تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۲۰:۰۴ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 145333

مسعود کلانتری و کیهان خسروانی دو مدیر لابراتوارهای قدیمی سینمای ایران دارفانی را وداع گفتند.

محسن شمس خبر درگذشت مسعود کلانتری و کیهان خسروانی دو مدیر لابراتوارهای سینمای ایران را تایید کرد.

کیهان خسروانی از مدیران با سابقه لابراتوار بدیع به‌دلیل بیماری دارفانی را وداع گفت. استودیو بدیع قدیمی‌ترین لابراتوار خصوصی ظهور و چاپ فیلم‌های سینمایی در ایران بود.

این لابراتوار که نقش مهمی در سینمای ایران داشته‌است در اوایل سال ۱۳۹۳ به دلیل دیجیتالی شدن صنعت سینما تعطیل شد. کیهان خسروانی از اوایل دهه۶۰ مسیٔولیت فنی و مدیریت این مرکز را به عهده داشت.

خسروانی در مرحله اجرای طرح توسعه و تجهیز لابراتوار بدیع در دوره گذار فیلمسازی به عصر دیجیتال زحمات و دل‌سوزی بسیاری را متحمل شد. حتی پس از دوران توقف فعالیت‌های لابراتوار بدیع نیز برای واگذاری، انتقال، نصب و راه‌اندازی تجهیزات فنی لابراتوار در فیلمخانه ملی ایران، بسیار مسئولانه، مشتاقانه و دلسوزانه عمل کرد.

مسعود کلانتری از بنیان‌گذاران استودیو (لابراتوار فیلمساز) در اثر ابتلا به بیماری کوید۱۹ در آمریکا دارفانی را وداع گفت.

از دهه‌ی ۱۳۶۰ با از رونق‌افتادن فیلم‌های تبلیغاتی و افزایش محصولات سینمای ایران، «شرکت فیلمساز» به یکی از اصلی‌ترین لابراتوارهای ظهور و چاپ فیلم‌های سینمایی بدل شد و به نوسازی و گسترش تجهیزات فنی پرداخت و تا پایان کارش  در کنار دیگر لابراتوار بخش خصوصی (لابراتوار بدیع) و دو لابراتوار فیلم بخش دولتی در وزارت ارشاد و صداو سیما لابراتواری معتبر و مکانی برای حضور همیشگی بسیاری از فیلمسازان تاریخ سینمای ایران بود.

فعالیت لابراتوارهای فیلم در سال‌های بین ۹۱ تا ۹۲  در دوران رشد فیلمسازی دیجیتال با فراز و نشیب‌هایی مواجه شد. و در نهایت نیز این لابراتوار و دیگر لابراتوار بخش خصوصی مجبور به توقف فعالیت‌های خود شدند.

فیلم «جدایی نادر از سیمین» از آخرین  فیلم‌هایی بود که خدمات لابراتواری آن در این مرکز انجام شد. در این سال‌ها مرحوم کلانتری در کنار بیژن جباری مسئولیت مدیریت لابراتوار فیلمساز را به عهده داشت.

با پیگیری‌های انجام شده در سال های ۹۵ و ۹۶ و با حمایت بنیاد سینمایی فارابی تجهیزات فنی و قدیمی این دو لابراتوار فیلم خریداری و با هدف بهره‌برداری و نگهداری به فیلم خانه ملی ایران منتقل شد.

محل لابراتوار فیلمساز نیز با هدف حفظ و نگهداری بخشی از خاطره جمعی اهالی سینمای ایران، به‌همت مجید مسچی خریداری و پس از بازسازی هم‌اکنون به‌عنوان ساختمان اداری موسسه سینما شهر بهره‌برداری می‌شود.

منبع: ایرنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها