تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۲۲:۴۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 39869

جشنواره فیلم فجرمحمدعلی حسین‌نژاد تهیه‌کننده سینما و عضو هیات انتخاب به همراه پوریا ذوالفقاری منتقد فیلم در برنامه «شهر فرنگ» با اجرای حمیدرضا مدقق حاضر شدند.

به گزارش سینماسینما، حسین‌نژاد در این برنامه به تشریح شیوه عملکرد هیات انتخاب پرداخت و ذوالفقاری نیز تاکید کرد محافظه‌کاری گسترده موجود در جشنواره فجر موجب کاهش اهمیت آن می‌شود. او برای اثبات ادعای خود از جشنواره فیلم کودک و نوجوان و کاهش اهمیت آن در سال‌های اخیر یاد کرد.

حسین‌نژاد در بخشی ازاین برنامه در مورد شیوه انتخاب فیلم‌ها گفت: «هر کسی در هیات انتخاب با دیدگاه و دانش و نظر خود سعی می‌کرد دیگری را مجاب کند. بعد از دیدن فقط چهار پنج فیلم بود همه گفتیم این فیلم کاملا قابل قبول است.»

او در توضیح موارد مورد نظر هیات انتخاب در گزینش فیلم‌ها گفت: «محتوای غیرتکراری، استفاده خوب از تکنیک سینما و ایجاد ارتباط خوب با مخاطب سه موردی بودند که در گزینش فیلم‌ها مدنظرمان بود. باقی فیلم‌ها در این سه رده دسته‌بندی می‌شدند:‌ رزرو مثبت، رزرو، ‌و رزرو منفی، تا در نهایت به نتیجه برسیم. این روش را در گزینش پیش بردیم تا حداقل ندیده شدن فیلم‌ها اتفاق بیفتد.»

این عضو هیات انتخاب تاکید کرد دبیر جشنواره در مورد فیلم‌ها نظر چندانی نمی‌داد و گفت: «فیلمی که به خاطر مضمون کنار گذاشته شود در جشنواره نداشتیم.»

ذوالفقاری با انتقاد از تغییر بخش‌های مختلف جشنواره در سال‌های مختلف، گفت: «آنقدر جشنواره فیلم فجر شکل نگرفته است که هر کسی می‌تواند براساس نظر خود تغییراتی در آن به وجود آورد. نکاتی که به عنوان معیارهای هیات انتخاب برشمردید به به خصوص در بخش‌های محتوایی، و نوآوری در سینما بسیار تردیدپذیر است. محتوای تکراری لزوما بد نیست، نگرانی من این است که جشنواره فجر اهمیت خود را از دست دهد. قادعتا اگر صحبت‌های دکتر درست باشد باید ۵۰ فیلم بهتر نسبت به تمامی فیلم‌هایی که بیرون مانده‌اند ببینیم. این لیست می‌گوید باید معجزه اتفاق افتاده باشد که فیلمسازانی، آثاری بهتر از فیلم‌ایی که بیرون مانده‌اند،‌ ساخته باشند.»

او تاکید کرد:‌ «نکته در این است که به نظر می‌رسد جشنواره فیلم فجر به جای اینکه خود تاثیرگذار باشد، در اصل معلول مجموعه اتفاقات شده است.»

حسین‌نژاد در پاسخ به ان سخنان ذوالفقاری گفت: «از نظر شخص من ۸۰ درصد آنچه در بخش مسابقه و چشم‌انداز جشنواره حضور دارد با ایمان و دانش و تجربه من در سینما هماهنگ است. در مورد ۲۰ درصد دیگر اختلاف‌نظرهایی وجود داشت. امسال فیلم‌های خیلی خوبی در جشنواره نمایش داده خواهد شد که برخی فیلم اول هستند. تعداد فیلم‌های سینمایی که بدعت‌هایی در ساخت دارند بالاست و ممکن است دو سه مورد از این فیلم‌های خلاق در میان فیلم‌اولی‌ها باشد.»

حسین‌نژاد در مورد اکران سال آینده گفت: «قطعا اکران سال آینده ضعیف‌تر از امسال نخواهد بود، مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.»

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها