تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۳:۲۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 38280

سالکحجت‌اللاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس صراحتا اعلام کرد که بعد از شوراهای صدور مجوز ساخت و مجوز نمایش، شورای سومی هم برای اکران فیلم‌های سینمایی وجود دارد و سینماداران تصمیم می‌گیرند چه فیلمی را نمایش دهند.

به گزارش سینماسینما، سالک در این زمینه گفته است: «اینکه حوزه هنری با ملاک‌های ارزشی فیلم‌هایی در جهت تحکیم نظام خانواده را در سینماها به نمایش می گذارد جای بسی تقدیر و تشکر دارد؛ ما توقعی هم جز این میزان دقت عمل از حوزه هنری نداریم. اگر روزی حوزه هنری فیلم های مسئله دار و هنجارشکن را در سینماها به نمایش در بیاورد این خلاف منویات و سیاست های رهبری است و باید پاسخگو باشد.»

رئیس پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس توضیح داده است: «همانطوری که می دانیم برای اینکه فیلمی در سینماها به اکران عمومی در بیاید از سه شورا عبور می‌کند. در واقع فیلم ها از سه مرحله می گذرند تا بتواند امکان نمایش پیدا کنند.»

این اولین بار است که یک مقام فرهنگی به صراحت سینماداران را به عنوان فیلتر سوم برای نمایش فیلم‌های سینمایی دسته‌بندی می‌کند و به نظر می‌رسد سالک در این زمینه با مدیران حوزه هنری کاملا اتفاق نظر دارد.

او در ادامه از صدور مجوز نمایش در وزارت ارشاد انتقاد کرده و می‌گوید: «شورای اول از مجموعه افرادی تشکیل می شود که در وزارت ارشاد بعد از تائید فیلم نامه مجوز تولید فیلم را صادر می کنند. گروه دوم شامل کسانی می شوند که بعد از ساخته شدن فیلم را تعقیب کرده و بر چگونگی ساخته شدن فیلم کنترل نظارتی دارند که به عقیده من این بخش شورا در وزارت ارشاد در انجام مسئولیت خود ضعیف عمل می کنند چراکه مشاهده شده فیلم نامه ای که مجوز ساخت دریافت می کند نسبت به فیلمی که ساخته شده متفاوت است که در این مورد دقت نظر بیشتری باید صورت بگیرد.»

حجت الاسلام سالک در ادامه می‌گوید: «اما مرحله مهم دیگر سینماداران کشور هستند که انتخاب می کنند چه فیلمی را در سینماهایشان به نمایش در بیاورند و تشخیص می‌دهند فیلم هایی با سلائق مخاطب در چه سینمایی به نمایش در بیاید. بدیهی است حوزه هنری با توجه به مسئولیتی که بر عهده دارد تشخیص می دهد چه فیلمی را در سینماهای زیر مجموعه اش نمایش دهد.»

صحبت‌های سالک در حالی مطرح شده که برخی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس مخالف رویه حوزه هنری هستند و از برخورد این نهاد با برخی فیلم‌ها انتقاد کرده‌اند.

منبع: آی سینما

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها