تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۳ - ۱۱:۵۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 98268

میلنا دراویچ یکی از بزرگترین بازیگران سینمای یوگسلاوی سابق که در خارج از مرزهای این کشور نیز تحسین شده بود در سن ۷۸ سالگی در شهر بلگراد درگذشت.

به گزارش سینماسینما، میلنا دراویچ بازیگر بزرگ صربستانی که در طول ۶ دهه فعالیت هنری در بیش از ۱۵۰ فیلم و مجموعه تلویزیونی ایفای نقش کرده بود ساعات اولیه روز یکشنبه ۱۴ اکتبر پس از مدت ها مبارزه با بیماری در سن ۷۸ سالگی درگذشت. این خبر را انجمن دراماتیک صربستان اعلام کرد.

میلنا دراویچ که ۵ اکتبر۱۹۴۰ در بلگراد به دنیا آمده بود در اغلب فیلم هایش یا نقش زنان نیرومند از طبقه کارگر و یا مادران تنها را بازی می کرد. او بازیگری را زمانی که در دبیرستانی در سارایوو تحصیل می کرد با فیلم «در باز می ماند» (۱۹۵۹) ساخته فرانتیشک چاپ آغاز کرد. تولید این اثر را خانه فیلم بوسنی بر عهده داشت.

سه سال پس از این فیلم میلنا دراویچ جایزه میدان طلایی بهترین بازیگر زن را برای فیلم «پر ازدحام» ساخته برانکو بائور در جشنواره فیلم پولا کسب کرد با دریافت این جایزه که معادل اسکار در کشور یوگسلاوی سابق بود دراویچ توانست توجه سینمادوستان شبه جزیره بالکان را بیش از پیش به خود جلب کند.

او در دهه ۷۰ به همراه دراگان نیکولیچ سومین همسرش که از بازیگران مهم اهل صربستان بود به عنوان یکی از مجریان برنامه تلویزیونی محبوب «فرم با فرم» فعالیت داشت.

دراویچ بعدها در سطح بین المللی نیز به موفقیت هایی دست یافت که برجسته ترین آنها به سال ۱۹۸۰ و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره کن برای بازی در فیلم «درمان ویژه» برمی‌گردد. گوران پاسکالیویچ این فیلم را که به عنوان نماینده یوگسلاوی سابق به اسکار نیز فرستاده شد کارگردانی کرده بود.

«نیمه تاریک خورشید» (۱۹۸۸)، «نگاه‌های دوست‌داشتنی» (۲۰۰۳) و «عشق و سایر جرایم» (۲۰۰۸) از دیگر کارهای شاخص دراویچ در مقام بازیگری هستند.

وی در سال ۱۹۹۴با دریافت جایزه باارزش پاوله وویسیچ برای کمکش به سینمای صربستان و یوگسلاوی تجلیل شد.

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها