشد.

رضا رویگری، علی فتحعلی، امید اسدی، عباس بهمنش، بیتا بزم آور، داوود اسدالهی، تارا کریمی، آوا اصیلیان، زهرا فلاح، علی حیدری، محمد حسن مسعودی، علی اصغر ایزی، بابک اکبری، متین محجوب در این اثر ایفای نقش می‌کنند.

همچنین از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به طراح حرکات فرم: داوود اسدالهی، طراح صدا و تنظیم موسیقی:علی سینا رضانیا، دستیاران: علی اصغر ایزی، شهرآشوب مفتاحی، ملیسا افتخاری، منشی صحنه: مهدیه سادات آهنچی، مشاور کارگردان: علی سینا رضانیا، روابط عمومی: فریبا جدیدی، مدیر رسانه: بهروز فائقیان، مشاوران رسانه: علیرضا عباسی، جعفر پاکزاد،طراح پوستر: محمد آل احمد،طراح بروشور: جواد نقدی و عکاس: بابک حقی، اشاره کرد.

نمایش حسن کچل از ۵ مرداد تا ۹ شهریور همه روزه ساعت ۲۱ در تماشاخانه ایران تماشا روی صحنه خواهد بود.

 

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها