تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۲:۲۹ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 144233

دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری زغالی همان آپارات امروزی است که به عنوان یکی از ابزارهای کاربردی در سینما استفاده می شد و هم اکنون در موزه سینمای ایران نگهداری می شود.
به گزارش سینماسینما به نقل از روابط عمومی موزه سینما، دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری زغالی از اولین دستگاه های ساخته شده توسط کمپانی پاته فرانسه است و کارکرد آپارات را دارد. این کمپانی از جمله کمپانی های سرشناس در عرصه صنعت فیلمسازی بوده که آرم خروس نشان معرف این کمپانی است.
این دستگاه در دهه ۲۰ میلادی ساخته شده و برای نمایش فیلم های ۳۵ میلیمتری مورد استفاده قرار می گرفت و با وجود اینکه سال ها از ساخت آن می گذرد همچنان سالم است و کارایی دارد.
دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی در سال ۱۳۱۵ توسط آقای سوکیاسیان که سینمادار بوده، از کشور فرانسه خریداری شد. سوکیاسیان این دستگاه نمایش فیلم را به سینما «ایران » در شهر رشت می برد، ولی این سینما بعد از مدتی به دلیل نقل مکان سوکیاسیان به تهران در ۱۳۴۳ به یکی از سرمایه داران رشتی فروخته می شود که این سینما پس از مدتی تعطیل و بعدها به پارکینگ تبدیل می شود.
اما علاقه سوکیاسیان به این دستگاه به اندازه ای بوده که آن را از رشت به تهران می آورد و تا پایان عمرش در اتاقی مخصوص در منزل شخصی خود از آن نگهداری می کند.
این دستگاه پس از درگذشت سوکیاسیان در سال ۱۳۷۴، توسط خانواده ‌اش به موزه سینما اهدا شد.
امروزه دستگاه نمایش فیلم با منبع نوری ذغالی یا همان آپارات فعلی در سالن تماشاخانه در معرض دید علاقمندان قرار دارد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها