تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۲۱:۲۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 175046

در اولین دور از برگزاری سفرهای استانی مسئولین سازمان سینمایی که با هدف حمایت از فعالیت‌های سینمایی در سراسر کشور انجام خواهد گرفت صبح امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت محمد خزاعی به همراه جمعی از معاونین و مدیران سینمایی وارد همدان شد و سفر یک روزه خود را با حضور در گلزار شهدا و مزار سردار شهید همدانی و آیت الله ملاعلی آخوند آغاز کرد.

به گزارش سینماسینما به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، محمد خزاعی و مدیران همراه در سالن «سینما تئاتر فرهنگ» در مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی همدان حضور یافتند. بازدید از سالن سینما تئاتر فرهنگ همدان اولین برنامه سفر یک روزه خزاعی به همدان بود.

مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی با همکاری بخش خصوصی فعال بوده و سالن سینمای مجتمع با ۳۶۰ صندلی و سالن تئاتر این مجموعه با ۲۳۰ صندلی، میزبان علاقه‌مندان سینما و تئاتر است.

در ادامه برنامه های سفر، پیش از ظهر امروز نشست رئیس سازمان سینمایی با هنرمندان و فعالان عرصه سینمای استان همدان در سالن کنفرانس امام رضا (ع) مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی همدان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه مسعود ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با تأکید بر اینکه همدان در عرصه فرهنگی و هنری جزو استان‌های سرآمد است، گزارشی از وضعیت فعالیت‌های هنری و سینمایی در استان ارائه کرد.

در این جلسه بابک رضاپور و حسن کوثری به عنوان سینماگران پیشکسوت، مهدی قره‌خانی‌نژاد به نمایندگی از مدیران سینماهای استان، محمدرضا رهبر رئیس اتحادیه محصولات فرهنگی همدان، مجید خاکسار مدیر آموزشگاه سینمایی، داوود ابراهیمی نماینده شرکت‌های تولید فیلم، علی الفت نماینده خانه مستند همدان، جواد وفایی نماینده عکاسان، امید وفایی نمایندگان دفاتر انجمن سینمای جوانان، جواد صالحی مدیر سینما آزادی تویسرکان و امیر شمخانی از اعضای خانه سینما به بیان دغدغه‌ها، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود پرداختند و در ادامه رئیس سازمان سینمایی پاسخگوی موارد مطرح شده بود.

محمد خزاعی در ابتدای صحبت‌های خود با بیان اینکه برنامه‌های سازمان سینمایی کشور و فعالیت‌های آن بر اساس عدالت محوری، قانون‌گرایی و استانداردسازی برنامه‌ریزی می‌شوند، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ به همه همکاران در بخش‌های مختلف سازمان ابلاغ شده که به استان‌ها نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

خزاعی با تأکید بر سیاست‌ها و راهبردهای دولت سیزدهم در بخش‌های فرهنگی و سینمایی با تاکید بر رویکرد عدالت فرهنگی، توجه به توسعه زیرساخت‌ها، کشف استعدادها، اهتمام به ظرفیت‌های بومی و مناطق و ایجاد شرایط عادلانه برای رشد و کشف سینماگران مستعد استان‌ها و شهرستان‌ها را از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان سینمایی عنوان کرد و افزود: همدان از یک قرن پیش صاحب سالن سینما بوده و در حوزه‌های گوناگون تمدن، فرهنگ ، هنر، ایثار و شهادت سابقه درخشانی دارد.

وی ادامه داد: استان همدان در زمینه دفاع مقدس، مدافعین حرم و دفاع از ولایت و دینمداری تاریخ و جایگاه درخشان و پر افتخاری دارد و سرشار از مشاهیر علمی، فرهنگی، شهدای والامقام و جانبازان و ایثارگران بزرگوار و سرمایه‌های سینمایی و هنری است.

وی تصریح کرد: سفرهای استانی از همدان آغاز شده و هر هفته به یک استان سفر خواهیم کرد؛ برای پیگیری مسائل و مشکلات مطرح شده در استان‌ها هم کمیته پیگیری سفرهای استانی در سازمان تشکیل می‌شود.

خزاعی یکی از شاخصه‌های دولت انقلابی، را اقدام جهادی دانست و افزود: بیشتر دغدغه‌های مطرح شده در این نشست در چند بخش تقسیم بندی می‌شود که مهمترین آن تقویت زیرساخت‌هاست و بخش دیگری از مسائل، به امکانات و بهبود شرایط دفاتر انجمن سینمای جوان مربوط است.

رئیس سازمان سینمایی، انجمن سینمای جوانان را بازوی توانمند اجرایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و تأکید کرد: دفاتر انجمن ظرفیت قابل توجهی دارند و می‌توانند در برگزاری برنامه‌ها و جشنواره ها مشارکت کنند. نکته دیگری که در انجمن سینمای جوانان ایران پیگیری می‌شود بحث فیلم اولی‌هاست که سهمیه در انجمن سینمای جوان خواهند داشت. ما به دنبال کشف استعدادهای جوان در شهرستان‌ها هستیم و انجمن سینمای جوان در این زمینه فعال است.

وی خاطرنشان کرد: بحث دیگری که انجمن در دستور کار خود قرار داده، آموزش آنلاین است که علاقمندان در دوره افتاده نقاط کشور هم می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

علاوه بر این، راه اندازی پلتفرم فیلم‌های کوتاه و مستند برنامه دیگری است که در انجمن سینمای جوانان انجام خواهد شد.

خزاعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، شورایی تشکیل شده که طرح‌های ارسالی از استان‌ها مورد بررسی قرار گرفته و اعتبار مناسبی برای طرح‌ها اختصاص پیدا خواهد کرد.

وی اقتصاد انیمیشن را یکی از بخش‌های مورد توجه سینمای ایران دانست و گفت: انیمیشن متکی به جریان مرکزی کشور و پایتخت نیست و هنرمندان سراسر کشور می‌توانند در این رشته فعالیت داشته باشند.

رئیس سازمان امور سینمایی و سمعی بصری کشور درخصوص برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان هم گفت: در حال حاضر سه استان متقاضی برگزاری جشنواره این هستند و در صورت استقبال استان، همدان به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی میزبانی جشنواره مطرح خواهد شد.

سینمای دفاع مقدس از موارد دیگری بود که خزاعی مورد تأکید قرار داد و گفت: فیلم مستند از زندگی شهدای شاخص همدان ساخته خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تولید فیلم سینمایی شهید همدانی در دستور کار قرار گرفته و اثری از زندگی این شهید بزرگوار ساخته می‌شود.

در پایان این مراسم از مجید مرادی عکاس جانباز و عبدل امیر عراقی عکاس و فیلمساز جانباز و ایثارگر همدانی تجلیل شد.

یزدان عشیری مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی، اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع، محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی و استان ها، محمد حمیدی مقدم مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدی آذرپندار مدیرعامل سینمای جوان، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، مسعود ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، داوود ابوترابی معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل و سیدمحمدرضا جوادی معاون امور هنری و سینمایی اداره کل، در این سفر رئیس سازمان سینمایی را همراهی کردند.

گفتنی است با رویکرد عدالت فرهنگی در بخش فرهنگ و هنر و در راستای عدالت فرهنگی و تمرکززدایی که سینما نیز جزئی از آن است از این پس حضور سازمان سینمایی با مشارکت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در استان‌ها جدی‌تر خواهد شد.

برنامه سفرهای استانی در راستای کلان برنامه وزارت ارشاد و برنامه جامع سازمان سینمایی با رویکرد توسعه عدالت فرهنگی و عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی صورت می‌گیرد.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها