تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۶/۰۱ - ۱۰:۴۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 179989

ایرج راد، رییس هیات مدیره خانه تئاتر توضیحاتی درباره معافیت مالیاتی هنرمندان ارائه و تاکید کرد که اگر هنرمندی به صورت غیرقانونی، ناچار به پرداخت مالیات شده است، جای شکایت برای او باز است.

به گزارش سینماسینما، روز گذشته سید جواد روشن، یکی از کارگردانان تئاتر اعلام کرد که با وجود پر کردن اظهارنامه مالیاتی و با اینکه در دو سال گذشته نمایشی روی صحنه نبرده است، نه تنها مالیات برایش در نظر گرفته شده بلکه جریمه‌ای هم به عنوان تاخیر در پرداخت برایش تعیین کرده‌اند.

او خواستار واکنش خانه تئاتر و اداره کل هنرهای نمایشی نسبت به مساله معافیت مالیانی هنرمندان شد.

در همین زمینه ایرج راد، رییس هیات مدیره خانه تئاتر گفت: بر اساس آخرین قانون، هنرمندانی که در طول سال مبلغ درآمدشان بالای ۲۰۰ میلیون تومان باشد، موظف به پرداخت مالیات هستند که البته همین هم غیرقانونی است. چون بر اساس بند ل اصل ۱۳۹ قانونی اساسی، فعالیت‌های هنری معاف از پرداخت مالیات هستند. با این حال در تازه‌ترین تصمیم‌گیری‌ها، مقرر شد اگر هنرمندی در طول سال بیش از ۲۰۰ میلیون تومان درآمد داشت، قانون معافیت مالیاتی شامل حال او نشود.

او اضافه کرد: هنرمندان برای بهره‌مندی از قانون معافیت مالیاتی لازم است هر سال اظهارنامه بدهند. به محض اینکه یک بار اظهارنامه پر کردند، این ضرورت ایجاد می‌شود که هر سال اظهارنامه را پر کنند و مدارک خود همچون قراردادهای کاری در آن بیاورند اما اگر هنرمندی یک سال فعالیتی نکرده باشد و اظهارنامه را نیز پر کرده باشد، مالیاتی که برایش در نظر گرفته شده، غیرقانونی است و می‌تواند شکایت کند.

رییس هیات مدیره خانه تئاتر خاطرنشان کرد: هنرمندان اشخاص حقیقی هستند. در حالیکه شرکت‌ها ثبت شده‌اند و میزان درآمد و هزینه‌هایشان قابل استخراج است ولی چنین چیزی در فعالیت‌های هنری وجود ندارد. بنابراین هنرمندان در اظهارنامه مالیاتی خود این موارد را اعلام می‌کنند و لازم است هر قراردادی که می‌بندند در اظهار نامه خود قید کنند. اگر چنین نکنند، وزارت دارایی از طریق قراردادهای پروژه‌های هنری می‌تواند به این اطلاعات دست پیدا کند.

راد تاکید کرد: اگر کسی درآمدی نداشته و برگه اظهار نامه خود را هم پر کرده باشد، حق ندارند از او مالیات بگیرند و این مساله قابل پیگیری و شکایت است.

او خاطرنشان کرد: هر یک از هنرمندان تئاتر که دچار این مشکل شده‌اند و مستندات داشته باشند، می‌توانند با ارائه مستندات خود از طریق شورای داوری خانه تئاتر، شکایت کنند و حتما رسیدگی خواهد شد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها