تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۱۴ - ۲۳:۳۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 126421

جشنواره سینمای مستقل آمریکایی از ۲۳ ژانویه تا ۲ فوریه ۲۰۲۰ برپا خواهد شد و آخرین سال مدیریت جان کوپر است.

به گزارش سینماسینما، از اطلاعات داده شده بنظر می آید که بسیار تلاش شده حضور فیلمسازان زن اهمیت ویژه ای در بخش های گوناگون و به ویژه مسابقه داشته باشد.

فعلا این آمار منتشر شده است: تعداد ۱۱۸ فیلم بلند از ۲۷ کشور پذیرفته شده اند. که ۴۴ سینماگر برای نخستین بار به این جشنواره خواهند رفت. از ۶۵ کارگردان شرکت کننده ۴۶ درصد آنها را زنان فیلمساز تشکیل می‌دهند.

همچنین از بین مجموع کارگردانان، ۳۸ در صد سیاهپوست هستند. از بین فیلمهای ساخته شده توسط زنان ۵۲ درصد فیلمها بشکل گروهی کارگردانی شده‌اند. مجموعه فیلم های بلند پیشنهادشده به جشنواره تعداد ۳۸۵۳ عدد بوده که ۱۶۹۸ فیلم از آمریکا پیشنهاد شده بود و بقیه از سراسر جهان به دفتر جشنواره ارسال شده است.

از بین همه فیلمهای ارائه شده به جشنواره، ۲۹ درصد را زنان ساخته بودند این در حالی است که فیلمهای کارگردانان زن راه یافته به مسابقه و غیره، نسبت بسیار بیشتری را در رابطه با فیلمسازان مرد تشکیل داده است! این موضوع نشان می‌دهد که مدیر جشنواره و هیات انتخاب آن به فیلمهای زنان بیشتر ارفاق کرده اند و اصرارداشته اند زنان فیلمساز حضور خیلی خوبی در جشنواره ساندنس ۲۰۲۰ داشته باشند.

البته باید درپایان جشنواره جمع بندی کرد که آبا ساخته های زنان واقعا آثار خیلی خوبی بوده اند یا نه، ما امیدواریم چنین باشد.

به نظر می‌آید از ایران فیلم یلدا از مسعود بخشی تا به امروز تنها فیلم ایرانی پذیرفته شده است، البته هنوز لیست فیلمهای کوتاه انتخاب شده، اعلام نشده است.

جشنواره ساندنس که پایه گذار آن رابرت ردفورد است از موفق ترین جشنواره های آمریکا به حساب می آید و سال گذشته تعداد ۱۲۲۰۰۰ تماشاگر داشته است که از ۴۸ ایالت آمریکا و ۳۵ کشور جهان برای دیدن فیلم به آنجا رفته بودند.

درسالهای قبل چندین بار پیش آمده بود که یکی دو فیلم منتخب جشنواره ساندنس به بخش های جشنواره کن، درسه ماه بعد، را ه پیدا می‌کردند و از این زاویه کشف اول جهانی این چند فیلم در ساندنس و قبل از جشنواره کن صورت گرفته بود. گرچه جشنواره کن اصرار دارد که اولین نمایش جهانی فیلم در کن باشد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها