تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۱۱:۲۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 146735

جان لوکاره نویسنده معروف بریتانیایی و استاد رمان‌های جاسوسی در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

به گزارش سینماسینما، به نقل از آسوشیتدپرس، مامور سابق سرویس جاسوسی بریتانیا که بعدها به نویسنده تبدیل شد و نگارش رمان‌های معروفی چون «بندزن خیاط سرباز آتش»، «جاسوسی که از سردسیر آمد» و «خانه روسی» را در کارنامه داشت، پس از یک دوره بیماری کوتاه‌مدت درگذشت.

جان لوکاره در طول دوران فعالیت ادبی خود که از سال ۱۹۶۱ و با نگارش رمان «دستور برای مرگ» آغاز شد در مجموع ۲۳ رمان، چند کتاب غیرداستانی و داستان کوتاه و سه فیلمنامه سینمایی نوشت. بسیاری از داستان‌های او حول محور یک شخصیت خیالی به نام «جورج اسمایلی» در جنگ سرد است که به عنوان جاسوس خارجی دولت بریتاتیا فعالیت می‌کند.

اولین رمان موفق لوکاره «جاسوسی که از سردسیر آمد» نام داشت و دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی پرکارترین دوره فعالیت او بود که با نگارش رمان معروف «بندزن خیاط سرباز جاسوس» (۱۹۷۴)، «دانش‌آموز نمونه مدرسه»(۱۹۷۷)، «مردم خندان» (۱۹۷۹)، «دخترک دامر» (۱۹۸۳)، «جاسوس نمونه» (۱۹۸۶)، «خانه روسی» (۱۹۸۹) و «زائر مخفی» (۱۹۹۰) همراه بود.

«خیاط پاناما» (۱۹۹۶)، «مدیر شب» (۱۹۹۳) و «باغبان ثابت» (۱۹۹۹) از دیگر آثار مهم «جان لوکاره» به شمار می‌روند.

در مجموع هشت فیلم سینمایی بر اساس رمان‌های این نویسنده بریتانیایی ساخته شد که از آن جمله می‌توان به فیلم «مردی که از سردسیر آمد» با بازی ریچارد برتون، «جنگ شیشه‌ای» با بازی آنتونی هاپکینز، «دخترک دامر» با نقش‌آفرینی دایان کیتون، «خانه روسی» با بازی شان کانری، «بندزن خیاط سرباز جاسوس» با بازی گری اولدمن و «مرد تحت تعقیب» با حضور فیلیپ سیمور هافمن اشاره کرد.

شبکه بی بی سی نیز چند سریال با اقتباس از رمان‌های «جان لوکاره» نظیر «بندزن خیاط سرباز جاسوس» ساخت که در آمریکا نیز عرضه شد.

«میراث جاسوسی» در سال ۲۰۱۷ و «مامور در زمین می‌دود» در سال ۲۰۱۹ آخرین رمان‌های «جان لوکاره» بودند.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها