تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۲/۰۲ - ۱۸:۰۷ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 106924

 

بنابه گفته محققان لبنانی، تماشای فیلم‌های ترسناک، فرد را تشویق به خوردن مواد غذایی چرب‌تر می‌کند و موجب چاقی در آنها می‌شود.

به گزارش سینماسینما ، طبنا (خبرگزاری سلامت)به نقل از دیلی‌میل نوشت : فیلم‌های خشن و ترسناک، افراد را دچار اضطراب، عصبی بودن و خستگی می‌کند و آنها برای جبران این احساسات و آرام شدن، به مصرف تنقلات چرب و مضر می‌پردازند.

از طرفی تماشای برنامه‌های کمدی رومانتیک یا روایتی، این واکنش‌های احساسی را به وجود نمی‌آورد و افراد به خوردن چیپس و شکلات تشویق نمی‌شوند.

فیلم‌های ترسناک افراد را به سمت خوراکی‌های آرامش‌بخش هدایت می‌کند تا بتوانند اضطراب ناشی از ترشح هورمون‌های استرس را کنترل کنند.

محققان لبنانی می‌گویند، این بررسی برای اولین بار است که روی اثر فیلم در انتخاب نوع غذا و اشتهای افراد، تحقیق می‌کند. در تحقیقات گذشته فقط بازی‌های ویدیویی ترسناک و خشن مورد بررسی قرار گرفته بودند که نتیجه آن بررسی‌ها نشان داده بود که بازی‌های خشن، اشتهای فرد را افزایش می‌دهند.

محققان لبنانی، ۸۴ داوطلب ۲۰ و ۳۰ ساله را هنگام تماشای فیلم‌های کمدی رومانتیک یا ترسناک و خشن، مورد بررسی قرار دادند. آنها قبل از انجام بررسی، تعداد ضربان قلب، فشار خون و قدرت پنجه دست، مقدار اضطراب و اشتهای آنها را اندازه‌گیری کردند. سپس هنگام تماشای فیلم‌ها، تنقلاتی چون ذرت بوداده، بیسکوئیت، چیپس، شکلات، شیرینی، سیب، آب پرتقال و پپسی در اختیار آنها گذاشتند.

افرادی که فیلم‌های ترسناک تماشا می‌کردند، به شدت مضطرب، عصبی و خسته شده بودند، در حالی‌ که گروهی که فیلم‌های کمدی رومانتیک می‌دیدند ، این احساسات را تجربه نکردند.

پیش از شروع تماشای فیلم، هیچ یک از داوطلبان علاقه خاصی به خوراکی‌ها از خود نشان نمی‌دادند. اما پس از تماشای فیلم، آن گروه که فیلم ترسناک می‌دیدند، به طور متوسط ۶/۴۵ نوع خوراکی مصرف کردند. در حالی‌که گروه دیگر فقط ۴/۹۳ نوع خوراکی خورده بودند.

نتیجه این بررسی نشان داد اضافه وزن و چاقی افرادی که در مقابل صفحات نمایش قرار می‌گیرند، فقط به دلیل بی‌تحرکی آنها نیست، بلکه تماشای برخی از فیلم‌ها، انرژی زیادی از آنها می‌گیرد و آنها به جبران این انرژی از دست رفته و اضطراب ناشی از آن، به سراغ خوراکی‌های چرب و مضر می‌روند.

به گزارش طبنا، معمولا خوراکی‌های چرب و شیرین می‌توانند واکنش‌های اضطرابی را سرکوب کرده و احساسات مثبت همچون امنیت و حال خوش را در فرد تقویت کند. به همین دلیل است که تماشاچیان فیلم‌های ترسناک، از این خوراکی‌ها بیش از هر نوع خوراکی دیگر استقبال می‌کنند و در نتیجه در مسیر چاقی قرار می‌گیرند.

مترجم: نادیا زکالوند

برچسب‌ها:

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها