تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۱۳:۱۷ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 183453

انجمن فیلمبرداران آمریکا فهرست نامزدهای سال ۲۰۲۳ اعلام کرد و داریوش خنجی نیز برای فیلم «باردو» یکی از نامزدهای دریافت جایزه اصلی است.

به گزارش سینماسینما، سی و هفتمین دوره جوایز سالانه انجمن فیلمبرداران سینمای آمریکا فهرست نامزدهای خود را اعلام کرد و در بخش بهترین فیلمبرداری فیلم بلند، داریوش خنجی برای فیلم «باردو»، راجز دیکینز برای فیلم «امپراتوری نور»، گِرِگ فریزر برای فیلم «بتمن»، کلودیو میراندا برای «تاپ گان: ماوریک» و «ماندی واکر» هم برای فیلمبرداری فیلم «الویس» نامزد دریافت جایزه شده‌اند.

داریوش خنجی فیلمبردار ۶۷ ساله ایرانی- فرانسوی که هم اکنون در حال همکاری با «بونگ جون-هو» کارگردان فیلم «اَنگل» در فیلم جدید او به نام «Mickey ۷» است، پیش از این نیز سه بار برای فیلم‌های «هفت» (۱۹۹۵) ساخته «دیوید فینچر» و «اویتا» (۱۹۹۶) از «آلمن پارکر» و «مهاجر» (۲۰۱۵) به کارگردانی «جیمز گری» نامزد جایزه انجمن فیلمبرداران آمریکا شده است.

او با کارگردانان بزرگی چون «ژان پیر ژونه» (اغذیه فروشی، شهر بچه‌های گمشده، بیگانه: رستاخیز)، «برناردو برتولوچی» (زیبایی ربوده‌شده)، «دنی بویل» (ساحل)، «سیدنی پولاک» (مترجم)، «وودی آلن» (نیمه شب در پاریس)، «میشائیل هانکه» (بازی‌های خنده‌دار، عشق)، و برادران «سفدی» (جواهرات تراش خورده) همکاری داشته و فیلم «باردو: وقایع نگاری دروغین مشتی حقیقت» نخستین تجربه همکاری او با «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان مطرح مکزیکی است.

خنجی تاکنون برای فیلم «باردو» جوایز قورباغه نقره‌ای و فیپرشی جشنواره بین‌المللی هنر فیلمبرداری کمراایمج لهستان را دریافت کرده است و طبق اعلام پیشین، جایزه ویژه بین‌الملل جوایز انجمن فیلمبرداران آمریکا را نیز دریافت خواهد کرد.

در میان دیگر نامزدهای امسال شاخه انجمن فیلمبرداران آمریکا در شاخه فیلم بلند، «راجر دیکینز» فیلمبردار نامدار بریتانیایی امسال برای هفدهمین بار با فیلم «امپراتور نور» ساخته «سم مندس» نامزد دریافت جایزه شده است و «ماندی واکر» برای فیلم الویس نیز تنها فیلمبردار زن حاضر در این بخش است.

در طول تاریخ برگزاری جوایز انجمن فیلمبرداران آمریکا تنها سه زن موفق به کسب نامزدی در شاخه اصلی شده‌اند.

مراسم سی و هفتمین دوره جوایز انجمن فیلمبرداران آمریکا روز ۵ مارس (۱۴ اسفند) در بورلی هیلتون برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر

لینک کوتاه

 

آخرین ها