تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۱۱ - ۰۲:۵۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 90921

 محمدصادق علیزاده در جام جم نوشت :

حرف و حدیثش دوباره از مصاحبه یکی از خبرگزاری ها با سردار شرفی، رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی داغ شد. سردار در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مورد محافظ شخصی یا بادیگارد گفته بود، پلیس و نیروی انتظامی هیچ مجوزی جهت محافظت شخصی از افراد یا فعالیت بادیگاردها صادر نکرده و نه تنها پلیس، بلکه قانون هم چنین اجازه ای را نداده است. سردار این را هم اضافه کرده بود که حفاظت از شخصیت ها در نیروی انتظامی بر اساس ضوابط خاص و قوانین کشور است و حفاظت از شخصیت ها، با توجه به این ضوابط انجام می شود. محافظ شخصی یا بادیگارد از سوژه هایی است که هر از چندی وارد فضا و فرهنگ سلبریتی های وطنی می شود. همه ما این مفهوم را با آدم هایی با بدن و عضله های برآمده، کت و شلوار مشکی و عینک دودی می شناسیم که اطراف چهره های مهم را می گیرند تا احیانا از تعرض به آنها جلوگیری کنند. بعضا قرار گرفتن شان کنار بعضی چهره های مطرح و مهم سیاسی آنها را تبدیل به سوژه می کند. درست یا غلط می گویند برای این عینک دودی به چشم می زنند که کسی نتواند مسیر دید چشم آنها را حدس بزند تا احیانا از لحظه ای غفلت استفاده کرده و به سوژه تعرض کنند. بعضی دیگر هم می گویند اینها فقط حرف است و عینک برای تکمیل شدن پرستیژ آنهاست.

من بادیگارد ندارم!
سال گذشته و همزمان با اکران فیلم سینمایی «ساعت ۵ عصر» بود که صحبت کردن از این شغل وارد گروه فرهنگ و هنر رسانه ها شد. مهران مدیری برای حضور در افتتاحیه اکران خود به شهرهای مختلفی سفر می کرد. در موارد متعددی هنگام حضور در سینما، چند فرد با فیزیک و بدن هایی که بیشتر شبیه وزنه برداران و کشتی گیران بودند، او را همراهی می کردند. کت و شلوار یکدست مشکی و عینک دودی از دیگر ویژگی های همراهان مدیری بود؛ ویژگی هایی که در کنار یکدیگر، مفهوم بادیگارد را در ذهن مخاطب زنده می کردند. هرچند مدیری همان زمان اعلام کرد که اینها بادیگاردهای او نیستند و صرفا تشریفات میزبانی است و خودش هم بعضا از آنها خبر ندارد.

حفاظت سیار ممنوع!
برای اطلاع از چند و چون این مسائل با یکی از موسسات خدمات حفاظتی که تحت نظارت نیروی انتظامی مشغول فعالیت است، تماس گرفتیم. هرچند روابط عمومی شرکت حریم ایمن ثاقب پاسخگو نبود و گوشی تلفن را برنداشت اما در ادامه کارمند بخش انتظامی شرکت با گرمی پاسخگوی سوالاتمان بود. او در پاسخ به این سوال که آیا مواردی هم هست که درخواست بادیگارد از شرکت شما یا موسسات مشابه داشته باشند به جام جم می گوید: «ما مجوز حفاظت سیار نداریم.» حفاظت سیار در اصطلاح این شرکت ها همان بادیگارد است. یعنی کسی که برای حفاظت از یک فرد با او حضور دارد و در رفت و آمد است.
آقای کارمند بخش انتظامی در ادامه توضیحاتش و برای شفاف شدن ماجرا به این موضوع اشاره می کند معمولا این گونه است که شرکت ما یا دیگر شرکت های مشابه حفاظت و سکیوریتی یک مکان یا یک برنامه را بر عهده می گیرند. در این صورت حفاظت از شخصیت هایی که در این مکان یا برنامه حضور پیدا می کنند ذیل کار ما تعریف می شود. او در ادامه یکی از برنامه های اخیر خودشان را مثال می زند که حفاظت یک مراسم را که متعلق به یک یک شرکت آلمانی بوده و در شهرآفتاب برگزار می شده را بر عهده داشته اند. برنامه ای که در آن تعدادی از سفرای کشورهای اروپایی هم حضور داشته اند و به علت حضور این افراد، حفاظت آنها در این برنامه به عهده آنها بوده است.
برخورد صمیمانه او که شباهتی به رفتار خشک بادیگاردها ندارد ما را تحریک می کند که سوالات دیگری هم از او بپرسیم. او در پاسخ به این سوال که آیا مواردی هم بوده که از شما درخواست بادیگارد و محافظ شخصی کنند، می گوید: «شرکت ما تا به حال با چنین درخواست هایی مواجه نشده است. این موارد وجود دارد، اما رسمی و ثبت شده نیست و معمولا توافقی و شفاهی بین افراد است. موضوعی نیست که به طور مشخص و رسمی جایی ثبت شده باشد.» از او تشکر می کنیم و تماس را قطع می کنیم.

بادیگارد جنیفر چه می گوید؟
در ادامه سراغ احمد ایراندوست می رویم. خیلی ها او را با نقش غول برره می شناسند. زمانی که یکی از مهم ترین سریال های طنز ۹۰ شبی روی آنتن شبکه سوم سیما می رفت. شایع است که ایراندوست در خارج از کشور دوره های بادیگاردی را طی کرده و مدتی هم بادیگارد جنیفر لوپز معروف بوده است. حفاظت شخصی از بعضی چهره های سیاسی خلیج فارس از دیگر مواردی است که به ایراندوست نسبت می دهند. بعد از چند مرتبه زنگ خوردن تلفنش را بر می دارد. تن و لحن صدایش هم تقریبا همان چیزی است که با دیدن خودش و فیزیک بدنش به ذهن می آید. ایراندوست در پاسخ به سوال اول جام جم درباره استخدام بادیگارد برای چهره ها و سلبریتی ها این موضوع را تائید کرده، آن را محدود به چهره ها ندانسته و می گوید: «بله! خیلی از شرکت ها و افرادی که قدری وضع مالی خوبی داشته باشند دست به چنین کارهایی می زنند.» او در مورد سلبریتی ها هم می گوید که آنها در زمانی که مراسم های خاصی مانند فرش قرمز، اکران یک فیلم سینمایی یا کنسرت بروند به صورت ساعتی، بادیگارد استخدام می کنند که البته به صورت تشریفاتی است. غول برره در مورد جواز قانونی چنین کاری هم صراحتا آن را غیرقانونی می داند و می گوید: «ثبت قانونی نیست. چون چنین چیزی در جامعه و قانون تعریف نشده است. مجوز هم ندارند ولی خب چون شناخته شده هستند بازیگران هم اصولا با آنها کار می کنند.» در ادامه هم چند مورد از این گرووه ها را نام می برد که طبعا از ذکر نام آنها در روزنامه معذوریم.

ساعتی چند؟!
شاید سطح قیمتی بادیگاردها هم برایتان جالب باشد. ما همین سوال را از ایراندوست پرسیدیم. او به جام جم می گوید: «رنج قیمتی این افراد ساعتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. البته بسته به این که درجه آ باشد یا نه. مثلا اگر کسی رزومه کاری مشخصی داشته باشد این مبلغ را دریافت می کند ولی اگر نداشته باشد تا ساعتی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان پایین می آید.» ایراندوست، سطح قیمت بادیگاردهای واقعی ثروتمندان را هم ماهی ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان اعلام می کند با ذکر این نکته که این نوع از بادیگاردها ۲۴ ساعتی هستند و همیشه باید با شخصیت همراه باشند. غول برره می گوید که به او هم پیشنهاد داده اند اما خودش عقیده دارد که او مال این کارها نیست.
این که چه کسانی به ایراندوست پیشنهاد داده اند هم باید جالب باشد: «بعضی بازیگرهای درجه یک خانم به من پیشنهاد داده اند که بادیگارد آنها باشم.
به آنها گفته ام که من سطح +آ هستم. کسی که بادیگارد جنیفر لوپز بوده سطح کار خودش را پایین نمی آورد. به عقیده من در ایران چیزی به نام سوپراستار نداریم.» اگر بخواهید بدانید چه حق الزحمه هایی به غول برره پیشنهاد داده اند هم باید بگوییم که طبق چیزی که ایراندوست می گوید به او ساعتی ۵/۱ تا ۲ میلیون تومان حق الزحمه پیشنهاد داده اند. مبلغی که به عقیده او هرچند برای ایران خوب است، اما اگر بخواهید با قیمت فعلی ارز مقایسه کنید حدود یک سوم قیمت است: «من زمانی که بادیگارد جنیفر بودم ساعتی ۴۰۰ دلار حق الزحمه می گرفتم که به قیمت الان حدودا ساعتی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شود. قیمتی که خانم های بازیگر به من پیشنهاد می کنند یک سوم این قیمت است.»

فقط چشم و هم چشمی
هرچند ایراندوست می گوید بادیگارد جنیفر لوپز بوده، اما بعضی منتقدان هم می گویند عکسی نیست که همراهی ایراندوست را با لوپز نشان دهد. با این حال ایراندوست فرصت را مناسب می بیند تا نقدی هم به روند بادیگارد و حفاظت شخصی در ایران بزند: «اینها آموزش لازم را ندیده اند. الان تنها چیزی که در ایران باب است، گندگی هیکل و ستبری بازوست بدون این که تخصصی در کار باشد. من چند روز قبل با یکی از مسئولان بودم. بادیگاردهایش به من گفتند که با او دست ندهم. حالا بگذریم که آن فرد با ما دست هم داد. در ادامه سر میز شام رفتیم. اصولا می گویند که باید حائلی بین من و آن شخص ایجاد شود، چون سر میز شام بودیم و روی میز هم تعدادی کارد و چنگال و چاقو قرار داشت. جالب این است که بدانید بادیگاردهایش صرفا به این بسنده کردند که به من بگویند با آن فرد دست ندهم. این نشان می دهد که اینها علم بادیگاردی را ندارند. چیزی به نام حائل برای آنها معنا نداشت. من حدود دو سال و نیم دوره دیده ام.» او در ادامه بادیگاردهای چهره های سیاسی خارجی را مثال می زند و می گوید: «بادیگاردهای اینها بین ۶/۱ تا ۷/۱ متر قد دارند. هیکل و قد خاصی ندارند و صرفا به خاطر دقت عمل و واکنش فکری و عملی است. نسبت به رگ گردن، پیشانی، رگ های اطراف بغل بناگوش و نسبت به چیزهایی که توی ذهن طرف است تصمیم می گیرند، اما در ایران بادیگاردی صرفا به عینک دودی و کت و شلوار و قدری هم بر و رو خلاصه شده است. ما بادیگارد داریم که صرفا یک تی شرت پوشیده و در بین جمعیت است و کسی هم تشخیص نمی دهد که بادیگارد است. در ایران این چیزها جانیفتاده و برای چشم و هم چشمی کار می کنند بخصوص خانم ها.»

سوزن به ایراندوست جوالدوز به حاتمی کیا!
شاید جالب باشد که بدانید ایراندوست در مورد فیلم «بادیگارد» ابراهیم حاتمی کیا چه نظری دارد. از نظر او این فیلم پر از ایراد است: «ایرادهای زیادی دارد. یکی از بزرگ ترین ایرادهایش این است که یک بادیگارد هیچ وقت گردن شخصیت خود را نمی گیرد و پشت شخصیت بایستد و تیراندازی کند. این اوج ایراد است. اولین کار بادیگارد این است که خودش را حائل شخصیت می کند و خودش را روی شخصیت می اندازد نه این که شخصیت را سپر خود قرار دهد.» البته به نظر می رسد که ایراد ایراندوست چندان وارد نباشد چرا که پرویز پرستویی به همین دلیل در فیلم مورد سوءظن قرار می گیرد که چرا سوژه را سپر خود کرده در حالی او باید سپر سوژه می شد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها