تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۰۹/۱۰ - ۱۳:۴۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 165203

کانون کار گردانان درباره اظهارات بیژن نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس که در شورای پروانه نمایش هم عضو است، بیانیه ای صادر کرد. نوباوه گفته بود که ۳۰ فیلم مسأله‌دار در دولت قبل مجوز گرفته‌اند و تأکید کرده بود که اگر این فیلم‌ها اکران شوند وزیر را احضار می‌کنند.

به گزارش سینماسینما، متن بیانیه کانون کارگردانان به این شرح است‌:

کانون کارگردانان سینمای ایران اظهارات غیرتخصصی و بدون پشتوانه‌ی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی آقای بیژن نوباوه را که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز هستند، غیرقانونی و دور از شان نماینده قوه قانون‌گذار می‌داند. چگونه می‌توان ۳۰ فیلم سینمایی را که به طور قانونی پروانه نمایش گرفته‌اند، مساله‌دار و غیرقابل نمایش عمومی دانست؟ این نگاه‌‌های سلبی و محدود، ساده انگارانه و توهین‌آمیز به سینمای ایران، همواره سینمای ما را که در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی درخشیده، تضعیف کرده است.
این دست اظهارات فراقانونی و غیرکارشناسی که نشان از عدم درک درست از جامعه کنونی ایران دارد، باعث شده که مشارکت مردم در امور سیاسی پایین آمده و بسیاری از هموطنان دیگر برایشان فرقی نمی‌کند چه کسی بر صندلی وکالت آن‌ها در مجلس شورای اسلامی تکیه می‌زند. از سوی دیگر از گذر سال‌ها این گونه نگاه‌های سلبی مبتنی بر سانسور در عرصه هنر و فرهنگ جز راندن مردم به سمت تولیدات خارجی نتیجه دیگری نداشته است. همواره مسئولین و نماینده‌‌هایی در مجلس که رفتار و علائق و خواست اکثریت مردم را نادیده می‌گیرند و از نیازهای فرهنگی و روز جامعه بی‌خبرند باعث دلسردی اهالی فرهنگ و هنر و فرار نخبگان شده‌اند. آن‌گاه که تولیدات اهالی نجیب سینما که حاصل دسترنج تعداد زیادی از متخصصان و هنرمندان این سرزمین است با چوب سانسور و توقیف تهدید می‌شوند چگونه می‌توان به آینده این سینما امید داشت؟
بی‌گمان این نگاه ضدفرهنگی از یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی جای تردید و بازنگری درمورد نسبت ایشان با هنر و فرهنگ این سرزمین دارد.

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها