تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۱۲/۱۵ - ۱۵:۴۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 171591

ریحانه یاسینی، مهشاد کریمی، اشکان منصوری پورشیرازی، صولت فروتن و حسین فلاحتی از جمله خبرنگارانی بودند که در سال ۱۴۰۰ جان به جان آفرین تسلیم کردند و به معبود پیوستند.

به گزارش سینماسینما، در سال ۱۴۰۰ با وجود ادامه شرایط کرونایی خبرنگاران قلم‌هایشان را زمین نگذاشتند و با تمام توان در راه آگاهی بخشی و اطلاع رسانی تلاش کردند. اهالی رسانه گاه راوی اخبار خوش بودند و گاه از تلخی‌ها و سختی‌های روزگار گفتند و گاه خودشان تبدیل به سوژه خبر شدند. در سالی که آخرین روزهایش را سپری می‌کنیم تعدادی از خبرنگاران قربانی کرونا شدند و تعدادی دیگر نیز همچون ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی در حین اجرای ماموریت‌های رسانه‌ای آسمانی شدند.

در این گزارش مروری داریم بر خبرنگارانی که سال ۱۴۰۰ آخرین برگ دفتر زندگانی‌شان شد.

ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی

ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا و مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا در حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در جاده ارومیه – نقده آسمانی شدند. متاسفانه این حادثه ٢١ مصدوم و دو جانباخته داشت. مسافران اتوبوس واژگون شده، خبرنگارانی بودند که برای تهیه گزارش عازم دریاچه ارومیه بودند.

ریحانه یاسینی، متولد سال ۱۳۷۲ مدرک فوق لیسانس روزنامه نگاری از دانشگاه تهران داشت و در سن ۲۷ سالگی سردبیر ایرنا۲۴ شد. وی پایان‌نامه خود را با موضوع «مطالعه میدانی روزنامه‌نگاری اکتشافی در مطبوعات ایران» ارائه کرده بود.

مهشاد کریمی دانش آموخته ارتباطات دانشگاه علامه  متولد ۱۳۷۵ در سال ۹۵ همکاری خبر خود را با ایسنا آعاز کرد و در طول پنج سال خدمت یک خبرنگار فعال و پیگیر حوزه محیط زیست شد.

اشکان منصوری پورشیرازی

اشکان منصوری پورشیرازی، خبرنگار و بازیگر سینما و تلویزیون، روز دوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ بر اثر عارضه کلیوی، درگذشت. این دانش‌آموخته رشته بازیگری، در فیلم‌ سینمایی هزارپا و سریال‌های تلویزیونی دلدادگان، هشت و نیم دقیقه، پرستاران و رقص روی شیشه بازی کرده بود.

منصوری پورشیرازی، همچنین یکی از خبرنگاران فعال حوزه سینما و تلویزیون بود که در باشگاه خبرنگاران جوان فعالیت می‌کرد.

صولت فروتن

صولت فروتن، سردبیر سابق نشریه قوه قضاییه و از روزنامه‌نگاران قدیمی بود. او با روزنامه‌های کیهان و جام جم و آتیه نیز همکاری کرده بود و تجربه سردبیری پرتال قوه قضاییه را داشت. سردبیری سابق نشریه و سایت قوه قضاییه و فعالیت در روابط عمومی قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر سوابق او بود.

حسین فلاحتی

زنده‌یاد حسین فلاحتی ۱۱ شهریورماه ۱۴۰۰ پس از حدود یک ماه جدال با بیماری در سن ۴۹ سالگی دار فانی را وداع گفت. فلاحتی بیش از دو دهه در کسوت خبرنگار ایرنا در استان‌های مازندران، خراسان رضوی و خراسان شمالی فعالیت داشت و ۱۷ اسفند پارسال با حکم مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان رئیس جدید ایرنا خراسان شمالی منصوب شده بود. این خبرنگار و فعال رسانه‌ای سابقه فعالیت رسانه‌ای در حوزه بین‌الملل را نیز داشت و به عنوان خبرنگار ایرنا در بغداد برای انجام مأموریت رسانه‌ای حضور یافته بود.

علیرضا خزایی

علیرضا خزایی خبرنگار پیشکسوت ایرنا در آستانه هفدهم مرداد ماه روز خبرنگار پس از مدت‌ها تحمل درد و رنج، قلب سرشار از زندگی اش از تپیدن باز ایستاد و آسمانی شد.

خزایی از مدیران ،خبرنگاران پیشکسوت و نیروهای فعال و خستگی ناپذیر ایرنا بود و  سه دهه از عمر خود را در حوزه‌های مختلف خبری از جمله ‌مشاور مدیر عامل، مدیر کل اخبار داخلی،  مدیر کل استان‌ها، معاون اداره کل چند رسانه ای، رئیس مرکز ایرنا در مسکو، رئیس مرکز دوشنبه، خبرنگار مرکز کرمانشاه، سردبیر گروه اقتصادی، رئیس مرکز کرمانشاه و رئیس مرکز ایلام گذراند.

او از بهمن ماه سال ۹۸ دچار ضایعه مغزی شد؛ در شرایط بسیار سخت بیماری می گفت که زندگی تحمل است و این که بتوانی با زخم های آن سرپا ایستاده باشی و بتوانی با رنج های آن کنار بیایی.

مرحوم خزایی ۵ مرداد ۱۳۴۰ در کرمانشاه دیده به جهان گشود و سرانجام پس از نزدیک به دو سال تحمل بیماری دنیای فانی را ترک کرد.

مهدی بیگلری

مهدی بیگلری صاحب امتیاز روزنامه پرسپولیس و عصر ارتباط در مهرماه سال ۱۴۰۰ به علت آمبولی ریوی درگذشت. بیگلری روزنامه‌نگاری مهربان، خونسرد و یک فرهنگی به تمام معنا بود و تا آخرین لحظه امور روزنامه و سایت پرسپولیس را پیگیری می‌کرد. همچین شرکتی برای توزیع نشریات داشت.

فرزانه شعاعی

فرزانه شعاعی مترجم پیشکسوت و سردبیر اسبق سرویس انگلیسی ایرنا در دوم مرداد سال ۱۴۰۰ به دلیل ابتلا به کرونا و در سن شصت‌وسه‌سالگی درگذشت.

وی دانش‌آموخته ترجمه در مقطع کارشناسی خبرنگار و مترجم و در آخرین سمت سردبیر گروه ایرنا انگلیسی بود که از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی به ایرنا پیوست. این خبرنگار فقید در سال ۱۳۹۳ از خبرگزاری جمهوری اسلامی بازنشسته شد.

داریوش غفاری

داریوش غفاری که متولد آذرماه ۱۳۵۰ و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت دولتی بود، روز  ۱۷ تیرماه ۱۴۰۰ پس از تحمل یک دوره بیماری در تهران درگذشت.

علاوه بر سال‌ها فعالیت خبرنگاری غفاری در حوزه دولت و مجلس، دبیری گروه سیاسی و ریاست دفتر نمایندگی ایرنا در کوالالامپور و دفاتر نمایندگی این خبرگزاری در استان‌های قم، البرز و غرب مازندران، ازجمله سوابق رسانه‌ای او بود.

علی‌حیدر شاه‌حسینی

علی‌حیدر شاه‌حسینی خبرنگار باسابقه خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در استان مرکزی ۲۰ فروردین بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.

وی متولد سال ۱۳۴۴ از روزنامه‌نگاران باسابقه استان مرکزی، در کارنامه حرفه‌ای اش ریاست دفاتر ایرنا در استان‌های خراسان، مرکزی، همدان و قزوین را داشت. وی فعالیت خبری و سرپرستی روزنامه ایران در استان مرکزی را نیز بیش از یک دهه برعهده داشت. وی یکی از اعضای موسس خانه مطبوعات در استان مرکزی بود و در ۲ دوره فعالیت این نهاد نیز به عنوان رئیس و عضو فعالیت داشت.

سیامک افشار

سیامک افشار، روز ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ پس از یک دوره طولانی بیماری سرطان، به دیار حق شتافت. وی مسئولیت بخش ادبیات مجله کیهان فرهنگی و کیان را در سابقه کاری خود داشت.

بیش از ۳۰ سال فعالیت در نشریات، مجلات، روزنامه‌های مختلف از جمله مسئولیت بخش ادبیات مجله کیهان فرهنگی و کیان و ۱۵ سال فعالیت در معاونت انتشارات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به‌عنوان دبیر تحریریه و ویراستار ارشد هفته‌نامه مشعل از سوابق  وی بوده است.

حسین احمدی

حسین احمدی، فعال رسانه‌ای و صاحب امتیاز روزنامه هنرمند سه شنبه، پنجم مرداد در سن ۴۰ سالگی درگذشت.

حسین احمدی که ۴۰ سال سن داشت، فعال رسانه‌ای، مدیر مسئول روزنامه خوب و صاحب امتیاز روزنامه هنرمند بود. وی پس از نزدیک به یک ماه درگیری با بیماری و ویروس کرونا در بیمارستان درگذشت.

مایا شرفی

مایا شرفی خبرنگار سینمایی و فعال رسانه‌ای ۶ شهریورماه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در سن ۳۹ سالگی دار فانی را وداع گفت.

این روزنامه‌نگار که مدتی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده‌بود، از همکاران قدیمی خبرگزاری صبا بود و به عنوان خبرنگار و منتقد سینمایی با روزنامه همشهری نیز همکاری داشت.

سیدمهدی حاجی آبادی

سیدمهدی حاجی آبادی، دبیر خبر خبرگزاری دانشجو، بر اثر ابتلاء به کرونا دار فانی را وداع گفت. سیدمهدی حاجی آبادی از فعالان سابق دانشجویی (عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل) بود. وی در سال ۱۳۹۷ مدتی را به عنوان دبیر تحریریه در خبرگزاری آنا فعالیت کرد.

عباس امیریان

عباس امیریان، خبرنگار پیشکسوت مشهد و از فعالان باسابقه رسانه در خراسان بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

وی در رسانه‌های مختلفی همچون قدس، خراسان، هوشیار و آفتاب شرق سابقه کار  داشت اما بطور جدی از سال ۱۳۵۹ در خبرگزاری پارس که بعد به خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) تبدیل شد فعالیت و پس از ۳۲ سال کار به عنوان اولین بازنشسته ایرنا در مشهد شناخته شد.

وی به واسطه‌ رفاقت با شهید محمود صارمی تنها کسی بود که موفق شد پیکیر پاک این شهید را که توسط طالبان در افغانستان به شهادت رسیده، شناسایی کند.

المیرا منشادی

المیرا منشادی، خبرنگار ۳۵ ساله روزنامه شهرآرا در شهر مشهد بر اثر ابتلا به کرونا ۱۳ شهریور ماه درگذشت.

وی دبیر مجله شهرآرا محله ثامن بود و  ۱۸ سال سابقه روزنامه‌نگاری داشت.

امیرحسین اکبری

امیرحسین اکبری در آبان ماه امسال بر اثر ایست قلبی دارفانی را وداع گفت و به دیدار حق شتافت.

این خبرنگار ۴۰ ساله از سال ۸۷ همکاری خود را با ایرنا آغاز کرد و در طول ۱۳ سال اخیر در زمینه های مختلف از جمله ورزشی، فرهنگی، هنری، محیط زیست و اجتماعی در این استان اطلاع رسانی می کرد.

امیرحسین اکبری همزمان با ایرنا به عنوان کارشناس روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان اصفهان فعالیت می کرد و در این عرصه نیز خدمات ارزشمندی از خود به جای گذاشت.  اکبری متولد سال ۱۳۶۰ بود و از او، یک فرزند پسر سه ساله به یادگار مانده است.

 

منبع: ایرنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها