تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - ۱۹:۰۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 85407
حلقه‌ منتقدان سی و ششمین جشنواره جهانی فجر، فیلم برگزیده این رویداد سینمایی را معرفی کرد.

به گزارش سینماسینما، مراسم اهدای جایزه بهترین فیلم سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از نگاه منتقدان، ظهر روز پنجشنبه، ششم اردیبهشت در گذر اجتماعات کاخ سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد.

کیوان کثیریان، مدیر رسانه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر در این مراسم با اشاره به اینکه انتخاب بهترین فیلم از نگاه منتقدان توسط آرای یک گروه ۱۰ نفره متشکل از سعید عقیقی، شادمهر راستین، کامیار محسنین، سعید قطبی‌زاده، مجید اسلامی، آنتونیا شرکا، هما توسلی، امیر پوریا، محسن آزرم و مهرزاد دانش به نتیجه رسیده است، گفت: «احتمالاً نقدهای این عزیزان را در سایت و نشریه جشنواره مطالعه کرده‌اید و ستاره‌هایشان را دیده‌اید.»

او ادامه داد: «امسال به غیر از جایزه اصلی حلقه منتقدان که چهار سکه بهار آزادی است، یک دیپلم افتخار هم داریم که دو سکه بهار آزادی است.»

در ادامه مراسم، مجید اسلامی، منتقد سینما روی صحنه آمد و با اشاره به چشمگیر بودن تنوع آثار در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر تصریح کرد: «این موضوع خیلی خوب است چون می‌تواند سلیقه‌های مختلف را راضی کند، البته جدول ارزش‌گذاری هم که چاپ شده است، این مساله را ثابت می‌کند.»

این منتقد با بیان اینکه در گروه منتقدان، انواع فیلم‌ها طرفداران خودشان را داشتند، عنوان کرد: «به همین علت فیلم‌های برگزیده با اکثریت آرا انتخاب شدند نه اتفاق آرا.»

او در پایان صحبت‌هایش در مورد قضاوت منتقدان در مورد فیلم‌ها گفت: «وقتی منتقد، فیلمی را قضاوت می‌کند، فیلم هم او را قضاوت می‌کند بنابراین وقتی این ستاره‌ها چاپ می‌شود و این جایزه داده می‌شود ما نیز خودمان در معرض قضاوت هستیم.  امیدوارم قضاوت‌های ما مورد تایید مخاطبان هم قرار بگیرد.»

سپس کامیار محسنین، مدیر ارتباطات بین‌الملل سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر برای قرائت بیانیه داوران روی صحنه آمد و اسامی برندگان حلقه منتقدان را اعلام کرد.

بنابر داوری حلقه منتقدان، دیپلم افتخار بهترین فیلم به «معدنچی» به کارگردانی هانا اسلک محصول اسلوونی و کرواسی و جایزه اصلی به «دولتوف» به کارگردانی الکسی گرمن جونیور، محصول سه کشور روسیه، لهستان و صربستان تعلق گرفت.

هانا اسلک، نویسنده و کارگردان فیلم سینمایی «معدنچی» پس از دریافت جایزه اش با تاکید بر اینکه دریافت جایزه منتقدان یک افتخار بزرگ است، عنوان کرد: «خیلی خوشحالم که در کشوری این جایزه را دریافت می‌کنم که هم سطح فیلم‌ها و هم سطح انتقاد از فیلم‌ها بالا است. من از طرف خودم و همه کسانی که در ساخت فیلم شریک بودند از هیات داوران تشکر می‌کنم.»

او ادامه داد: «من عادت دارم هر وقت فیلمم جایزه می‌گیرد آرزویی کنم. این بار آرزوی من برای نقش اصلی این فیلم و کشوری که از آن آمده‌ام یعنی اسلونی است. آرزویم این است که کودکان هرگز تحت تاثیر جنگ قرار نگیرند. کشور من کوچک است ولی مردمی شجاع و کنجکاو دارد؛ کسانی که کوهنوردی را دوست دارند و آرزوهای بزرگی دارند.»

این کارگردان در پایان صحبت‌هایش با اشاره به سرود ملی متفاوت کشور اسلونی نسبت به بقیه کشورها گفت: «سرود ملی در کشور ما متفاوت از بقیه کشورها است. در عبارات اولیه این سرود آمده است «زنده باد همه ملت‌هایی که آرزو می کنند دیگر جایی جنگ نباشد و همه جا صلح باشد». من دوست دارم این لحظه جادویی را به کودکان اهدا کنیم و آرزو کنیم که همه جا صلح باشد.»

در این مراسم رضا میرکریمی، دبیر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، رضا کیانیان، رییس کاخ جشنواره، فاطمه معتمد آریا و همچنین جمعی از داوران یعنی شادمهر راستین، هما توسلی، محسن آزرم، مهرزاد دانش، مجید اسلامی و کامیار محسنین حضور داشتند.

جایزه اصلی حلقه منتقدان سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به خاطر تاخیر در پرواز بازیگر فیلم «دولتوف» و عدم حضور وی در مراسم، در اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر اهدا خواهد شد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

آخرین ها