تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۵:۰۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 126651

مستند «برای سما» به کارگردانی «واد الکاتب» موفق به کسب جایزه بهترین اثر از سی‌ و پنجمین جوایز سالانه انجمن بین‌الملی مستند (IDA) شد.

به گزارش سینماسینما، مراسم اعطای جوایز سالانه انجمن بین‌المللی مستند در لس‌آنجلس آمریکا برگزار شد و در نهایت مستند «برای سما» به کارگردانی «واد الکاتب» محصول مشترک سوریه و بریتانیا توانست جایزه بهترین فیلم این رویداد سینمایی را به خود اختصاص دهد و جایزه بهترین کارگردانی نیز به «استیون بوگنار» و «جولیا ریچرت» برای مستند «کارخانه آمریکایی» رسید.

«برای سما» پیش از این جایزه نخست جشنواره مستند هات‌داکس کانادا و همچنین جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان سی‌و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) را از آن خود کرده است. این فیلم روایتگر داستان مادری است که خاطرات خود را در جریان درگیری‌ها در سوریه به صورت ویدئویی برای دخترش ثبت می‌کند.

«حامی» به کارگردانی «راسل لی جونز» و «فیلیپ بلاشه»، «آپولو ۱۱» به کارگردانی «تاد داگلاس میلر»، «سرزمین عسل» به کارگرانی «تامارا کوتِوسکا»، «لوبومیر استفانوف»، «خانواده نیمه‌شب» به کارگردانی «لوک لورنتزن»، «ملت تک‌فرزندی» به کارگردانی «نانفو وانگ» و «جیالینگ ژانگ»، «دریای سایه‌ها» به کارگردانی «ریچارد لادکانی»، «بزرگترین مزرعه کوچک» به کارگردانی «جان چستر» و «لبه دموکراسی» به کارگردانی «پترا کاستا» دیگر نامزدهای بهترین مستند بلند جوایز انجمن بین‌المللی مستند ۲۰۱۹ بودند.

در سایر بخش‌ها «یادگرفتن اسکیت‌سواری در منطقه جنگی» به کارگردانی «کارول دایسینگر» به عنوان برنده جایزه بهترین مستند کوتاه انتخاب شد و جایزه بهترین مستند چندقسمتی نیز به «ترک ناکجاآباد» ساخته «دان رید» اعطاء شد که به موضوع اتهامات اخلاقی «مایکل جکسون» ستاره درگذشته موسیقی پاپ می‌پردازد.

امسال فیلم «سرزمین عسل» به کارگردانی «تامارا کوتوسکا» و «لوبومیر استفانوف» به عنوان برنده جایزه «پر لورنز» این رویداد سینمایی انتخاب شد. «سرزمین عسل» یا «هانی لند» نماینده سینمای مقدونیه در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی (فیلم خارجی) اسکار ۲۰۲۰ است.

جایزه یک عمر دستاورد سینمایی IDA نیز به «فریدا لی مک» اعطا شد که پیش‌تر با مستند «مایا لین: چشم‌اندازی واضح و محکم» موفق به کسب اسکار بهترین مستند بلند شده است.

 

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها