تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۱۴:۴۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 39345

جمال ساداتیانسیدجمال ساداتیان: آیت‌الله هاشمی همواره به دنبال دوری از افراطی‌گری بودند.

به گزارش سینماسینما، سیدجمال ساداتیان که به عنوان تهیه‌کننده فیلم‌هایی چون «به رنگ ارغوان» و «چهارشنبه‌سوری» شناخته می‌شود، سابقه سال‌ها همراهی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را دارد. او در گفت‌و‌گو با خبرآنلاین، در مورد این سال‌های همراهی سخن گفت.

آقای ساداتیان همراهی شما با آیت‌الله هاشمی چطور شکل گرفت و دوره همراهی با او چطور بود؟

سال‌ها از نزدیک خدمت ایشان بودم. این مدت به هشت سال و نیم دوره حضورشان در مجلس شورای اسلامی بازمی‌گردد و و پنج سال دوره ریاست جمهوری‌شان. به واسطه این همراهی با ابعاد وجودی ایشان آشنا بودم. حضرت امام در جریان ترور آقای هاشمی تعبیری در مورد ایشان به کار بردند که بهترین و کامل‌ترین تعبیر در مورد ایشان بود. حضرت امام تمام ابعاد وجودی آقای هاشمی را آنجا بیان کردند. این یک واقعیت است که هیچ انسانی مصون از خطا نیست و وقتی بحث از خطا می‌کنیم باید بگوییم این خطا از ماست یا از زاوایه‌ای کلی این برخورد و عملکرد را خطا می‌دانیم.

اگر بخواهید مهمترین ویژگی‌های او را برشمردید، به چه نکاتی اشاره می کنید؟

ایشان آدم متدین، دوراندیش و بسیار تیزهوشی بودند.

آیت‌الله هاشمی به تعبیر بزرگان یک سیاستمدار واقعی بودند. شما که از نزدیک با ایشان همراهی داشتید، این ویژگی را چطور در رفتار و برخورد او دریافت می‌کردید؟

آیت‌الله هاشمی مسائل را به خوبی درک می‌کردند و از هوش بالایی برخوردار بودند. یکبار در دوران ریاست جمهوری ایشان برای بازدید به نیروگاهی رفتیم، وزیر نیرو در حال ارائه گزارشی بود که آقای هاشمی گفتند، آمارهایی که اعلام می‌کنید یا آماری که چهار ماه قبل گفته بودید متفاوت است. ایشان سریع به معاون خود اعلام کردند که دقت بیشتری در ارائه آمارها صورت بگیرد. همین برخورد به خوبی نشان می‌داد که حضور ذهن ایشان چقدر بالاست و تا چه حد ریزبین هستند. تلاش ایشان همواره و در تمامی این سال‌ها این بود که کشور را به سمت تعادل سوق دهند. می‌دانیم بعد از هر انقلابی جریان‌هایی افراطی هم شکل می‌گیرد که آقای هاشمی در آن دوران هم به دنبال دوری از افراطی‌گری بودند و برای ایجاد اعتدال تلاش می‌کردند. در آن سال‌ها هم وقتی افراد افرطی به ایشان حمله می‌کردند حضرت امام از ایشان دفاع می‌کردند.

محبوبیت آیت‌الله هاشمی در همه این سال‌ها رنگ نباخت، دلیل آن را چه می‌دانید؟

علاقه‌مندی به شخصیت‌ها به گونه‌ای نیست که برای مردم حادث شود. برخورد سیاسیون به گونه‌ای است که ممکن است در مقطعی غباری بر روی شخصیت‌هایی به وجود آورند، اما این غبار پابرجا نمی‌ماند. عملکرد آیت‌الله هاشمی آنقدر کم فراز و فرود بود و همیشه ریتمی یکدست داشت که حاشیه‌های تبلیغاتی نمی‌توانست غباری روی این روند و عملکرد به وجود آورد. نگاه جریان معتدل جامعه و افکار عمومی همواره به عملکرد آقای هاشمی مثبت بوده است.

در تمامی این سال‌ها فرصت آن شد که در مورد سینما با آیت‌الله هاشمی گفت‌‌وگویی داشته باشید و از نظر ایشان مطلع شوید؟

کلا سینما را قبول داشتند. آیت‌الله هاشمی در مراسم پایانی جشنواره دوزادهم در تالار وحدت نطق خیلی خوبی داشند و این سخنان برای اصحاب هنر جلب توجه کرد. ایشان در آن سخنرانی دیدگاه خود را در مورد سینما بیان کردند و بد نیست در این روزها دیدگاه ایشان در مورد سینما باز هم منتشر شود.

منبع: خبرآنلاین

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها