تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۱۲ - ۱۲:۵۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 118086

به‌واسطه قانون استرداد مجرمان میان ایتالیا و آمریکا، «رومن پولانسکی» نمی‌تواند برای نمایش جهانی فیلم جدیدش در بخش رقابتی جشنواره ونیز، در این رویداد سینمایی حضور یابد.

به گزارش سینماسینما به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم «یک افسر و یک جاسوس» جدیدترین ساخته «پولانسکی» به عنوان یکی از فیلم‌های بخش رقابتی اصلی هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز انتخاب شده است اما ترس از استرداد به آمریکا موجب شده این کارگردان لهستانی-فرانسوی به احتمال فراوان از طریق اسکایپ و به صورت مجازی در جشنواره حاضر شود.

«پولانسکی» پس از بیش از ۴۰ سال همچنان درگیر محکومیت به تجاوز در سال ۱۹۷۸ میلادی در آمریکاست و بر اساس قرارداد استرداد مجرمین که در سال ۱۹۸۳ میان آمریکا و ایتالیا امضا شده در صورتی که «پولانسکی» برای حضور در جشنواره ونیز به ایتالیا برود خطر دستگیری و استرداد به آمریکا، او را تهدید می‌کند.

زمانی که در سال ۱۹۷۸ قرار بازداشت «پولانسکی» به اتهام تجاوز به یک دختر ۱۳ ساله صادر شد، او به فرانسه فرار کرد و تابعیت این کشور را نیز به دست آورد؛ او در این سال‌ها به سبب محدودیت استرداد مجرمان میان آمریکا و فرانسه در امان بوده است.

در سال ۲۰۰۹ و زمانی که «پولانسکی» برای دریافت جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره فیلم زوریخ به سوئیس رفته بود توسط پلیس سوئیس دستگیر شد که این اقدام با واکنش اهالی سینما از «هری وایسنتاین»، «آلفونسو کوارون» و «تیلدا سوئینتون» تا «ناتالی پورتمن» همراه شد؛ آن‌ها با امضای نامه‌ای خواستار آزادی فوری «پولانسکی» شدند و او ۱۰ ماه را در حصر خانگی به سر برد، اما دولت سوئیس در نهایت تقاضای دولت آمریکا مبنی بر استرداد را نپذیرفت و او را آزاد کرد.

با این وجود در حال حاضر و در دوره جنبش‌هایی چون #Metoo به هیچ عنوان نمی‌توان انتظار داشت که امسال و در جشنواره ونیز چنین نامه‌ مشابهی برای«پولانسکی» امضا شود و مسئولان جشنواره نیز خود را آماده حضور نداشتن فیزیکی این کارگردان کرده‌اند. «پولانسکی» به احتمال فراوان به صورت آنلاین و از طریق اسکایپ با جشنواره ارتباط برقرار خواهد کرد.

فیلم «یک افسر و یک جاسوس» روایتگر داستان واقعی زندگی «آلفرد دریفوس» افسر ارتش فرانسه است که به اشتباه و به جرم جاسوسی برای آلمان‌ها در دهه ۱۸۹۰ میلادی محکوم شد و پس از گذشت چند سال، بی‌گناهی او به اثبات رسید. «ژان دوژاردن» در این فیلم در نقش افسر ضدجاسوسی بازی می‌کند که بی‌گناهی «دریفوس» را ثابت می‌کند و نقش خود «آلفرد دریفوس» را «لوئیس گارل» بازی کرده است.

هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان از تاریخ ۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر (۶ تا ۱۶ شهریور) در ایتالیا برگزار می‌شود و امسال «لوکرشیا مارتل» کارگردان زن آرژانتینی به عنوان رئیس هیأت داوران بخش رقابتی حضور خواهد داشت.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها